Haitong Bank aktualizuje rekomendacje: 'kupuj' dla Cyfrowego Polsatu i Play oraz 'neutralnie' dla Orange Polska i Netii | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 gru 2017, 12:41

Haitong Bank aktualizuje rekomendacje: 'kupuj' dla Cyfrowego Polsatu i Play oraz 'neutralnie' dla Orange Polska i Netii

Haitong Bank w raporcie z 18 grudnia aktualizuje rekomendacje dla spółek z branży telekomunikacyjnej: 

  • KUPUJ dla Cyfrowego Polsatu (FV 27,5 PLN)
  • KUPUJ dla Play (FV 40,5 PLN)
  • NEUTRALNIE dla Orange Polska (FV 5,2 PLN)
  • NEUTRALNIE dla Netii (FV 5,5 PLN)

Cyfrowy Polsat

Haitong Bank utrzymuje rekomendację KUPUJ dla Cyfrowego Polsatu i redukuje cenę docelową akcji do 27,5 PLN (z 30,4 PLN). Wraz z przejęciem Netii, Cyfrowy Polsat wypełnia lukę w układance płatnej telewizji i telekomunikacji. Pomimo ok. 36-procentowej premii w porównaniu do ceny rynkowej zapłaconej za Netię, Konrad Księżopolski z Haitong Bank uważa ten krok za pozytywny. Analityka przekonuje fakt, że Cyfrowy Polsat otwiera się na nową potencjalną bazę klientów z dużych miast oraz będzie w stanie efektywniej konkurować w segmencie B2B. Dodatkowo spółka zwiększa możliwości monetyzacji contentu telewizyjnego UEFA Champions League i dodaje pion telefonii stacjonarnej do aktywów płatnej telewizji i telekomunikacji. To z kolei pomoże rozładować rosnący przesyt danych w sieci LTE. Zdaniem Konrada Księżopolskiego, planowane synergie Capex/EBITDA w wysokości 800 mln PLN w latach 2019-2023 są możliwe do osiągnięcia. Analityk natomiast jest mniejszym optymistą niż sama spółka jeżeli chodzi o oczekiwany termin wydania zgody na transakcję przez organy antymonopolowe w drugim półroczu 2018 r. Biorąc pod uwagę transakcję z Netią, Haitong Bank oczekuje, że dywidenda na akcję pozostanie na poziomie ok. 0,35 PLN, a stopa dywidendy do roku 2019 wyniesie 1,4 proc. 

 Play

Haitong Bank utrzymuje rekomendację KUPUJ dla Play, jednocześnie obniżając cenę docelową akcji do 40,5 PLN (z 41,8 PLN). Redukcja ceny związana jest z obniżeniem o 1/2/2 proc. prognoz analityków dotyczących EBITDA spółki na lata 2017-2019, co z kolei wynika z większego niż oczekiwano negatywnego wpływu implementacji RLAH oraz obniżenia oceny dla całej grupy konkurencyjnej. Jednak nieco niższe prognozy nie zmieniają fundamentalnego oglądu na Play, który pozostaje pozytywny. Ostatnio przedstawione wyniki za trzeci kwartał br. pokazują, że Play potrafi znakomicie kontrolować koszty. Sieci przybyło 405 tys. nowych klientów, zaś ARPU r/r wzrosło o 1,6 proc., do 32,3 PLN. Dodatkowo pomimo kosztów RLAH, które wyniosły 57 mln PLN, oraz narastających kosztów jednorazowych związanych z IPO spółki w wysokości 70 mln PLN, EBITDA wzrósł o 1,5 proc. r/r, zaś skorygowany EBITDA o 9,3 proc. r/r. To znacznie więcej niż u polskich konkurentów telekomunikacyjnych, którzy średnio zanotowali spadek EBITDA r/r o 10 proc. 

Orange Polska

Haitong Bank podwyższa rekomendację dla Orange Polska do NEUTRALNIE (ze Sprzedaj) i podnosi cenę docelową akcji do 5,2 PLN (z 5,1 PLN). Analitycy podnieśli prognozy EBITDA na lata 2018/19 o 6/10 proc. za sprawą niższych niż oczekiwano kosztów komercyjnych i większej redukcji zatrudnienia. Uważają jednak, że ostatnia transakcja Cyfrowego Polsatu z Netią stworzy prawdziwą konkurencję w dużych miastach, gdzie Orange aktualnie mocno promuje swoją ofertę Orange Love. To może utrudnić monetyzację tej oferty i negatywnie wpłynąć na szacunki analityków co do wyników po roku 2020. Zdaniem Konrada Księżopolskiego, nie ma żadnego uzasadnienia dla stosowania wobec Orange wskaźnika EV/EBITDA w wysokości 5,9-krotności, czyli zapłaconego za Netię przez Cyfrowy Polsat. Ponieważ był to transakcyjny mnożnik zapłacony przez inwestora strategicznego, który widzi znaczący potencjał synergii. Tymczasem Orange Polska, wedle wiedzy analityków, nie jest na sprzedaż. Ich zdaniem nie należy się spodziewać wypłaty dywidendy przez spółkę do 2020 r.

Netia

Haitong Bank utrzymuje rekomendację NEUTRALNIE dla Netii i podnosi cenę docelową akcji do 5,5 PLN z (3,8 PLN). Głównie za sprawą uwzględnienia 50 proc. prognozowanych synergii z transakcji z Cyfrowym Polsatem. Bez tego strategicznego sojuszu, pozycja rynkowa Netii i przewaga konkurencyjna byłyby znacząco słabsze, a analitycy obniżyliby cenę docelową akcji spółki do 4,1 PLN. Dlatego analitycy Haitong Bank doradzają przyjęcie ogłoszonej w wezwaniu przez Cyfrowy Polsat ceny za 66 proc. akcji w wysokości 5,77 PLN za sztukę. Ich zdaniem ten poziom jest fundamentalnie atrakcyjny dla niestrategicznych inwestorów finansowych/indywidualnych. Analitycy Haitong Bank często podkreślali, że najlepszy scenariusz tworzący wartość dla Netii wiązałby się z fuzjami i przejęciami, co właśnie ma miejsce. Konrad Księżopolski uważa tę transakcję za atrakcyjną i pozytywną zarówno dla Cyfrowego Polsatu, jak i dla Netii. Jego zdaniem łączące się podmioty uzupełniają swoje modele biznesowe - Netia dostaje bardzo silnego partnera w segmencie telefonii komórkowej i płatnej telewizji, a Cyfrowy Polsat zyskuje pion telefonii stacjonarnej i wchodzi na niespenetrowany dotychczas rynek w dużych miastach.

Źródło: Spółka, #CPS, #PLY, #OPL, #NET

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości