Ipopema rekomenduje "SPRZEDAJ" dla Kruka | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
22 wrz 2017, 09:09

Ipopema rekomenduje "SPRZEDAJ" dla Kruka

Analitycy Ipopemy wydali rekomendację "SPRZEDAJ" dla akcji spółki Kruk SA. Ustalili też cenę docelową w wysokości 242,20 zł za akcję, co przekłada się na 19% potencjał spadku kursu - wynika z raportu datowanego na piątek 22 września 2017 r. 

Rekomendacja została wystawiona przy cenie rynkowej 300,60 zł za jedną akcję (kurs z dnia 21 września).

Ekspansja zagraniczna, według Ipopemy jest konieczna, aby Kruk mógł osiągnąć dalszy wzrost zysków i uzasadnić obecną wycenę. Kruk rozpoczął działalność we Włoszech. spółka nabyła małą firmę windykacyjną i zakupiła kilka dużych portfeli wierzytelności od lokalnych banków. Jednak analitycy zwracają uwagę na niższe zyski od zakładanych i duży odpis:

Ostrożnie podochodzimy do założeń wyników finansowych dla Włoch. Mając na uwadze słabsze od przewidywanych wyniki w Czechach, Słowacji czy Niemczech. W naszej opinii, Kruk musi zaakceptować niższe rentowności, co oznacza, że firma będzie musiała zwiększyć swoje inwestycje, jeśli ma podtrzymać wysoki wzrost. Do tej pory nie było namacalnych oznak, że wejście na rynek włoski będzie porażką, ale odpis 40% zapłaconej ceny za niewielki portfel 20 mln zł to sygnał ostrzegawczy.

Czytamy w raporcie Ipopemy

Ponadto analitycy zwracają uwagę na dwa dodatkowe ryzyka dla firmy. Pierwszym z nich są wątpliwości do stawki podatku. Drugim jest redukcja inwestycji w Polsce:

Kruk znacznie zredukował inwestycje w Polsce przy jednoczesnym wzroście konkurencji na krajowym rynku, zwłaszcza ze strony spółki GetBack, która niedawno się pojawiła GPW. Jeśli sytuacja się utrzyma, Kruk może utracić pozycję dominującą na jednym ze swoich rynków podstawowych. W najgorszym scenariuszu Kruk może znaleźć się w sytuacji, w której podatki są wysokie, rentowność we Włoszech jest niska, a inwestycje na rynku podstawowym są mniejsze.

Czytamy dalej

Analitycy Ipopemy zakładają wzrost gotówkowej EBITDA do 853 mln zł na koniec 2017 r. i do 1004 mln zł na koniec 2018 r. Jednocześnie przewidują spadek wskaźnika wypłaty dywidendy do zysku do poziomu 15% i zmniejszenia stopy dywidendy do 0,7% na koniec 2017 r.

O spółce:

KRUK S.A. jest liderem rynku zarządzania wierzytelnościami. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności, Spółka z małej kilkunastoosobowej firmy, stała się międzynarodową grupą finansową, wyspecjalizowaną w szeroko pojętym obszarze zarządzania należnościami. Głównym obszarem działalności grupy jest zarządzanie wierzytelnościami nabytymi na własny rachunek oraz na zlecenie innych podmiotów instytucjonalnych w trzech segmentach: wierzytelności konsumenckich (niezabezpieczonych); wierzytelności hipotecznych oraz wierzytelności korporacyjnych. Grupa, poza Polską, jest obecna na na rynku rumuńskim,  czeskim, słowackim, niemieckim oraz włoskim.Od 10 maja 2011 roku KRUK S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Źródło: Strefa Inwestorów

Ostatnie wiadomości