Szóste spotkanie CFO spółek giełdowych 25 i 26 października w Jachrance
25 i 26 października br. w Jachrance odbędzie się VI Kongres CFO Spółek Giełdowych SEG. Podczas spotkania dyrektorów finansowych będzie mowa m.in. o strategii finansowania rozwoju spółki giełdowej, nowych wyzwaniach podatkowych, zarządzaniu ryzykiem w spółce notowanej i cyfrowej transformacji.
Pierwszy dzień wypełnią cztery dyskusje panelowe. Podczas pierwszegopanelu dyskusyjnego będzie mowa o strategii finansowania rozwoju spółki giełdowej. Zostaną omówione takie tematy jak: nowe możliwości finansowania; sprawne i tanie przejmowanie konkurencji; ekspansja geograficzna i wzdłuż łańcucha dostaw; nowe modele biznesowe.
Rynki finansowe przeszły przez ostatnich kilkanaście lat niesamowite zmiany. Rzeczy, które jeszcze pod koniec lat 90 były rozpatrywane w kategoriach science fiction, jak chociażby crowdfunding, dziś są codziennością. Jak w tym wszystkim może się odnaleźć spółka giełdowa? Jak nadążyć za zamianami? Jak zbudować najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą strategię finansową? Między innymi o tym będziemy rozmawiać podczas Kongresu
Druga dyskusja panelowa będzie dotyczyła nowych wyzwań podatkowych, dotykając takich tematów jak: zmiany regulacyjne i mentalne; cyfryzacja dokumentacji podatkowej; Jednolity Plik Kontrolny - szanse i zagrożenia; jak bezpiecznie płacić podatki.
W dzisiejszym świecie odpowiedź na pytanie jak bezpiecznie płacić podatki jest niezwykle trudna. To co do niedawna wydawało się niekontrowersyjne, obecnie wzbudza wątpliwości fiskusa i jest przez organy podatkowe kwestionowane. Z tego względu podatnicy powinni bardzo ostrożnie podchodzić do podejmowanej aktywności i planowanych działań, i w każdym przypadku dokonywać oceny ryzyka z tym związanego w kontekście podatków. Dotyczy to również przeszłych działań, które rzutują na dzisiejsze rozliczenia podatkowe
Następnie odbędzie się sesja „Zarządzanie ryzykiem w spółce giełdowej” dotycząca takich zagadnień jak: nowe zagrożenia związane z ryzykiem walutowym; ryzyka specyficzne dla spółki giełdowej; ryzyka indukowane przez fakt notowania; fintech i regtech sposobami mitygacji ryzyk finansowych i regulacyjnych.
Nowym rodzajem ryzyka w działalności spółki giełdowej jest w szczególności ryzyko legislacyjne, wynikające chociażby z nowej ustawy o biegłych rewidentach. Ryzyko to związane jest, z jednej strony, z koniecznością dostosowania składu komitetu audytu do wymogów niezależności, posiadanych kompetencji oraz znajomosci branży. Z drugiej strony, konieczne jest wdrożenie odpowiednich procedur wyboru firmy audytorskiej, jej rotacji, analizy wykonywanych przez nią usług. Miarą ryzyka związanego z nowymi przepisami jest wysokość sankcji, które mogą być wymierzone w przypadku niewypełniania ustawowych wymogów, wynosząca do 250 tys. złotych. Ryzyko to powinno być więc zminimalizowane poprzez przegląd stanu bieżącego i wprowadzenie stosownych zmian w organizacji komitetów audytu i samych spółek
Temat czwartej sesji, zamykającej część merytoryczną pierwszego dnia Kongresu to „ Cyfruj się kto może”. Podczas dyskusji zostaną poruszone tematy: o co chodzi z tą cyfrową transformacją; short-termism a strategia cyfryzacji; zarządzanie zmianą dzięki wykorzystaniu deep data; oszczędzanie przez cyfrowanie.
Cyfryzacja polega na zmianie podejścia i znaczenia technologii informatycznych dla firmy. Standardowe zwiększanie roli IT odbywa się głównie w obszarze wspomagania i usprawniania dotychczasowych działań, procesów i modeli działania, czyli robimy coś sprawniej, szybciej, taniej i automatycznie. W cyfryzacji mówimy o takich produktach, działaniach czy modelach biznesowych, które nie mogłyby istnieć bez IT. Zamiast „narzędzia pracy” dostajemy „pole po popisu”, gdzie możemy stworzyć nieistniejące wcześniej rodzaje produktów lub modele biznesowe, które nie mogłyby istnieć bez technologii teleinformatycznych oraz urządzeń do przetwarzania danych zwanych kiedyś komputerami. Może to być wspaniała okazja lub śmiertelne zagrożenie
Po części merytorycznej pierwszego dnia Kongresu odbędzie się Charytatywny Bieg Rynku Kapitałowego z udziałem Roberta Korzeniowskiego, wielokrotnego mistrza olimpijskiego. Im więcej przebiegną uczestnicy, tym więcej środków zostanie przeznaczonych na cele charytatywne. Po biegu odbędzie się kameralne spotkanie z Gościem Specjalnym i wieczorna gala.
Program drugiego dnia Kongresu to praktyczne warsztaty dotyczące m.in. zagadnień takich jak:
- Korzyści i wyzwania wynikające z rozliczeń w walutach lokalnych. Przykłady zastosowania w praktyce
- Zarządzanie ryzykiem kursowym wobec zmieniającego się otoczenia ekonomicznego
- Trendy i zmiany w środowisku podatkowym 2017-2018 (kontrole podatkowe, kluczowe zmiany w podatku VAT i CIT)
- Przygotowanie spółki do zwiększonej presji ze strony organów skarbowych
- Alternatywne formy finansowania R&D
- Finansowe aspekty ukrytych ryzyk niefinansowych
Drugi dzień Kongresu zamknie dyskusja: „Finansowe implikacje zmian regulacyjnych”, podczas której przedstawiciele nadzorcy, PIBR, SEG, FSR porozmawiają o kosztach compliance
i non-compliance, o podnoszeniu konkurencyjność dzięki raportowaniu niefinansowemu, nowych obowiązkach członków władz spółek giełdowych i inimalizacji ryzyka emitenta i powiązanych osób fizycznych.
Gospodarzem Kongresu jest Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Patronat Honorowy objęło Ministerstwo Finansów. Partnerami wydarzenia są: Ebury Polska i Orange Polska jako Partnerzy Strategiczni, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jako Partner Merytoryczny, CFA Society Poland, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Polska Izba Biegłych Rewidentów, Związek Maklerów i Doradców jako Partnerzy Instytucjonalni, Baker McKenzie, Beesfund, Crido Taxand, Grupa LOTOS, Mazars jako Partnerzy Główni, Codec Polska, Edison, InfoStrefa, NWAI Dom Maklerski, Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jako Partnerzy Wspierający, Unicomp-WZA jako Partner Technologiczny, Tatra Holding jako Partner Organizacyjny, BMW Group Polska jako Partner Specjalny.
Szczegółowe informacje na temat VIKongresieCFO Spółek Giełdowych SEG dostępnesą na stronie internetowej www.seg.org.pl.
Źródło: SEG