GetBack ogłosi strategię rozwoju w I kwartale 2018 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 gru 2017, 08:56

GetBack ogłosi strategię rozwoju w I kwartale 2018 r.

GetBack pracuje nad strategią, której ogłoszenie nastąpi w I kwartale 2018 r. W Polsce spółka celuje w najlepszej jakości aktywa dostępne na rynku, w Rumunii chce zwiększać wolumen przez nabywanie na większą skalę przeterminowanych portfeli bankowych, w Hiszpanii natomiast zakłada selektywne podejście do rynku i wykorzystywanie przewag konkurencyjnych, poinformował ISBnews prezes Getback Konrad Kąkolewski. Ponadto oferta produktowa spółki również będzie rozszerzana.

"Prace nad strategią trwają. Chcemy zaprezentować rynkowi kompletny dokument, który będzie uwzględniał najważniejsze aspekty związane z działalnością grupy kapitałowej GetBack. Ogłoszenie nastąpi na pewno w pierwszym kwartale 2018r."

powiedział ISBnews Kąkolewski.  

"Nasz model biznesowy skonstruowany jest tak, aby generować jak najwyższe przepływy gotówkowe. Generujemy zwroty na kapitale własnym powyżej 30% i zastanawiamy się w jaki sposób efektywnej reinwestować zarobiony kapitał i w dalszym ciągu go pomnażać. W naszym biznesie utrzymanie odpowiedniego poziomu procesu inwestycyjnego w nowe portfele przeterminowanych wierzytelności jest kluczowym elementem dla wzrostu przychodów oraz generowania zysków. Jednocześnie jako zarząd mamy świadomość, że wypłata dywidendy, potwierdzająca skuteczność naszego modelu biznesowego, mogłaby być dobrze odebrana przez część naszych akcjonariuszy. Będziemy w najbliższym czasie przedstawiać odpowiednie rekomendacje radzie nadzorczej naszej spółki w niniejszym zakresie"

zaznaczył prezes.

Kąkolewski poinformował, że na rynku w Polsce GetBack zakłada nabywanie najlepszej jakości aktywów w ramach dostępnych transakcji. Kąkolewski oczekuje dalszego wzrostu polskiego rynku wierzytelności z ok. 32 mld zł tegorocznego nominału wierzytelności (wobec ok. 20 mld zł rok wcześniej). "Oceniamy, że rynek może przekroczyć nawet 40 mld zł nominału, a następnie w kolejnych okresach skorygować się do ok. 30 mld zł, ale nie zejdzie poniżej tego poziomu" - zaznaczył prezes. 

W Rumunii plan spółki zakłada zwiększenie wolumenów przez nabywanie portfeli bankowych. "Jest grupa portfeli wierzytelności na tym rynku, którym przyglądamy się ze szczególną uwagą" - powiedział Kąkolewski. 

Z kolei Bułgarię określił jako nowy dla Getback rynek działania, na którym spółka planuje stawiać ostrożnie pierwsze kroki biznesowe w nadchodzącym roku. "Jest to rynek wierzytelności młodszy i mniej rozwinięty od rynku polskiego, gdzie z pewnością będzie pojawiać się wiele interesujących możliwości inwestycyjnych w wierzytelności" - wskazał prezes. 

W Hiszpanii Getback zakłada selektywne nabycia portfeli wierzytelności, które umożliwią implementacje modelu operacyjnego spółki i wykorzystanie przewag konkurencyjnych wypracowanych na rodzimych rynkach. W opinii spółki, bliska współpraca z lokalnymi serwiserami zapewni jej pełną zdolność operacyjną od początku 2018 roku.  

"Sens naszej ekspansji polega na dywersyfikacji realizowanych przez spółkę przychodów pochodzących z różnych jurysdykcji o ugruntowanych i stabilnych systemach prawnych w zakresie dochodzenia wierzytelności. Hiszpania to duży rynek z jasnym systemem prawnym.  Przy podejmowaniu decyzji o potencjalnych kierunkach ekspansji zawsze kluczowa jest dla nas możliwość osiągania z działalności w danym kraju  zadowalających nas zwrotów z inwestycji"

wskazał Kąkolewski. 

W najbliższej perspektywie, jak zaznaczył prezes, w dalszym ciągu głównym spektrum zainteresowania spółki będzie rynek polski, a biznes spółki na rynkach zagranicznych będzie rozwijany w sposób stabilny i zrównoważony.

Podkreślił również, iż w przyszłości może nastąpić rozszerzenie oferty  produktowej. "W mojej opinii obok zarządzania wierzytelnościami przeterminowanymi mogą pojawić się również w aktywach pod naszym zarządzaniem wierzytelności regularne pochodzące z sektora bankowego lub innych branż. Obserwujemy rosnące zainteresowanie wierzycieli pierwotnych w odniesieniu do tego typu projektów" - podsumował prezes.

GetBack S.A. jest polską spółką zarządzania wierzytelnościami. Powstała w lutym 2012 roku, zaś od marca 2014 r. grupa jest obecna także na rynku rumuńskim. W lipcu 2017 r. spółka zadebiutowała na GPW

(ISBnews), #GBK

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości