PBKM chce sfinalizować akwizycję w I poł. 2018 r., nie rezygnuje z dywidendy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 lis 2017, 12:04

PBKM chce sfinalizować akwizycję w I poł. 2018 r., nie rezygnuje z dywidendy

Polski Bank Komórek Macierzystych prowadzi obecnie rozmowy w sprawie przejęcia z 10 podmiotami na różnych rynkach i chce do końca I półrocza 2018 zawrzeć transakcję. Spółka nie wyklucza, że w przypadku dużej akwizycji będzie posiłkować się emisją obligacji, ale nie przekreśla to możliwości wypłaty dywidendy z zysku za 2017 rok, poinformował prezes Jakub Baran. 

"Rozmawiamy o akwizycjach cały czas. One trochę się ślimaczyły w tym roku - mamy wrażenie, że sprzedający nie mają pilnej potrzeby sprzedawania biznesu, dlatego otworzyliśmy trochę więcej wątków. Prowadzimy obecnie rozmowy z 10 partnerami na różnym etapie w różnych krajach, w tym kilku w Europie Zachodniej" 

powiedział Baran podczas konferencji prasowej. 

"Żadnej oferty jeszcze nie złożyliśmy, ale do końca stycznia chcielibyśmy mieć short-listę, a w I półroczu już sfinalizować transakcję"

dodał. 

Baran powiedział, że PBKM jest zainteresowany przejęciem podmiotu w Turcji lub Rumunii - tj. na rynkach,  na których spółka już działa i mogłaby zwiększyć swoją pozycję. PBKM jest mocno zainteresowany silnym wejściej na któryś z dużych rynków Europy Zachodniej - Wielkiej Brytanii, Holandii, czy Niemczech. 

"Rozmawiamy teraz z czterech krajach Europy Zachodniej. Chcemy zrozumieć, jaką wartość spółka nabyta będzie w stanie przynieść w ciągu  2-3 lat"

podkreślił. 

Jak powiedział prezes, PBKM jest w stanie sfinansować mniejszą akwizycję rzędu kilku milionów złotych ze środków własnych, na większą - rzędu 10-20 mln zł - spółka potrzebowałaby kredytu bankowego. W grę wchodzi także emisja obligacji - jeśli spółka zdecyduje się na przejęcie dużego pomiotu. 

"Wszystko zależy od skali. Mamy dwie akwizycje na stole, które są bardzo duże i będziemy potrzebowali zgody rady nadzorczej na emisję obligacji, jeśli do którejś z nich dojdzie. Jako zarząd - tak, czy inaczej - będziemy jakąś dywidendę proponować"

podsumował Baran. 

Polityka dywidendowa PBKM zakłada, że do 50% skonsolidowanego zysku netto trafi do akcjonariuszy w formie dywidendy. 

W maju br. walne PBKM zdecydowało o wypłacie dywidendy w wysokości 1,8 zł na akcję z zysku za 2016 r. 

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

(ISBnews), #BKM

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości