Potencjalny nowy lek Selvity na białaczkę podany pierwszemu pacjentowi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 mar 2017, 10:39

Potencjalny nowy lek Selvity na białaczkę podany pierwszemu pacjentowi

Selvita S.A., jedna z największych firm biotechnologicznych w Europie, ogłosiła w dniu dzisiejszym, iż pierwszy pacjent otrzymał związek SEL24 w ramach badania I/II fazy klinicznej prowadzonego w ośrodku klinicznym w Stanach Zjednoczonych. SEL24 jest potencjalnym nowym lekiem przeciwnowotworowym, rozwiniętym przez spółkę Selvita, przeznaczonym do stosowania doustnie w opornej postaci ostrej białaczki szpikowej (ang. acute myeloid leukemia, AML).

Związek SEL24 jest dualnym inhibitorem kinaz PIM oraz FLT3, odgrywających kluczową rolę w procesie powstawania nowotworu, jakim jest ostra białaczka szpikowa. SEL24 jest pierwszym na świecie potencjalnym lekiem wykorzystującym taki mechanizm działania (ang. first-in-class drug).

Badanie fazy I/II, prowadzone nad SEL24, jest pierwszym w historii programem klinicznym rozpoczętym przez Spółkę, co stanowi znaczący postęp w skali całego portfolio projektów badawczo-rozwojowych Selvity. Badanie to prowadzone jest dla zdobycia ważnych informacji o bezpieczeństwie stosowania SEL24, jak również danych o biomarkerach, kluczowych dla skuteczności SEL24 w leczeniu ostrej białaczki szpikowej i innych nowotworów hematologicznych.

- Podanie SEL24 pacjentom stanowi precedens w historii naszej branży biotechnologicznej – prawdopodobnie jako pierwsza polska firma rozpoczęliśmy w Stanach Zjednoczonych badania kliniczne leku, który od zera powstał w krajowym laboratorium badawczym. Mamy nadzieję, że pójdzie za tym sukces również w wymiarze medycznym

mówi dr Krzysztof Brzózka, Dyrektor Naukowy i Wiceprezes Zarządu Selvita S.A.

SEL24 będzie przeznaczony dla pacjentów z nawrotową lub oporną na leczenie postacią ostrej białaczki szpikowej (relapsed/refractory AML, R/R AML). W leczeniu tego nowotworu głównym celem jest uzyskanie remisji lub znaczące wydłużenie życia chorego.

Ostra białaczka szpikowa (acute myeloid leukemia, AML):

Białaczki są nowotworami układu krwiotwórczego, w których stwierdza się obecność nieprawidłowych komórek w szpiku i we krwi obwodowej. Ostra białaczka szpikowa jest nowotworem szpiku kostnego, którego zadaniem jest wytwarzanie podstawowych elementów krwi, czyli: erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) i płytek krwi. W przebiegu ostrej białaczki szpikowej zmiany nowotworowe dotyczą krwinek białych, leukocytów z linii granulocytarnej. Namnażają się one w niekontrolowany sposób i zajmują miejsce zdrowych komórek, co prowadzi do groźnych objawów chorobowych.

Ostra białaczka szpikowa dotyczy najczęściej osób dorosłych. Zapadalność roczna wynosi około 3,7 na 100 000 osób i jest większa u mężczyzn niż u kobiet.

Niemal 80% pacjentów dobrze odpowiada na wstępną chemioterapię, natomiast w późniejszym czasie u większości z nich rozpoznaje się wznowę lub oporną na leczenie formę AML. Rokowanie jest wówczas niekorzystne, średnio przeżywa jedynie 10% chorych w tej grupie. Brak ustalonych wytycznych leczenia nawracającej lub opornej ostrej białaczki szpikowej (R/R AML) sprawia, że chorzy najczęściej kierowani są do odpowiedniego dla nich badania klinicznego.

Projekty onkologiczne Selvity:

W swojej działalności badawczo-rozwojowej Selvita skupia się na onkologii. Najbardziej zaawansowany obecnie projekt, SEL24 – dualny inhibitor kinaz PIM i FLT3 - jest aktualnie w trakcie badań klinicznych fazy I/II, we wskazaniu ostrej białaczki szpikowej. Drugi projekt pod względem zaawansowania to SEL120, pierwszy w swojej klasie małocząsteczkowy inhibitor kinazy CDK8, o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu nowotworów hematologicznych, raka jelita grubego oraz raka piersi. Pozostałe projekty Spółki, będące na wcześniejszych etapach rozwoju, to platforma immunoonkologiczna - prace obecnie skupione są na dwóch celach białkowych, Eptheron – platforma onkologiczna, której celem jest opracowanie nowych, unikalnych terapii epigenetycznych, oraz projekty w obszarze immunometabolizmu i innych inhibitorów kinaz.

O Selvicie:

Selvita jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej, polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w obszarze onkologicznym. Zajmuje się również świadczeniem laboratoryjnych usług badawczo-rozwojowych na zlecenie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych i chemicznych z całego świata.

Selvita została założona w 2007 r. Obecnie zatrudnia ponad 380 pracowników, z których ok. 1/3 posiada stopień doktora. Główna siedziba Spółki i laboratoria mieszczą się w Krakowie. Selvita posiada biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie, w Regionie Bostonu i Regionie San Francisco w Stanach Zjednoczonych oraz w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

W obszarze badań nad chorobami nowotworowymi Spółka współpracuje m.in. z renomowanymi spółkami zagranicznymi H3 Biomedicine, Merck, Nodthera.

Od 2014 roku Selvita jest notowana na głównym rynku GPW. W marcu 2017 r. weszła w skład indeksu sWIG80.

Źródło: Selvita #SLV

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości