PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu na koncesji Kórnik - Środa Wlkp. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 maj 2017, 13:30

PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu na koncesji Kórnik - Środa Wlkp.

PKN Orlen i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odkryły nowe złoże gazu ziemnego na koncesji Kórnik - Środa Wlkp. (nr 32/96/p), poinformowało PGNiG. Po raz pierwszy w zachodniej Polsce geolodzy zastosowali technologię wierceń horyzontalnych w znajdującym się tam piaskowcu, a  wydobycie gazu ziemnego z tej lokalizacji rozpocznie się wkrótce, podano także.

"Wykorzystanie metody wierceń horyzontalnych przyniosło bardzo pozytywne rezultaty. Po raz pierwszy została ona zastosowana w skałach piaskowca w tej części Polski. Pozwala to spodziewać się odkrycia kolejnych złóż gazu na tym terenie. Rośnie potencjał Wielkopolski w zakresie powiększania zasobów gazu ziemnego w kraju"

powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

Obecnie prowadzone są testy przepływu gazu, które pozwolą na oszacowanie zasobów złoża. Otwór został wykonany we współpracy z zespołem segmentu wydobycia w Grupie Orlen. Na koncesji tej PGNiG jest operatorem i posiada 51% udziałów, Grupa Orlen posiada pozostałych 49%. Nowo odkryte złoże znajduje się w okolicy eksploatowanych już wspólnie przez PGNiG i PKN Orlen złóż: Radlin, Lisewo, Winna Góra, podano także.

"Otwór zlokalizowany na koncesji Kórnik - Środa Wlkp. (nr 32/96/p) osiągnął głębokość ponad 3650 m, a całkowita jego długość wyniosła 4500 m, w tym ponad 400 metrów odcinka poziomego wierconego w złożu gazu. Wstępne testy złożowe pokazują, że nagromadzenie węglowodorów jest komercyjne, a więc z otworu Miłosław-5K/H prowadzone będzie wydobycie gazu ziemnego"

czytamy w komunikacie.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 79,55 mld zł w 2016 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews), #PKN, #PGN

Ostatnie wiadomości