Przegląd prasy ekonomicznej i giełdowej | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 lut 2017, 08:22

Przegląd prasy ekonomicznej i giełdowej

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
 -- Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje projekt, zgodnie z którym przedsiębiorstwa będą miały obowiązek publikowania na swoich stronach internetowych szczegółowych informacji o finansach i akcjonariuszach, zaś  każda spółka akcyjna, bez wyjątku (łącznie jest ich prawie 10 tys.), będzie musiała posiadać domenę w sieci i na bieżąco ją aktualizować 

-- Nowa ustawa o dokumentach publicznych zagwarantuje Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych niezwykle silną pozycję na rynku

--Prace nad przekształceniem OFE w klasyczne fundusze inwestycyjne są na finiszu. Zgodnie z planem projekty stosownych ustaw mają być gotowe do końca marca. 75% aktywów OFE (ulokowanych w akcjach notowanych na warszawskiej giełdzie) zostanie przeniesione do nowo utworzonych podmiotów i stanie się prywatną własnością ubezpieczonych

--Żywność będzie drożeć szybciej. W maju możemy zapłacić za nią nawet 6% więcej niż rok wcześniej

--Krajowa Rada Radiofonii chce, by na publiczną telewizję i radio płaciły nie gospodarstwa domowe, jak to jest obecnie, ale każdy dorosły obywatel, który zarabia i rozlicza się z fiskusem

Gazeta Wyborcza

--Skutki reformy PiS w oświacie odczują już tegoroczni absolwenci gimnazjów. Licea ograniczają nabór, bo muszą przygotować się na tłok za dwa lata - tzw. podwójny rocznik reformy Zalewskiej.

--Zaskakujący efekt rządów Donalda Tuska: ozusowanie umów-zleceń przynosi trzy razy więcej, niż planowano. Do kasy ZUS wpływa miesięcznie 80 mln zł więcej - aż trzy razy więcej, niż szacował rząd PO-PSL. 

Puls Biznesu 

--Kolejni giganci rezygnują z pasz z GMO - to zmiana w produkcji wartej miliardy złotych. Do nielicznego dotychczas grona produkujących bez modyfikacji genetycznych dołączą: Mlekpol, oraz Spomlek. Podobny krok rozważa Polmek.

--Już co trzeci Polak żąda paragonów fiskalnych przy zakupie towarów i usług - resort finansów ogłasza sukces akcji „Weź paragon".

--Przewozy Regionalne coraz agresywniej walczą o rynek z przewoźnikami samorządowymi. Wspierają ich związkowcy.

--Brexit może spowodować, że do Polski wejdą nowi przedsiębiorcy, a wielu polskich pracowników wróci z emigracji.

Rzeczpospolita

--Prawo i Sprawiedliwość wycofuje się z obowiązujących od 1 stycznia przepisów, które pozwalają na usuwanie drzew z prywatnych posesji bez załatwiania jakichkolwiek formalności. Wzbudziły one powszechne oburzenie, gdy właściciele nieruchomości zaczęli ciąć na potęgę.

--Europejczycy częściej wyjeżdżają na kilka dni, najczęściej na weekend. To napędza ruch na lotniskach. 

-- 42% użytkowników internetu w Polsce robi zakupy także z jego wykorzystaniem, wynika z najnowszych danych Eurostatu. W 2016 r. aż o 7 pkt proc. wzrósł odsetek Polaków robiących zakupy w sieci. Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele może ten trend jeszcze przyspieszyć. 

--Rząd zadecydował, że lekarze wystawiający zwolnienia chorobowe będą musieli zrezygnować z papierowych druczków już na początku 2018 r., a nie, jak pierwotnie planowano, rok później.

Parkiet 

-- Koniunktura w strefie euro jest w lutym najlepsza od blisko sześciu lat. Kwitną nie tylko Niemcy, ale też Francja, która do niedawna była maruderem

-- Mimo inwestycji realizowanych przez Orange Polska, UPC Polska i Netię w 2016 r. liczba abonentów stacjonarnego dostępu do internetu w Polsce ponownie spadła. Jak wynika z szacunków Orange Polska, w grudniu z usług korzystało 7,21 mln gospodarstw domowych, o około 30 tys. mniej niż w grudniu.

Źródło: ISBnews

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości