MCI.CreditVentures zagwarantował 50 mln zł finansowania w przejęciu Allegro | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 sty 2017, 17:08

MCI.CreditVentures zagwarantował 50 mln zł finansowania w przejęciu Allegro

Fundusz MCI.CreditVentures - zarządzany przez Private Equity Managers (PEManagers) - brał udział w rundzie finansowania zakupu Allegro przez konsorcjum Cinven, Permira oraz Mid Europa Partners. Fundusz zagwarantował 50 mln zł finansowania na poziomie junior debt, podała spółka.

W rundzie, w której uczestniczył fundusz MCI.CreditVentures, transakcja była gwarantowana przez J.P. Morgan oraz PZU, organizowana przez Goldman Sachs, J.P. Morgan oraz PZU. Inwestycja związana z zakupem Allegro polegała na zapewnieniu finansowania dłużnego dla transakcji i jest konsekwencją zapowiedzi sprzed kilku miesięcy o rozwoju działalności grupy PEM w tym obszarze

czytamy w komunikacie.

Jako fundusz dłużny MCI.CreditVentures, inaczej niż pozostałe fundusze zarządzane przez PEM, nie staje się udziałowcem spółki, lecz dostarcza jej lub inwestorom kapitałowym niezbędnego finansowania, zaznaczono w informacji.

"Zaangażowanie w projekt finansowania zakupu Allegro potwierdza naszą silną pozycję na rynku funduszy działających w obszarze cyfrowej gospodarki. Udział w największym przejęciu spółki internetowej w regionie to nie tylko forma uznania dla naszych kompetencji poprzez zaproszenie do grona podmiotów finansujących, ale również możliwość bliskiej współpracy w ramach konsorcjum ze świetnym partnerem, jakim jest JP Morgan. Liczymy, że to otworzy nam drogę do innych podobnych projektów"

powiedział CFO Private Equity Managers i zarządzający funduszem MCI.CreditVentures Krzysztof Konopiński, cytowany w komunikacie.

W swoich strategicznych planach Grupa PEM zapowiadała podjęcie kroków zmierzających do podniesienia wartości aktywów pod zarządzaniem, które są bazą do wyliczenia przychodów z tytułu opłaty stałej. Jedną z inicjatyw miało być udostępnienie spółkom finansowania dłużnego. W przeciwieństwie do modelu finansowania kapitałem własnym (tzw. equity), podmioty szukające dodatkowych środków na rozwój nie są zmuszone dzielić się własnością spółki, jednocześnie zyskując dodatkowe benefity w porównaniu z kredytem bankowym

czytamy dalej.

Konopiński wskazał, że transakcja ta powinna być jest pierwszą z wielu w takim modelu. Grupa już teraz widzi duże zainteresowanie ze strony spółek, przy jednoczesnej niewielkiej konkurencji ze strony funduszy dostarczających tego typu finansowanie w polskiej walucie.

Co dodatkowo ważne z punktu widzenia PEM, chcemy w ten sposób powiększać poziom aktywów pod zarządzaniem, od którego będziemy pobierać opłatę stałą i systematyczną opłatę zmienną

podsumował.

Na koniec grudnia 2016 r. aktywa pod zarządzaniem Grupy PEM wynosiły ok. 2,2 mld zł. Sprzedaż Allegro przez Naspers za 3,25 mld dolarów (ok. 13 mld zł) zł było największą transakcją w polskiej branży cyfrowej i jedną z większych tego typu w Europie.

MCI Capital (dawniej MCI Management) jest funduszem technologicznym działającym na zasadach venture capital, notowanym na GPW od 2001 r.

Grupa Private Equity Managers S.A. to grupa kapitałowa wyspecjalizowana w zarządzaniu różnymi klasami aktywów, w tym w funduszach venture capital. Fundusze inwestycyjne, których portfelami inwestycyjnymi zarządzają podmioty z grupy inwestują przede wszystkim w szybko rosnące spółki z sektora technologicznego z regionu CEE, Turcji, Rosji, Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej. Spółka jest notowana na GPW od kwietnia 2015 r.

Źródło: (ISBnews) #MCI, #PEM

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości