mDM: W przemyśle najatrakcyjniej obecnie wyceniane m.in. Ergis, Famur i Stelmet | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 paź 2017, 09:02

mDM: W przemyśle najatrakcyjniej obecnie wyceniane m.in. Ergis, Famur i Stelmet

Wśród spółek przemysłowych najatrakcyjniej wyceniane są, według analityków Domu Maklerskiego mBanku, Ergis, Famur, Kernel, Pfleiderer Group oraz Stelmet, wynika z raportu datowanego na 28 września. Natomiast w sektorze chemicznym obecnie najbardziej atrakcyjnie wyceniany jest Ciech.

"Bardzo słaby sezon wyników polskich spółek przemysłowych w 2Q'17 przełożył się na pogłębienie spadków cen akcji. Jak dotychczas żadna ze znajdujących się w naszym opracowaniu spółek nie zaskoczyła pozytywnie na wynikach, a 36% firm zaraportowało wyniki gorsze od oczekiwań. Słabe rezultaty powodują, że ceny akcji polskich spółek przemysłowych zachowują się wyraźnie słabiej od indeksów MSCI Industrials dla Europy i Świata. Naszym zdaniem mała poprawa wyników w 2Q'17 (dotychczas jedynie 27% spółek poprawiło r/r rezultaty), to efekt rosnących kosztów pracy i surowców, oraz negatywnego wpływu umacniającej się złotówki do walut obcych. Zauważamy również, że rynek zaczyna się oswajać z dynamicznym wzrostem kosztów pracy także w 2018 roku"

czytamy w raporcie.

Analitycy w bieżącym sezonie wyników ryzyko przeceny widzą jeszcze w przypadku Mangata (ryzyko rewizji ambitnej prognozy zarządu przez słabsze od oczekiwań wyniki Kuźni Polskiej, która posiada duży udział eksportu oraz eskpozycje na mało elastycznych cenowo producentów Automotive).

"Naszym zdaniem, najbardziej atrakcyjnie wyceniane są: Ergis (spółka notowana z około 24-34% dyskontem do innych polskich spółek przemysłowych), Famur (wzrost cen węgla i surowców pozytywnie przekładać się będzie na inwestycje w sektorze wydobywczym), Kernel (wzrost areału powinien przełożyć się na pozytywną dynamikę wyników w kolejnym sezonie), Pfleiderer Group (wzrost portfela zamówień oraz podwyżki cen produktów pozwalają z optymizmem patrzeć na 2H'17; program motywacyjny zarządu wspierać będzie notowania firmy w nadchodzących latach) oraz Stelmet (spadek wyników powinien wyhamować w 3Q'17; mocne umocnienie GBP do PLN w ostatnim miesiącu; sztormowa pogoda w Wielkiej Brytanii na jesieni 2017 roku)" 

czytamy dalej.

Według mDM najmniej atrakcyjne są obecnie notowane Boryszew (spółka z 5-19% premią na wskaźniku EV/EBITDA do spółek porównywalnych), Forte (cena akcji z 7-65% premią do grupy porównawczej; na koniec roku zadłużenie netto do EBITDA wzrośnie do poziomu 3x) oraz Vistal (ryzyko znaczącego zmniejszenia skali prowadzonej działalności w kolejnych latach po odcięciu finansowania przez banki, ryzyko utraty płynności).

W sektorze chemicznym "obecnie naszym zdaniem najbardziej atrakcyjnie wyceniany jest Ciech (wzrosty cen spotowych sody w Chinach przed okresem negocjacji cen na 2018 rok, możliwy wzrost eksportu sody do Chin po wyłączeniu szkodliwych dla środowiska instalacji, wysokie 94% obłożenie mocy produkcyjnych sody w Europie w 2017 roku). Neutralnie podchodzimy do wyceny Grupy Azoty oraz Synthos, ale warto zauważyć, że w obu przypadkach otoczenie pozytywnie wpływa na sentyment. W Grupie Azoty oczekujemy poprawy r/r wyników w dwóch najbliższych kwartałach, dodatkowo pozytywnie na sentyment wpływają obserwowane wzrosty cen nawozów saletrzanych w Europie. Synthos z kolei jest beneficjentem ograniczenia dostaw kauczuków naturalnych do Chin przez Indonezję, Malezję i Tajlandię oraz odbicia notowań butadienu w Azji" - napisali też analitycy.

(ISBnews), #EGS, #FMF, #STL

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości