Grupa Auto Partner po I półroczu 2017 r.: wzrost sprzedaży i dokapitalizowanie spółki | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 wrz 2017, 12:49

Grupa Auto Partner po I półroczu 2017 r.: wzrost sprzedaży i dokapitalizowanie spółki

Grupa Auto Partner, jeden z największych na rynku polskim importerów i dystrybutorów części samochodowych, opublikowała wyniki finansowe za I półrocze 2017 roku. Grupa odnotowała w tym czasie dynamiczny wzrost sprzedaży w Polsce (+22%) i na rynkach eksportowych (+68%).

Grupa w I półroczu 2017 roku wypracowała przychody ze sprzedaży na poziomie 439,4 mln zł wobec 332,5 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 32% r/r. Zyski EBITDA i EBIT wzrosły odpowiednio o 31% (do 33,7 mln zł z 25,8 mln zł) i 31% (do 30,7 z 23,5 mln zł). Spółka odnotowała zysk netto w wysokości 19,9 mln zł wobec 17,8 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 12% r/r.

Wskaźniki rentowności Grupy po I półroczu 2017 r. , na poziomie brutto, EBITDA i EBIT były wyższe lub zbliżone do ubiegłorocznych. Marża na sprzedaży wyniosła 26,7% i była wyższa o 0,7 pp. r/r. Marża EBITDA i EBIT wyniosły odpowiednio 7,7% (spadek o 0,1 pp. r/r) i 7,0% (wobec tej samej wartości rok wcześniej). Marża na poziomie netto wyniosła 4,5% %, co oznacza spadek o 0,8 pp. r/r.

Na zdecydowaną poprawę wyników finansowych w I półroczu 2017 roku wobec I półrocza 2016 roku wpływ miały przede wszystkim: rozbudowa sieci filii, w tym także lepsze pokrycie geograficzne polskiego rynku, rozszerzenie asortymentu oferowanych produktów oraz dobra sytuacja rynkowa.

Grupa w I półroczu 2017 roku wzmocniła sieć sprzedaży, otwierając w tym okresie 6 nowych filii i zwiększając ich łączną liczbę do 77 na koniec czerwca 2017 r. Grupa powiększyła także powierzchnię magazynowo-logistyczną: uruchomiła nowe centrum dystrybucyjne w Pruszkowie o powierzchni magazynowej 8,5 tys. mkw. oraz powiększyła powierzchnię magazynową w obecnym centrum logistyczno – magazynowym w Bieruniu o dodatkowe 12 tys. mkw. Działania te pozwolą Grupie usprawnić jej procesy logistyczne, poszerzyć zakres oferowanych części oraz zwiększyć stany magazynowe.

W kwietniu 2017 roku Prezes Zarządu Spółki Aleksander Górecki (główny akcjonariusz Spółki) w celu dokapitalizowania Spółki sprzedał w procesie przyśpieszonej budowy księgi popytu (ABB) część akcji, stanowiących 9,9 proc. walorów firmy po 4,9 zł za sztukę. Środki netto ze sprzedaży akcji zdecydował się przeznaczyć na dokapitalizowanie Spółki. Kapitał zakładowy Spółki został podwyższony o 56,6 mln zł - zgodnie z uchwałą WZA z dnia 17 maja 2017 r. w drodze emisji prywatnej Aleksander Górecki nabył 11 550 akcji zwykłych (w cenie 4,90 zł za akcję).

W I półroczu 2017 roku Grupa odnotowała dynamiczny, 32-proc., wzrost przychodów. W Polsce Grupa odnotowała 22-proc. wzrost sprzedaży (do 319,4 mln z 261,3 mln zł), a na rynkach eksportowych 68-proc. wzrost (do 120,0 mln zł z 71,2 mln zł). Grupa dostarcza swoje produkty na rynki zagraniczne, takie jak: Czechy, Słowacja, Austria, Łotwa, Litwa, Ukraina, Austria, Niemcy, Węgry i inne.

Głównym odbiorcą produktów Grupy są warsztaty samochodowe. Rokrocznie udział warsztatów w strukturze przychodów Grupy rośnie, wraz z rosnącym rynkiem niezależnych usług motoryzacyjnych i przejmowaniem rynku obrotu częściami samochodowymi przez warsztaty samochodowe.

Grupa w I półroczu 2017 roku rozbudowała ofertę o kolejne produkty dla samochodów osobowych i dostawczych m.in.: marki Triscan, TRW, K&N Filters, Beru, Ferodo, Ate, Stabilus, Turbo Motor Inyección oraz dla motocykli: JT Sprockets.

Grupa rozwija asortyment i sprzedaż marek własnych. W I półroczu stanowiły one 19,4% sprzedaży.

Wraz z rosnącą ofertą, dopasowaną do potrzeb klientów z różnych segmentów cenowych, rozwijamy sieć dystrybucyjno-magazynową, co pozwala nam przyśpieszyć procesy logistyczne, dostawy do klientów. Według stanu na wrzesień mamy już 79 nowych filii. Pracujemy nad dalszym rozwojem asortymentu, w tym poszerzeniem oferty marek własnych. Dobre wyniki I półrocza to efekt stałego wzmacniania potencjału Spółki. W tym roku chcemy uruchomić magazyn spółki zależnej w Czechach, jednego z kluczowych dla nas rynków eksportowych. Nowy magazyn usprawni obsługę klientów na rynku czeskim jak i w krajach sąsiadujących. Dynamiczny rozwój wymaga dokapitalizowania Spółki, stąd w I półroczu zdecydowałem się w ramach emisji prywatnej na objęcie akcji o wartości 56,6 mln zł i przeznaczenie tej sumy na dokapitalizowanie Spółki

mówi Aleksander Górecki, Prezes Zarządu Auto Partner.

Nowo otwarte centrum dystrybucyjne w Pruszkowie już dziś w znaczny sposób przyczynia się do lepszego pokrycia rynku - usprawnienia procesów logistycznych związanych z zaopatrywaniem filii z centralnej oraz północno-wschodniej Polski, a także przedstawicielstw na Litwie, Łotwie i Estonii. Obecnie, według danych wrześniowych, mamy 100 warsztatów w ramach sieci MaXserwis, co oznacza podwojenie tej liczby wobec stanu na koniec 2016 roku. Sytuacja na rynku pozostaje dobra i spodziewamy się jej utrzymania w II połowie roku. Od początku roku liczba rejestracji samochodów osobowych i dostawczych rośnie, z niewielkimi wahaniami miesięcznymi

dodaje Aleksander Górecki, Prezes Zarządu Auto Partner.

O Grupie Auto Partner

Grupa Auto Partner S.A. jest dynamicznie rozwijającym się importerem i dystrybutorem części do samochodów osobowych i dostawczych w obszarze rynku części zamiennych, klasyfikowanych zgodnie z regulacjami prawnymi i dyrektywami Unii Europejskiej GVO. Grupa Auto Partner S.A. tworzy platformę sprzedaży głównie kanałami elektronicznymi, oraz logistyki dostaw części zamiennych w trybie just-in-time do rozproszonych klientów, do których należą przede wszystkim warsztaty oraz sklepy motoryzacyjne.

Auto Partner S.A. działa w oparciu o zintegrowane narzędzia IT zarządzające całym łańcuchem dostaw oraz infrastrukturę logistyczną składającą się z nowoczesnego magazynu centralnego wysokiego składowania o powierzchni 30 tys. m2 (zlokalizowanego w Bieruniu), sieci 77 oddziałów (stan na 31.06.2017 r.) wyposażonych łącznie w dodatkową powierzchnię magazynową ok. 37 tys. m2 oraz siatki transportowej umożliwiającej dostawę do klienta końcowego z częstotliwością 3-5 razy dziennie.

Grupa Auto Partner S.A. współpracuje z około 150 dostawcami części zamiennych w obszarze tzw. rynku aftermarket, jak również dostawcami OEM z całego świata. Oferta Grupy Auto Partner S.A. obejmuje blisko 200.000 referencji co przekłada się na 7,5 mln części zamiennych w centralnym magazynie oraz magazynach zlokalizowanych w filiach w Polsce. Grupa Auto Partner S.A. jest jedynym w Polsce dystrybutorem marek Meyle i NK (zawieszenie, hamulce, napęd), Alco (filtry) oraz Maxgear (produkty ze wszystkich grup asortymentowych), Quaro (klocki hamulcowe), Rymec (sprzęgła), Meteor (podzespoły elektryczne).

Grupa Auto Partner S.A. realizuje sprzedaż przede wszystkim na rynku polskim, który w 2016 roku odpowiadał za 78% przychodów ze sprzedaży. Sprzedaż eksportowa stanowiła w 2016 roku 22% sprzedaży i realizowana była przede wszystkim na rynkach czeskim i słowackim, a także w takich krajach jak Niemcy, Austria, Łotwa, Litwa i Ukraina.

Grupa Auto Partner S.A., dostrzegając rosnące znaczenie warsztatów, rozwinęła szeroki wachlarz działań wspierających ten segment rynku, w tym strategiczny program pod marką MaXserwis, obejmujący m.in. preferencyjną siatkę rabatową, leasing urządzeń wyposażenia warsztatu czy możliwość uczestniczenia w technicznych szkoleniach grupowych i indywidualnych. Program zakłada również budowę w całej Polsce sieci warsztatów pod marką MaXserwis, która docelowo ma obejmować kilkaset punktów warsztatowych. Na koniec czerwca 2017 roku sieć MaXserwis liczyła 80 niezależnych warsztatów, we wrześniu 2017 r. ich liczba wzrosła do 100.

Grupa Auto Partner należy do międzynarodowej Grupy zakupowej GlobalOne zrzeszającej wiodących, międzynarodowych graczy na rynku aftermarket.

Największymi akcjonariuszami Auto Partner S.A. są Prezes Zarządu Spółki Aleksander Górecki i Katarzyna Górecka (członek Rady Nadzorczej), którzy po przeprowadzeniu oferty publicznej posiadają łącznie 65,9% głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Źródło: Spółka, #APR

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości