Rekordowa sprzedaż Grodno w roku obrotowym 2016/17 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 lip 2017, 09:24

Rekordowa sprzedaż Grodno w roku obrotowym 2016/17

Spółka przedstawiła dane rok obrotowy zakończony 31 marca, wykazując 326,7 mln zł przychodów oraz 8,5 mln zł zysku netto.

- W minionym roku obrotowym po raz kolejny odnotowaliśmy rekordowy poziom przychodów oraz zrealizowaliśmy wszystkie nasze strategiczne założenia. Zakończyliśmy rozbudowę Centrum Dystrybucji, dokonaliśmy największego w historii Grodna przejęcia, rozwinęliśmy sieć sprzedaży, a także poszerzyliśmy portfolio usług i asortymentu. Wszystko to w warunkach rynkowego przyhamowania, co dodatkowo potwierdza naszą silną pozycję i wyróżnia na tle branży

podsumował Andrzej Jurczak, Prezes Zarządu Grodno S.A.

Odnotowane przez Grodno przychody były o 4,7% wyższe wobec 312 mln zł w roku obrotowym 2015/16. Na wzrost sprzedaży wpłynęła rozbudowa sieci handlowej, a także poszerzenie oferty produktów i kompleksowych rozwiązań w obszarze elektrotechniki, oświetlenia, klimatyzacji i fotowoltaiki.

Pozycje wynikowe, w analizowanym roku obrotowym pozostawały pod wpływem kosztów rozwoju, związanych m. in. ze zrealizowanym przejęciem, uruchomieniem nowych oddziałów oraz rozbudową zaplecza magazynowo-logistycznego. Na wysokość zysków wpłynęła również niekorzystna koniunktura rynkowa, odciskająca się na efektywności sprzedaży.

- W 2016 r. krajowa produkcja budowlano-montażowa odnotowała spadek o 14%, początek bieżącego roku również był trudny i dopiero w marcu doświadczyliśmy odbicia. Wzrost skali działalności Grodna w tym okresie potwierdza naszą wyjątkową pozycję na tle branży i jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Mamy optymistyczne nastawienie, jeśli chodzi o rozwój Grodna w bieżącym roku

wyjaśnił Andrzej Jurczak, Prezes Zarządu Grodno S.A.

Przejęcia motorem rozwoju

W ubiegłym roku istotnym elementem strategii rozwoju Grodno S.A. pozostawała konsolidacja rynku dystrybucji materiałów elektrotechnicznych. W lutym br. Spółka zrealizowała największe w dotychczasowej historii przejęcie hurtowni Bargo, posiadającej 9 oddziałów w woj. mazowieckim. Skonsolidowane przychody Grupy Grodno, uwzględniające dane Bargo za okres od 3 lutego – 31 marca, wyniosły 330,8 mln zł. Zysk netto ukształtował się na poziomie 8,2 mln zł, natomiast EBITDA 14,8 mln zł. Po pełnej integracji Bargo w strukturach Grupy, oczekiwana kontrybucja podmiotu do skonsolidowanego rocznego EBITDA ma wynieść ok. 2 mln zł.

Ponadto 2 maja 2017 r. Grodno podpisało porozumienie o przejęciu działalności handlowej firmy Jorga, działającej w branży elektroinstalacyjnej i oświetleniowej. Dzięki akwizycji Grodno wzmocni swoją pozycję redystrybucyjną w woj. mazowieckim, zwiększając obrót w tym segmencie o ok. 2,5 mln zł.

- Przejęcia są kluczowym elementem naszej strategii, jednocześnie motorem rozwoju sieci Grodno. Obecnie mniejsze podmioty chętnie przyłączają się do większych uczestników rynku, widząc w tym szansę na szybszy rozwój. Z pewnością będziemy kontynuowali strategię konsolidacji rynku w najbliższych okresach 

wyjaśnił Andrzej Jurczak.

Perspektywa 2017/18

Szans na dalszy dynamiczny rozwój Grodno upatruje m. in. w dalszym rozwoju kompleksowych usług i zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla klientów profesjonalnych. Jednocześnie Zarząd zakłada konsekwentne poszerzanie sieci dystrybucji na terenie całej Polski, a także urozmaicanie portfolio produktowego.

- Jesteśmy elastyczni, chcemy wyprzedzać zmiany i rosnąć szybciej niż rynek. Obecnie dzięki bogatej ofercie kompleksowych usług specjalistycznych towarzyszymy klientom na każdym etapie realizowanych inwestycji budowlanych. Budujemy unikalny know-how i zwiększamy kompetencje. Co najważniejsze, widzimy że działania te przynoszą skutek w postaci rosnącego zainteresowania odbiorców i umacniającej się pozycji rynkowej. Zakładamy kontynuację tych tendencji 

podsumowuje Andrzej Jurczak.

Informacje o Grodno S.A.

Grodno S.A. to jeden z czołowych dostawców kompleksowych rozwiązań w obszarze elektrotechniki i oświetlenia w Polsce, oferujący ponad 120 tys. towarów krajowych i międzynarodowych producentów oraz produkty pod marką własną Luno. Ofertę Grodna wyróżnia stale poszerzany asortyment, m.in. obejmujący kompleksowe rozwiązania z sektora automatyki, fotowoltaiki, oświetlenia oraz klimatyzacji.

Spółka świadczy doradztwo i usługi specjalistyczne – przeprowadza audyty energetyczne i oświetleniowe. Klientami Grodna są firmy zajmujące się instalacją elektryczną, przemysłowe (służby utrzymania ruchu, zakłady produkcyjne), dystrybucją (hurtownie, sklepy, składy budowlane), obiekty wielkopowierzchniowe (magazyny, sieci handlowe, biurowce, hotele) oraz klienci indywidualni.

Sieć dystrybucyjna Grodna obejmuje 70 punktów handlowych (w tym 8 franczyzowych i 9 spółki zależnej Bargo) zlokalizowanych w kluczowych miastach na terenie kraju, w tym w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gliwicach, Poznaniu, Wrocławiu oraz Centrum Dystrybucji w Małopolu koło Warszawy. Spółka należy do grupy dystrybutorów elektrotechnicznych FEGIME Polska. W 2015 roku Grodno obchodziło 25-lecie działalności.

Źródło: Spółka, #GRN

Ostatnie wiadomości