PGNiG: Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesił decyzję KE ws. gazociągu Opal
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) i zawiesił z dniem 23 grudnia wykonanie decyzji Komisji Europejskiej (KE), dotyczącej zwolnienia operatora gazociągu Opal z zasady dostępu strony trzeciej, poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak.
Trybunał Sprawiedliwości przychylił się do naszego wniosku o zawieszenie decyzji o oddaniu prawie całości gazociągu do dyspozycji Gazpromu i dzień przed Świętami wydał postanowienie o zawieszeniu. Ta decyzja prawdopodobnie zostanie upubliczniona do końca roku
Podkreślił, że do czasu zmiany tej decyzji nie można wykorzystywać gazociągu Opal w sposób umożliwiony decyzją KE.
Wskazał, że nie jest obecnie możliwe określenie terminu wydania postanowienia w sprawie przez Trybunał.
26 grudnia pokazały się pierwsze artykuły o tym, że Gazprom zarezerwował 81% przepustowości. To naszym zdaniem jest nieprawda
Będziemy prosić o wyjaśnienia operatora gazociągu Opal i regulatora
Dodał też, że PGNiG ponawia apele do KE o ujawnienie treści wcześniejszej decyzji.
28 października br. Komisja Europejska na wniosek niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur zezwoliła na zwiększenie wykorzystania gazociągu Opal przez rosyjski Gazprom do 80% z 50% do 2033 r.
4 grudnia 2016 r. spółka córka PGNiG SA - PGNiG Supply & Trading GmbH zaskarżyła Decyzję Komisji Europejskiej ws. Opal do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Zaskarżenie porozumienia pomiędzy Bundesnetzagentur, OPAL Gastransport GmbH & Co. KG, PJSC Gazprom and Gazprom export LLC do niemieckiego sądu w Düsseldorfie przez PGNiG SA i PGNiG Supply & Trading miało miejsce 15 grudnia.
Natomiast 16 grudnia 2016 r. rząd RP zaskarżył Decyzję Komisji Europejskiej ws. Opal do Trybunału Sprawiedliwości UE.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.
(ISBnews), #PGN