Wyniki finansowe Pfleiderer Group po I półroczu 2017 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 sie 2017, 08:57

Wyniki finansowe Pfleiderer Group po I półroczu 2017 r.

Pfleiderer Group notuje wzrost marży EBITDA dzięki koncentracji na produktach z wartością dodaną i silnym wzroście wolumenów sprzedaży w pierwszej połowie 2017 r.

  • Skonsolidowane przychody ze sprzedaży netto Grupy Pfleiderer w I półroczu 2017 r. wyniosły 506 mln EUR i wzrosły o 3,4% w porównaniu do tego samego okresu w 2016 r. (489,3 mln EUR w I półroczu 2016 r.)
  • EBITDA Grupy w I półroczu 2017 r. wyniosła 66,1 mln EUR w porównaniu do 51,8 mln EUR EBITDA w I półroczu 2016 r.: + 27,6%
  • Marża EBITDA wzrosła do 13,1% przychodów dzięki koncentracji na produktach z wartością dodaną i silnym wzroście wolumenu sprzedaży (10,6% marży EBITDA w I półroczu 2016 r.)
  • W I półroczu 2017 r. nakłady inwestycyjne wyniosły 20,6 mln EUR, w porównaniu do 15,8 mln EUR w tym samym okresie zeszłego roku
  • Solidny zestaw wyników finansowych i korzystne warunki rynkowe stanowią silną podstawę do dalszego wzrostu w drugiej połowie roku 2017

W pierwszym półroczu 2017 r. Grupa Pfleiderer wypracowała zestaw bardzo dobrych wyników finansowych. Przychody wyniosły 506 mln EUR i wzrosły o 3,4% w porównaniu z I półroczem 2016 r. (498,3 mln EUR). Jest to głównie efekt rozwoju organicznego, wspieranego przez silny rynek. W I półroczu wzrosły wolumeny sprzedaży – Pfleiderer odnotował wysoki jednocyfrowy wzrost w większości linii biznesowych. Za wzrostem przychodów podążał wzrost marży na sprzedaży, a udział produktów z wartością dodaną wzrósł do 66% całości sprzedaży. W efekcie marża zysku brutto Grupy wzrosła z 22,2% w I półroczu 2016 r. do 23,6% w I półroczu 2017 r.

EBITDA Grupy w I półroczu 2017 r. wyniosła 66,1 mln EUR i była wyższa o 27,6% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (51,8 mln EUR w I półroczu 2016 r.). Programy zwiększające efektywność produkcji, udane inicjatywy kosztowe i dobre zarządzanie marżą kompensowały wyższe ceny surowców. Marża EBITDA wyniosła 13,1% (w porównaniu do 10,6% marży EBITDA w pierwszej połowie 2016 r.).

„W pierwszej połowie 2017 r. Pfleiderer koncentrował swoje wysiłki na wzroście efektywności operacyjnej, wykorzystaniu nowych mocy produkcyjnych i sprzedaży produktów z wartością dodaną na najważniejszych dla nas rynkach. Skupienie się na segmentach premium zapewnia obiecujące wyniki, co jest widoczne we wzroście marż. Mamy silne podstawy do dalszych wzrostów w następnych kwartałach”

wskazuje Tom K. Schäbinger, CEO Pfleiderer Group S.A.

„W ciągu ostatnich miesięcy dokonano zmian na najwyższym szczeblu zarządzania. Silny zespół zarządzający powinien umożliwić nam jeszcze szybszą poprawę wyników. Obecnie jesteśmy na etapie finalizacji aktualizacji strategii Grupy i jesteśmy głęboko przekonani, że wyróżni ona Pfleiderer Group na tle konkurentów na kluczowych europejskich rynkach.”

dodaje Tom K. Schäbinger, CEO Pfleiderer Group S.A.

Grupa zwiększa produkcję oraz poprawia swoją konkurencyjność w segmencie produktów z wartością dodaną

Dzięki inwestycjom rozpoczętym w 2016 r. Grupa dysponuje obecnie większymi mocami produkcyjnymi. Celem jest osiągnięcie większych oszczędności poprzez dalsze zwiększanie efektywności operacyjnej oraz czasu trwania nieprzerwanych operacji i ograniczenie wąskich gardeł.

W I półroczu 2017 r. nakłady inwestycyjne wyniosły 20,6 mln EUR, w porównaniu do 15,8 mln EUR w I półroczu 2016 r. W 2017 r. Grupa kontynuuje długoterminowy program inwestycyjny mający na celu dostosowanie zdolności produkcyjnych do potrzeb rynku oraz zwiększenie efektywności pod względem kosztów i wydajności. W całym 2017 r. wydatki inwestycyjne przekroczą poziom 60 mln EUR. Kluczowe projekty planowane na ten rok to zakończenie i wdrożenie linii do szlifowania płyt w największej fabryce w Neumarkt, realizacja projektu inwestycyjnego mającego na celu zwiększenie recyklingu drewna i obniżenie kosztów surowców w Neumarkt oraz uruchomienie linii do lakierowania w Leutkirch. W 2017 r. Pfleiderer Group będzie również koncertowała się na intensyfikacji działań sprzedażowych i marketingowych związanych z „ONE COLLECTION”.

Refinansowanie zadłużenia istotnie obniży koszty jego obsługi

W I półroczu 2017 r. Grupa z powodzeniem przeprowadziła refinansowanie długu z 2014 r. Nowe warunki jego obsługi przyczynią się do znacznego obniżenia kosztów finansowych. Wykup niepodporządkowanych obligacji zabezpieczonych nastąpił w dniu 1 sierpnia 2017 r. Szacowane oszczędności na wyniku z działalności finansowej od 2018 roku będą wynosić ok. 6,5 mln EUR w porównaniu z 2016/2017.

Wypłata dywidendy i program odkupu akcji jako dodatkowa forma dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami

21 czerwca odbyło się zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Pfleiderer Group S.A. Zatwierdzono sprawozdanie finansowe za rok 2016, przyjęto uchwałę dotyczącą dywidendy w wysokości 1,1 zł na akcję. 19 lipca dywidenda w wysokości 71,2 mln PLN została wypłacona akcjonariuszom.

Ponadto, 21 czerwca 2017 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie jednogłośnie wyraziło zgodę na realizację programu skupu akcji własnych. Zdaniem Zarządu Spółki wartość fundamentalna Grupy Pfleiderer, realizowane zyski oraz bieżącą cena akcji, sprawiają, że jest to właściwy moment na rozpoczęcie buy back. Program jest dodatkową formą dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami i na ten cel spółka chce przeznaczyć do 390 mln PLN. Bardzo dobra sytuacja płynnościowa pozwoli Pfleiderer Group na sfinansowanie programu z własnych środków.

O Pfleiderer Group

Pfleiderer Group z ponad 120 letnią historią jest obecnie czołowym europejskim producentem wyrobów drewnopochodnych specjalizując się w produkcji materiałów w meblarstwie, przemyśle wnętrzarskim i budownictwie. Grupa produkuje m.in. standardowe płyty wiórowe, blaty kuchenne, laminaty HPL, sztuczne okleiny oraz panele na bazie drewna. Pfleiderer Group prowadzi działalność w 9 zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w Polsce oraz Niemczech, zatrudniając łącznie ok. 3,5 tys. osób. Grupa jest w stanie dostarczać zaawansowane produkty i obsługiwać klientów na kluczowych europejskich rynkach dzięki oddziałom handlowym zlokalizowanym w Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Francji, Austrii oraz Rumunii.

Źródło: Spółka, #PFL


 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości