Skarbiec TFI skoncentruje się na funduszach związanych z rynkiem kapitałowym | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 wrz 2017, 14:21

Skarbiec TFI skoncentruje się na funduszach związanych z rynkiem kapitałowym

Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) nadal będzie koncentrował się na funduszach związanych z rynkiem kapitałowym, zaś w ciągu kilku miesięcy spółka przygotuje nową ofertę funduszy związanych m.in.  z rynkiem nieruchomości, poinformowała członek zarządu Skarbiec TFI Ewa Radkowska-Świętoń, która obejmie funkcję prezesa tej spółki od października br. 

"Chcemy utrzymać nasz core'owy biznes, czyli fundusze związane z rynkiem kapitałowym. To będą nasze główne produkty. Zespół zarządzających liczbowo będzie większy, niż do tej pory. Stawiamy mocno na to, w czym się czujemy dobrze"

powiedziała Radkowska -Świętoń podczas konferencji prasowej. 

Podkreśliła, że fundusze nieruchomości już w ofercie Skarbca występują, ale na pewno warto skorzystać z doświadczenia nowego akcjonariusza z branży nieruchomości na rynku funduszy inwestycyjnych. Dodała, że oferta nowych funduszy nieruchomościowych zostanie opracowana w najbliższych miesiącach. 

"Z jednej strony kontynuujemy porządki poprzez między innymi łączenie pewnych funduszy, by oferta była przejrzysta, ale należy także oczekiwać rozszerzenia oferty o fundusze w grupach, których jeszcze nie mamy" 

powiedziała. 

Radkowska-Świętoń poinformowała, że w III kw. Skarbiec na razie nie prowadzi emisji nowych funduszy, co związane jest głównie z tym, że osoby odpowiedzialne za zarządzanie pożegnały się z firmą w czerwcu. 

"Od października będziemy już mieli nowych zarządzających - członka zarządu Dariusza Laska w części dłużnej, oraz nowe osoby od funduszy akcyjnych, których nazwisk na razie nie chcemy zdradzać. Nie bez znaczenia jest też fakt, że do zarządu Skarbiec TFI wszedł także Krzysztof Czerkas, odpowiedzialny dotychczas w Skarbcu za fundusze nieruchomościowe"

podkreśliła. 

Radkowska-Świętoń poinformowała też, że w kolejnych miesiącach spodziewa się wzrostu aktywów funduszy oferowanych przez Skarbiec. Jednocześnie podkreśliła, że wyzwaniem dla całej branży na przyszły rok jest MIFiD II. 

"Spodziewamy się także wzrostu aktywów funduszy oferowanych przez mBank, ponieważ klientom podobają się te rozwiązania. I to, co jest wyzwaniem dla całej branży to MIFiD II. Nie ma ram prawnych, do których należy się odnieść. Nie ma konkretów, nie ma także propozycji rozporządzeń wykonawczych, które z naszego punktu widzenia i punkt widzenia dystrybutorów są najważniejsze"

powiedziała. 

W kolejnych miesiącach Skarbiec skoncentruje się na sprzedaży funduszy otwartych oraz wzroście aktywów w SFIO, utworzonym przez bank. 

"W lipcu w związku z tym, że trzech zarządzających funduszami absolute return odeszło z firmy mieliśmy umorzenia, co dało finalny wynik na poziomie minus 160 mln zł. W sierpniu mieliśmy już ponad 100 mln zł napływów do funduszy otwartych i we wrześniu również mamy pozytywne napływy. To, co miało wyjść z tych funduszy, wyszło w lipcu i Skarbiec dalej będzie walczył o dobre miejsce na rynku. W sierpniu i wrześniu widzimy też większe napływy do funduszy absolute return, działających w strukturze otwartej"

powiedział prezes Skarbiec TFI Marek Rybiec podczas konferencji. 

Łączna sprzedaż netto funduszy zarządzanych przez Skarbiec TFI wyniosła w roku obrotowym 2016/2017 blisko 700 mln zł. Wysokie napływy zanotowały w tym czasie fundusze absolute return i alternatywne (+450 mln zł), a także mFundusze (+180 mln zł) rozwijane przez Skarbiec we współpracy z mBankiem.

Na koniec czerwca b.r. aktywa funduszy detalicznych zarządzanych przez Skarbiec TFI osiągnęły poziom 3,9 mld zł. Aktywa funduszy akcyjnych, mieszanych i alternatywnych zarządzanych przez Skarbiec TFI wyniosły 1,9 mld zł, natomiast aktywa funduszy pieniężnych, obligacji i aktywów niefinansowych sięgnęły 2,0 mld zł.

Skarbiec TFI S.A. powstał w 1997 roku i jest jednym z najdłużej działających Towarzystw na polskim rynku. Na rynku krajowym Skarbiec TFI zajmuje piąte miejsce pod względem wartości aktywów pod zarządzaniem.

(ISBnews), #SKH

Ostatnie wiadomości