Stelmet liczy na dalszy wzrost marży i podtrzymuje plany akwizycyjne | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 sty 2017, 10:21

Stelmet liczy na dalszy wzrost marży i podtrzymuje plany akwizycyjne

Stelmet dokonał w zeszłym roku przejęcia Grange Fencing – jednego z liderów na rynku drewnianej architektury ogrodowej w Wielkiej Brytanii - i obecnie przeprowadza optymalizację jej działalności przenosząc produkcję do Polski do pięciu zakładów produkcyjnych spółki, w tym do nowego zakładu w Grudziądzu.

Spółka w październiku 2016 r. zakończyła pierwszą fazę inwestycji i uruchomiła produkcję wyrobów gotowych w nowym, największym zakładzie MrGarden w Grudziądzu. W tym roku spółka ma zamiar dalej rozbudować moce produkcyjne w tym zakładzie. Wiąże się to z przenoszeniem produkcji z Wielkiej Brytanii do Polski. Z dwóch zakładów na Wyspach został już zamknięty jeden (Hull), a teraz spółka przygotowuje się do zamknięcia produkcji w Telford. Proces ten będzie zsynchronizowany ze wzrostem produkcji w realizowanej w MrGarden w Polsce.

Działania w Wielkiej Brytanii są sprzężone z rozbudową zakładu MrGarden . Najpóźniej do połowy tego roku zamkniemy zakład produkcji w Telford. Jednocześnie otworzyliśmy nowe centrum dystrybucyjne w Harwich

mówi Piotr Leszkowicz, dyrektor finansowy Stelmet SA.

Nie przedstawiamy prognoz, ale podstawowym celem zamknięcia produkcji w Wielkiej Brytanii jest optymalizacja marzy całej grupy i przejęcie marży pośrednika. Dzięki nowoczesnym systemom produkcji zastosowanych w naszych zakładach w kraju i niższym kosztom, liczymy, że przeniesienie produkcji do Polski spowoduje wzrost jakości oferowanych produktów na rynku brytyjskim, lepsze postrzeganie marki i w przyszłości możliwy wzrost marży.

dodaje Piotr Leszkowicz

W roku obrotowym 2015/2016 spółka zanotowała wzrost zysku netto o 18,9%. Marża EBITDA wzrosła do 16% wobec 14% rok wcześniej, natomiast marża netto wynosi obecnie 12% wobec 11% w porównywalnym okresie roku obrotowego 2014/2015.

Stelmet podtrzymuje też cele wykorzystania środków pozyskanych na IPO z emisji akcji, czyli przejęcia innego podmiotu działającego na jednym z głównych rynków działalności Grupy Stelmet lub spłatę części kredytu inwestycyjnego. Obecnie spółka poszukuje odpowiedniego podmiotu do przejęcia.

Źródło: Strefa Inwestorów, #STL

Ostatnie wiadomości