Komitety audytu, czyli zapowiedź VII Konferencji Rada Nadzorcza | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 paź 2017, 09:25

Komitety audytu, czyli zapowiedź VII Konferencji Rada Nadzorcza

Rozmawiamy niecały miesiąc przed VII Konferencją Rada Nadzorcza, ale powodów do rozmowy jest zdecydowanie więcej. Bo trwa chyba najbardziej rewolucyjny okres w życiu rad nadzorczych spółek giełdowych?

Rzeczywiście, w tym roku termin Konferencji Rada Nadzorcza (8 listopada) zbiegł się okresem dostosowawczym dla spółek giełdowych w zakresie powołania komitetów audytu (21 października). A zatem to naprawdę ciekawy okres dla rad nadzorczych spółek giełdowych.

KRN5

Co się zmienia?

Zakres zmian, w jego ostatecznym kształcie był znany już na początku czerwca tego roku, a samo rozporządzenie UE, które nakazywało poszczególnym krajom zmiany - już w połowie 2014 roku. Spółkom zatem powinny być nowe regulacje świetnie znane. Pokrótce - wprowadzono nowe wymogi co do składu komitetu audytu (dotyczące niezależności i kompetencji), w zakresie odpowiedzialności, a także rozszerzono zadania które stoją przed komitetami audytu.

O czym warto zatem powiedzieć na kilka dni przed ostatecznym wejściem przepisów w życie?

O tym co czeka spółki w niedalekiej przyszłości, czyli jak będzie wyglądała praca komitetu audytu bezpośrednio na posiedzeniach. Moje obecne doświadczenia są takie, że regulaminy komitety audytu bywają całkowicie oderwane od realiów, nie zawierają na przykład żadnych wskazówek jak działać ma komitet, lub też przeciwnie - wpisano tam zadania, których wiadomo że komitet nigdy nie wykona. Ale to dopiero początek problemów, bo najprawdopodobniej niewielu nowych członków komitetu audytu ma wyobrażenie jak ma wyglądać ich praca.

Usłyszymy o tym na VII Konferencji Rada Nadzorcza?

I tak, i nie. Jak mają funkcjonować komitety audytu to materiał na szkolenie, natomiast konferencja pewne zagadnienia zasygnalizuje, ewentualnie podpowie. I takie jest jej przesłanie - spotkanie praktyków ładu korporacyjnego, corporate governance, rad nadzorczych i wymiana poglądów. O komitetach audytu oczywiście będziemy rozmawiać
również.

W ubiegłym roku człowiekiem corporate governance został Wiesław Rozłucki – pierwszy i wieloletni prezes GPW. Kim będzie tegoroczny wyróżniony?

Niestety nie mogę zdradzić tej informacji - musimy poczekać do 8 listopada 2017 do godziny 14.45. Tradycyjnie doceniamy osobę charakteryzującą się istotnym wkładem w rozwój corporate governance w Polsce. Mogę zapewnić, że kapituła, która składa się m.in. z dotychczasowych wyróżnionych, takiego wyboru właśnie dokonała.

Zatem kiedy i gdzie zapraszamy?

Zapraszamy 8 listopada 2017 roku do Dąbrowy Górniczej, na 7. już edycję Konferencji Rada Nadzorcza. I koniecznie trzeba odwiedzić stronę internetową Konferencja Rada Nadzorcza 2017 - tam wszystkie informacje, jak również cała procedura rejestracyjna. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Potwierdzamy również nasz udział!

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości