Dom Development: Sprzedaż netto w 2016 r. wzrosła o 15 proc. r/r | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 sty 2017, 14:01

Dom Development: Sprzedaż netto w 2016 r. wzrosła o 15 proc. r/r

Dom Development, lider warszawskiego rynku mieszkaniowego i wiodący deweloper w Polsce opublikował wstępną informację o wynikach sprzedażowych w 2016 roku i ocenę sytuacji rynkowej. Sprzedaż netto w 2016 r. wzrosła do rekordowych 2 735 lokali z 2 383 lokali w 2015 roku, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r. Sprzedaż w 2016 roku była o 352 lokale wyższa niż w 2015 roku.

W IV kwartale 2016 r. Dom Development odnotował sprzedaż na poziomie 714 lokali, co stanowi rekord kwartalny pod względem sprzedaży netto. Największą roczną sprzedaż Dom Development S.A. odnotował na projektach: Żoliborz Artystyczny (463 lokale), Saska (319) oraz Wilno (233).

Spółka przekazała w minionym roku 2 482 lokale, w tym aż 1 162 lokale w IV kwartale 2016, co również jest wynikiem rekordowym. W 2016 roku liczba przekazań była o 420 lokali wyższa niż w 2015 (wzrost o 20% r/r).

Na wynik finansowy za IV kwartał 2016 r. wpływają głównie przekazania na projektach: Żoliborz Artystyczny (320 lokali), Studio Mokotów (262), Dom Pod Zegarem (177), a także Wilno (138).

2016 rok przyniósł kolejne rekordy sprzedaży nowych mieszkań przy bardzo umiarkowanym wzroście cen. Jest to zjawisko pożądane, potwierdzające naszą tezę o nowym, wyższym „poziomie normalnym” rynku. Popyt rynkowy w dalszym ciągu pozostawał silny i zdrowy – nie obserwowaliśmy istotnego wzrostu zakupów spekulacyjnych, dominowali klienci zainteresowani nabywaniem mieszkań na własne potrzeby oraz inwestycyjnych, na wynajem. Motorem popytu wciąż pozostawały niskie stopy procentowe, które w połączeniu ze sprzyjającą sytuacją na rynku pracy i bardzo dobrymi nastrojami konsumenckimi przełożyły się na wysokie zainteresowanie zakupem nieruchomości. W minionym roku wciąż obserwowaliśmy dużą aktywność klientów „gotówkowych”, na których przypadło około 35-40% ogółu sprzedaży Dom Development S.A. Sądzimy, że ten trend ma szansę utrzymać się także w 2017 roku – poziom depozytów gospodarstw domowych wyznacza wciąż nowe rekordy, zaś nieruchomości stanowią atrakcyjną alternatywę dla niskooprocentowanych lokat bankowych. Podaż dotychczas nadążała za popytem. Na rynku warszawskim obserwowaliśmy jednak silnie zaostrzającą się konkurencję przy zakupach gruntów oraz wydłużenie czasu oczekiwania na decyzje administracyjne. Pomimo tego, w Dom Development S.A. nie widzimy wyraźnych zagrożeń dla naszych ambitnych planów inwestycyjnych na 2017 rok - posiadamy zdywersyfikowany bank ziemi z projektami gotowymi do wprowadzenia do realizacji oraz znaczne zasoby gotówki

mówi Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Dom Development S.A.

5 stycznia 2017 roku Dom Development S.A. uzyskał wyłączność na prowadzenie negocjacji dotyczących nabycia części Grupy Kapitałowej Eurostyl operującej w segmencie mieszkaniowym. Eurostyl ma silną pozycję wśród deweloperów działających na terenie Trójmiasta. Naszym celem jest wejście na ten perspektywiczny rynek poprzez akwizycję i kontynuację działalności podmiotu będącego jednym z liderów trójmiejskiego rynku mieszkaniowego

O spółce:

Dom Development SA jest liderem na warszawskim rynku mieszkaniowym i jednym z największych i najdłużej działających deweloperów na polskim rynku. W ciągu ponad 20 lat swojej działalności Spółka przekazała do użytku ponad 24 380 mieszkań, w których mieszka ponad 70 000 osób.

Oferta produktowa Dom Development skierowana jest do klientów indywidualnych. Obejmuje ona budynki wielorodzinne (mieszkania popularne, apartamenty o podwyższonym standardzie, apartamenty luksusowe) przy czym podstawę oferty Dom Development stanowią mieszkania popularne.

Wśród zrealizowanych przez Spółkę projektów są m.in. osiedla mieszkaniowe Apartamenty Saska nad Jeziorem I i II etap, Palladium, Akropol, Saska, Adria, Klasyków, Przy Ratuszu, Wilno, Osiedle Regaty, Derby, Róża Wiatrów, Marina Mokotów, Akacje, Kasztanowa Aleja, Olimpia, Jeżewskiego, Bartycka, Fort Bema, Bemowo, Króla Olbrachta, Zawiszy, Młyny Królewskie, Willa na Harfowej, apartamenty: Rezydencja Mokotów, Rezydencja Opera, Rezydencja Opera 2, Morskie Oko, Patria, Bruna, Gdański, Grzybowska4 oraz osiedla domów jednorodzinnych: Miasteczko Regaty, Białopole i Wille Laguna. Dom Development zrealizował też I,II i III etap osiedla Oaza we Wrocławiu, pierwszej inwestycji Spółki poza granicami Warszawy.

Obecnie Dom Development realizuje m.in. takie warszawskie inwestycje jak: Osiedle Saska, Wille Klasyków, osiedle Wilno II, Wille Lazurowa, Osiedle Premium, Żoliborz Artystyczny, osiedle Palladium, osiedle Przyjaciół, Willa Lindego, Osiedle pod Różami, Apartamenty Saska nad Jeziorem III etap oraz na warszawskim Mokotowie: Studio Mokotów, Dom pod Zegarem, Apartamenty Mokotów nad Skarpą i we Wrocławiu osiedle Aura i Aleja Piastów.

Od 2006 roku Dom Development jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Największym akcjonariuszem firmy jest Dom Development B.V., z siedzibą w Rotterdamie, w którego posiadaniu znajduje się 59,42% akcji.

Źródło: Dom Development SA #DOM 

Ostatnie wiadomości