KGHM uruchomił instalację pieca zawiesinowego i elektrycznego w hucie w Głogowie
KGHM Polska Miedź uruchomił największą na świecie instalację pieca zawiesinowego i pieca elektrycznego w Hucie Miedzi Głogów, podała spółka.
W Hucie Miedzi Głogów w piątek 20 stycznia 2017 roku, w towarzystwie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, uroczyście została uruchomiona największa na świecie instalacja pieca zawiesinowego i pieca elektrycznego, tworząc tym samym najnowocześniejszą linię produkcji hutniczej miedzi. Ta unikalna technologia jest obecnie wykorzystywana jedynie w trzech miejscach na świecie - jednym z nich jest właśnie Głogów
Głogowska huta posiada najnowocześniejszą i największą na świecie instalację pieca zawiesinowego do produkcji miedzi blister wraz z prostokątnym piecem elektrycznym.
Wkraczamy w nowy etap w historii głogowskiej huty. Tak dużego przedsięwzięcia nie realizowano od 1978 roku, kiedy uruchomiona została Huta II. Przejście z technologii pieców szybowych na technologię opartą o piec zawiesinowy i piec elektryczny to ogromny skok technologiczny. Stawia to polskie hutnictwo w czołówce światowych producentów miedzi, gwarantując zwiększenie możliwości odzysku cennych metali towarzyszących, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko naturalne oraz kosztów przerobu koncentratu miedzi
Produkcja w HM Głogów I jest oparta na jednostadialnej technologii przetopu w piecu zawiesinowym, w którym - bezpośrednio z wysuszonego koncentratu - wytwarzana jest miedź blister. Technologia ta łączy w sobie trzy fazy: prażenie koncentratu, wytapianie kamienia miedziowego i konwertorowanie w jednym procesie. Zastosowane nowatorskie rozwiązania, zarówno techniczne jak i technologiczne, są wspólnym dziełem polskich specjalistów - głównie z KGHM Polska Miedź S.A., Bipromet S.A. oraz Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach - wykorzystujących umiejętnie wiedzę teoretyczną i praktyczną zdobytą w czasie wieloletniej eksploatacji procesu zawiesinowego w HM Głogów II, podano w materiale.
W procesie budowy pieca zawiesinowego i instalacji pirometalurgicznej zaangażowane były także inne spółki z grupy kapitałowej KGHM (m.in. Zanam, Energetyka, PeBeKa), które z sukcesem realizowały skomplikowane projekty.
Zakończenie inwestycji w HM Głogów pozwoli zabezpieczyć realizację produkcji KGHM Polska Miedź S.A. przez kolejne 40 lat. Inwestycja w technologię pieca zawiesinowego jest podstawowym elementem realizowanego od 2010 Programu Modernizacji Pirometalurgii
Strategicznym partnerem finansowym KGHM przy inwestycji modernizacji pirometalurgii jest Europejski Bank Inwestycyjny, który kredytowo wsparł jej realizację, podkreślono także w materiale.
KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.
Źródło: (ISBnews) #KGH