BZ WBK: Brexit nie wpłynie negatywnie na polski eksport do Wielkiej Brytanii | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 sie 2017, 16:46

BZ WBK: Brexit nie wpłynie negatywnie na polski eksport do Wielkiej Brytanii

Brexit nie zahamuje w najbliższym czasie polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii, uważają ekonomiści Banku Zachodniego WBK.

"Negocjacje brexitowe są postrzegane jako znak zapytania dla europejskich gospodarek, w tym dla Polski, ale w kontekście handlu zagranicznego ostatecznie wcale nie muszą przynieść negatywnych rozstrzygnięć. Według nas, eksporterzy powinni mądrze, ale ze spokojem planować swój biznes na Wyspach" 

oceniają analitycy Banku Zachodniego WBK.

Wielka Brytania opuści Unię Europejską w marcu 2019 r., zaś maksymalnie przez trzy kolejne lata będzie prowadzić handel z krajami UE na dotychczasowych zasadach.

"Wielka Brytania nie musi przesunąć się na liście odbiorców polskiego eksportu z obecnego miejsca drugiego na dalsze pozycje. Jeśli chodzi o relacje handlowe, to Brexit nie jest na rękę nikomu. Każda zmiana obecnych zasad byłaby dla obu stron zmianą na gorsze. Dlatego wydaje się, że zachowanie status quo jest wysoce prawdopodobne"

powiedział ekonomista Banku Zachodniego WBK Marcin Luziński, cytowany w komunikacie.

Ekonomiści podkreślają, że inne rozwiązania niż wprowadzenie okresu przejściowego gwarantującego dotychczasowe zasady handlu między Wielką Brytanią a UE nie muszą oznaczać dla polskich eksporterów utraty opłacalności prowadzenia biznesu na Wyspach.

"Nie jest zasadne, aby z racji samego Brexitu rezygnować choćby ze wstępnego rozpoznania możliwości. Wielka Brytania to duży rynek i dla wielu branż pozostanie bardzo atrakcyjny niezależnie od wyniku negocjacji z Unią Europejską. Już teraz niektóre firmy uwzględniają w analizach dotyczących opłacalności wejścia czy rozwijania biznesu na Wyspach scenariusz przejścia na zasady WTO biorąc pod uwagę ewentualne cła czy bariery pozataryfowe. Dzięki temu unikną niespodzianek w przypadku braku porozumienia co do np. czasowego utrzymania unii celnej"

powiedział dyrektor ds. finansowania handlu w Banku Zachodnim WBK mówi Piotr Dylak, cytowany w komunikacie.

Stan obecny dobrej kondycji polskiego eksportu na Wyspy potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. W III kw. 2016 r. - tj. po ogłoszeniu wyników referendum brexitowego pod koniec czerwca 2016 r.) sprzedaż polskich firm na Wyspach zmalała nieco w stosunku do II kw., ale potem powróciła na ścieżkę wzrostową. Według danych GUS, opracowanych przez BZ WBK, w III kw. 2016 r. eksport osiągnął wartość 2,99 mld euro wobec 3,06 mld euro kwartał wcześniej i od IV kw. 2016 r. wykazuje tendencję wzrostową - od 3,13 mld euro w IV kw. 2016 r. do 3,18 mld euro w II kw. 2017 r.

W całej I poł. 2017 r. eksport - liczony w euro - do Wielkiej Brytanii wzrósł o 5,8%, przy wzroście całego polskiego eksportu o 8,4%. Udział Wielkiej Brytanii w całości eksportu wyniósł w tym okresie 6,4% (zaś największego partnera handlowego Polski, Niemiec - 27,2%).

(ISBnews), #BZW

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości