Gekoplast przejęty przez inwestora branżowego w 100% | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 lut 2018, 12:04

Gekoplast przejęty przez inwestora branżowego w 100%

Zgodnie z zapowiedziami, włoska grupa Karton S.p.A. – branżowy nr 1 w Europie – poprzez spółkę Sacellum ogłosiła przymusowy wykup 40.598 akcji Gekoplastu po 15,31 zł za sztukę. Dzień wykupu przypada dzisiaj, a po rozliczeniu transakcji inwestor branżowy będzie posiadał 100% akcji polskiej spółki. W styczniu na wezwanie odpowiedzieli prawie wszyscy akcjonariusze Gekoplastu – grupa Karton kupiła pośrednio poprzez spółkę Sacellum 6.008.801 akcji, co odpowiada 99,3% wszystkich walorów lidera produkcji płyt polipropylenowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Łączna wartość transakcji przejęcia Gekoplastu to 90,7 mln PLN

„Jako menedżerowie czujemy dużą satysfakcję ze zbudowanej wartości biznesu, którą potwierdził nowy właściciel spółki poprzez zapłaconą cenę za akcje Gekoplastu w ramach przeprowadzonego wezwania"

mówi Piotr Górowski, prezes zarządu Gekoplast SA.

„Stworzyliśmy Gekoplast z dwóch nieefektywnych organizacji. Przeprowadziliśmy bardzo dużą restrukturyzację całości biznesu. Podwoiliśmy moce produkcyjne, zwiększając w radykalny sposób efektywność. Na inwestycje wydaliśmy łącznie blisko 50 mln PLN, dołączając do grona najbardziej zaawansowanych technologicznie firm w branży" 

dodaje prezes Górowski.

W ramach wezwania na akcje Gekoplastu fundusze zarządzane przez Capital Partners SA zobowiązały się do sprzedaży akcji po 14,88 PLN za sztukę, natomiast pozostałym akcjonariuszom grupa Karton (Sacellum) zapłaciła 15,31 PLN za akcję. Warto zauważyć, że w ramach IPO z grudnia 2014 r. inwestorzy z GPW kupili akcje Gekoplastu po 8,8 PLN, co wraz z wypłaconymi od tego czasu dywidendami (łącznie 1,4 PLN na akcję) oznacza blisko 90% całkowitej stopy zwrotu w nieco ponad trzy lata. Dla porównania, szeroki rynek akcji GPW – indeks WIG – wzrósł w tym czasie o około 20%.

Gekoplast rozpoczyna właśnie nowy rozdział w swojej historii, w którym inwestorzy giełdowi nie będą już uczestniczyć. Nowy właściciel, zgodnie z prawem i wcześniejszymi zapowiedziami, zgłosił formalne żądanie zwołania na 21 marca br. nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały w sprawie zniesienia dematerializacji akcji Gekoplastu oraz wycofania ich z obrotu na rynku regulowanym.

„Doceniamy doświadczenie i efektywne technologie wykorzystywane przez grupę Karton, dlatego pozytywnie oceniamy perspektywy dotyczące rozwoju Gekoplastu w tej strukturze. Zamierzamy nadal dynamicznie rozwijać działalność i budować wartość fundamentalną biznesu"

zapowiada Piotr Górowski, prezes zarządu Gekoplast SA.

Grupa Karton jest wiodącym producentem opakowań z polipropylenu. Korzenie spółki sięgają roku 1967, kiedy to rodzina Bressan rozpoczęła produkcję opakowań kartonowych. Na przestrzeni lat firma była pionierem nowatorskich rozwiązań i wykorzystywanych materiałów. W wyniku naturalnej ewolucji Karton posiada obecnie strukturę, która łączy zalety i przewagi rodzinnej spółki średniego rozmiaru oraz technologię i know-how na poziomie największych korporacji.

O spółce

Gekoplast SA to największy w Europie Środkowo-Wschodniej i piąty w Europie producent płyt komórkowych z polipropylenu. W swojej ofercie spółka ma również płyty lite i opakowania z tworzyw sztucznych, w dużej części przygotowywane zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta. Gekoplast powstał w 2010 r. po połączeniu i zmodernizowaniu dwóch fabryk o podobnym profilu, których tradycje sięgały XIX w. Nowoczesny i wydajny zakład produkcyjny ma obecnie moce przerobowe ponad 18 tys. ton rocznie. Jego atutem jest lokalizacja w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, co pozwala Gekoplastowi na szybkie i sprawne zapewnienie dostaw na kluczowe rynki zagraniczne. Eksport jest jednym z filarów sprzedaży spółki, która zaopatruje odbiorców w większości państw na kontynencie. Do głównych klientów Gekoplastu należą firmy działające w takich branżach jak przemysł opakowaniowy, farmacja, AGD czy motoryzacja

Gekoplast został stworzony jako spółka portfelowa funduszu private equity Capital Partners. Akcje Gekoplast SA notowane były od 2015 roku na rynku NewConnect, a od maja 2016 roku są przedmiotem obrotu na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W styczniu 2018 roku powodzeniem zakończyło się wezwanie na akcje spółki, ogłoszone przez grupę Karton (99,3% akcji), a intencją nowego właściciela jest wycofanie akcji Gekoplastu z obrotu na GPW

Źródło: spółka, #GKP

Ostatnie wiadomości