Grupa Stelmet rozpoczęła produkcję pelletu w Grudziądzu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 sty 2018, 09:26

Grupa Stelmet rozpoczęła produkcję pelletu w Grudziądzu

Produkcja pelletu w nowym zakładzie Grupy Stelmet w Grudziądzu ruszyła w pierwszym tygodniu stycznia. Nowy zakład jest w pełni zintegrowany z funkcjonującym w Grudziądzu zakładem produkcji drewnianej architektury ogrodowej MrGarden. Inwestycja została zrealizowana w zakładanym terminie i budżecie – jej wartość wyniosła około 20 mln zł.

Pierwszą wyprodukowaną partią pelletu na liniach produkcyjnych w Grudziądzu był produkt pod marką Lava. W najbliższych miesiącach rozpocznie się również produkcja pelletu Olimp, który cechuje jeszcze wyższa jakość i wymaga uzyskania odpowiedniego certyfikatu.

Zakład_pellet_Grudziądz_IMG_7056(1)

Grupa Stelmet rozpoczęła budowę nowego zakładu produkcji pelletu w Grudziądzu wiosną 2017 r. Szacowane zdolności produkcyjne fabryki wynoszą około 40 tys. ton pelletu rocznie. Stelmet produkuje pellet również w nowoczesnym zakładzie w Zielonej Górze, którego zdolności produkcyjne sięgają około 110 tys. ton tego paliwa rocznie. Oznacza to, że łączne zdolności Grupy Stelmet wzrosły do około 150 tys. ton pelletu rocznie.

„Systematycznie zwiększamy sprzedaż pelletu zarówno w ujęciu wolumenowym, jak i wartościowym. Uruchomienie produkcji pelletu w zakładzie w Grudziądzu pozwoli nam na zwiększenie udziału tego produktu w przychodach Grupy Stelmet. W roku obrotowym 2015/16 stanowiły około 10% łącznych przychodów, a w pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego 2016/17 sprzedaż pelletu znacząco wzrosła i odpowiadała już za blisko 12% łącznych przychodów Grupy. Niezwykle ważny jest również ekologiczny wymiar zrealizowanej inwestycji, gdyż pozwoli nam w większym stopiu wykorzystać cenny surowiec drzewny, który przerabiamy w Grudziądzu"

mówi Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Stelmetu.

Grupa Stelmet jest drugim największym producentem pelletu w Polsce oraz istotnym dystrybutorem tego ekologicznego paliwa na rynki europejskie, głównie do Niemiec, Danii Włoch i Belgii. Odbiorcami pelletu są przede wszystkim dystrybutorzy oraz hurtownicy, jak również mniejsze przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż hurtowo-detaliczną. Pellet jest wykorzystywany przez odbiorców końcowych do ogrzewania domów, obiektów działalności gospodarczej, a także do wytwarzania energii cieplnej w procesach przemysłowych. Spółka produkuje pellet pod uznanymi na rynku markami: Lava, Olimp, Firemaxx oraz Ecospecial. Produkty Grupy posiadają europejski certyfikat EN plus A1 oraz niemiecki DIN Plus, które potwierdzają ich najwyższą jakość, charakteryzującą się wysoką wartością opałową, niską wilgotnością oraz śladową ilością popiołu.

Zakład_pellet_Grudziądz_IMG_7047(1)

Czym jest pellet?

Pellet to rodzaj ekologicznego paliwa powstającego ze sprasowanej pod wysokim ciśnieniem biomasy bez udziału jakichkolwiek chemicznych substancji spajających. Pellet drzewny produkowany przez Grupę Stelmet powstaje z produktu ubocznego (wióry, zrębki, trociny) uzyskiwanego w procesie produkcji drewnianej architektury ogrodowej. Zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii. Pellet drzewny jest ponadto paliwem ekologicznym – emisja dwutlenku węgla podczas spalania jest równa ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez drzewo podczas jego wzrostu, a pozostała po spaleniu niewielka ilość popiołu (poniżej 0,5% dla pelletu produkowanego przez Stelmet) może zostać użyta również jako nawóz.

O Grupie Stelmet

Grupa Stelmet zajmuje się produkcją i dystrybucją tzw. drewnianej architektury ogrodowej. Wytwarza wyroby z drewna sosnowego i świerkowego, obejmujące m.in. różnego rodzaju płoty, kratki, deski, podesty, pergole, kwietniki, altany czy domki narzędziowe. Produkty te przeznaczone są do grodzenia, wyposażania, upiększania oraz dekoracji ogrodów, działek, parków, tarasów i wszelkiego rodzaju przestrzeni o charakterze rekreacyjnym.

W ocenie Zarządu, pod względem wolumenu produkcji w m3, Grupa Stelmet jest największym w Polsce i Europie pionowo zintegrowanym producentem i dystrybutorem drewnianej architektury ogrodowej. Grupa wykonuje samodzielnie wszystkie procesy technologiczne ‑ od zakupu surowca drzewnego, poprzez produkcję aż po pakowanie gotowych wyrobów. Grupa także zarządza w pełni logistyką dostaw do większości swoich klientów.

Większość produktów Grupy Stelmet sprzedawana jest poza granicami Polski. Trafiają one do odbiorców w ponad 25 krajach, głównie do czołowych europejskich sieci sklepów DIY („Zrób To Sam”) i specjalistycznych marketów budowlanych.

Źródło: Spółka, #STL

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości