Przejdź do treści

udostępnij:

Ruszają zapisy w wezwaniu do sprzedaży akcji Emperia Holding

W czwartek 14 grudnia br. rozpoczęto przyjmowanie zapisów na sprzedaż akcji Emperia Holding w odpowiedzi na wezwanie ogłoszone przez litewskiego inwestora MAXIMA GRUPĖ. Zapisy będą przyjmowane do 21 lutego 2018 r. Zarząd Emperia Holding w ogłoszonym stanowisku uznał, że wezwanie jest zgodne z interesem spółki i jej pracowników, a cena proponowana w wezwaniu odpowiada wartości godziwej spółki.

W dniu 14 grudnia 2017 r. zgodnie z ustalonym harmonogramem rozpoczęło się przyjmowanie zapisów na sprzedaż akcji Emperia Holding S.A. w ramach wezwania ogłoszonego przez MAXIMA GRUPĖ, UAB. Zapisy będą przyjmowane do 21 lutego 2018 r. Przewidywany dzień transakcji na GPW to 26 lutego 2018 r., a rozliczenie transakcji przed KDPW powinno nastąpić 27 lutego 2018 r. Podmiotem pośredniczącym w przeprowadzeniu wezwania jest mBank.

Wezwanie obejmuje 12.342.027 akcji Emperia Holding stanowiących 100% kapitału zakładowego spółki. Akcje będą nabywane po cenie 100 zł za jedną akcję. Cena oferowana w wezwaniu stanowi odpowiednio, 9,4% i 14,4% premii powyżej średniej ceny rynkowej z okresu odpowiednio 3 i 6 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania.

Transakcja zostanie przeprowadzona pod warunkiem uzyskania zgody na koncentrację ze strony UOKiK oraz spełnienia innych warunków, w tym m.in. osiągnięcia progu minimalnej liczby akcji objętych zapisami w wezwaniu uprawniających do 66% ogólnej liczby głosów w Spółce, oraz podjęcia przez Walne Zgromadzenie uchwały o zmianie statutu Spółki w brzmieniu zgodnym z treścią warunku wezwania.

Zarząd Emperia Holding w opublikowanym stanowisku dotyczącym wezwania ogłoszonego przez MAXIMA GRUPĖ, UAB do zapisywania się na sprzedaż akcji stwierdził, że cena proponowana w wezwaniu odpowiada wartości godziwej spółki. Uznał również, że wezwanie jest zgodne z interesem spółki i jej pracowników. W ocenie zarządu Emperia Holding wzywający traktuje nabycie akcji, jako inwestycję długoterminową. Wzywający planuje dalszy rozwój sieci sklepów poprzez rozwój organiczny, jak i przejęcia innych podmiotów. W związku z powyższym należy oczekiwać, że spółka oraz jej spółki zależne będą konsekwentnie zwiększały skalę operacji, a tym samym poziom zatrudnienia. Ponadto, w ocenie zarządu Emperia Holding, pozyskanie nowego inwestora powinno zapewnić spółce dostęp do dodatkowych źródeł finansowania oraz know-how, niezbędnych do realizacji długoterminowej strategii.

O Grupie Kapitałowej Emperia

Grupa Kapitałowa Emperia to dynamiczna i wiarygodna firma z polskim rodowodem, skoncentrowana na segmencie detalicznym FMCG. Powstała w 1990 roku i od 27 lat aktywnie tworzy historię handlu w Polsce. Grupa Emperia prowadzi działalność w segmencie handlu detalicznego, wspieraną przez część nieruchomościową oraz IT. Grupa Kapitałowa Emperia zatrudnia ponad 8 tys. pracowników. Koordynatorem Grupy jest Emperia Holding S.A., od 15 lat spółka publiczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Emperia Holding S.A. wyznacza strategię działania i monitoruje realizację celów przez spółki Grupy Kapitałowej Emperia.

Segment detaliczny – tworzy go Stokrotka Sp. z o.o. - spółka z polskim kapitałem i bogatymi tradycjami polskiego handlu detalicznego. Powstała w 1994 roku w Lublinie, a obecnie obejmuje swym zasięgiem teren całego kraju. Pierwszy supermarket Stokrotka powstał w Łęcznej koło Lublina w 1996 roku. Obecnie sieć obejmuje ponad 400 sklepów w formacie supermarketu typu proximity zlokalizowanych na osiedlach, w minicentrach i galeriach handlowych. Typowe placówki handlowe mają od 200 mkw do 1.000 mkw powierzchni sprzedaży i oferują od 4 do 10 tys. pozycji asortymentowych, w tym artykuły spożywcze, kosmetyki, chemię i alkohol oraz produkty świeże: pieczywo, wędliny, owoce i warzywa. Dopełnieniem oferty są produkty lokalne, wytwarzane w regionach, w których zlokalizowane są sklepy sieci, a także produkty należące do marki własnej. W 2013 roku firma uruchomiła własną sieć logistyczną z centrum dystrybucji w Teresinie koło Warszawy. W I kwartale 2016 roku uruchomione zostało drugie centrum dystrybucyjne w Lublinie.

Segment nieruchomości – zarządza portfelem 90 nieruchomości wspierając rozwój sklepów własnych Stokrotka. Inwestuje w obiekty przeznaczone do prowadzenia działalności detalicznej. Segment zarządza posiadanym portfelem nieruchomości, pozyskuje nowe lokalizacje i prowadzi działalność deweloperską, poprzez kilka spółek celowych. Strategia inwestycyjna przewiduje koncentrację na obiektach w formie minigalerii lub parków handlowych. Wiodącą spółką w segmencie jest Elpro Development S.A.

Segment informatyczny – działalność informatyczna po zakończonej w 2012 roku konsolidacji spółek informatycznych Grupy prowadzona jest przez spółkę Infinite, która oferuje różnorodne rozwiązania technologiczne, zarówno dla dużych jak i małych przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych. Tworzy rozwiązania nakierowane na wsparcie strategicznych obszarów biznesowych, wspierające elektroniczną wymianę danych i obieg dokumentów. Dostarcza rozwiązania z zakresu integracji B2B optymalizujące transakcje poprzez automatyzację procesów pomiędzy partnerami biznesowymi. Infinite jest obecna na rynku polskim, jak i rynkach zagranicznych.

Źródło: Spółka, #EMP

udostępnij: