JSW bliska decyzji o przejęciu kopalni Dębieńsko od Prairie Mining - prasa | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 mar 2018, 08:38

JSW bliska decyzji o przejęciu kopalni Dębieńsko od Prairie Mining - prasa

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) jest już prawie zdecydowana na zakup od Prairie Mining spółki Karbonia mającej koncesję wydobywczą w kopalni Dębieńsko, wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej"

"Mogę jedynie potwierdzić, że jesteśmy otwarci na współpracę z polskimi firmami, która będzie prowadziła do budowy kopalni węgla koksującego i stworzenia tysięcy miejsc pracy w Polsce" - powiedział "DGP" prezes Prairie Mining Ben Stoikovich.

Prairie kupiło koncesję wydobywczą na Dębieńsko w 2016 r. od stojącego na granicy bankructwa NWR za 2 mln euro, przypomniała gazeta.

"Nie wydaje się natomiast, by Jastrzębska porozumiała się z Australijczykami w sprawie odkupienia ich drugiego projektu - kopalni Jan Karski planowanej w sąsiedztwie Bogdanki na Lubelszczyźnie" - czytamy dalej.

Prairie ogłosiła w lutym, że z jej badań wynika, iż w planowanej kopalni znajdują się złoża węgla koksującego.

"Dla JSW mogłoby to być interesujące - spółka już dziś jest największym w UE producentem takiego surowca, który jest bazą do produkcji stali. Nasi rozmówcy zbliżeni do JSW twierdzą, że węgiel z Karskiego jest zbyt mocno zasiarczony. To obniża atrakcyjność projektu" - napisał dziennik.

Na początku lutego br. Prairie Mining Limited podało, że przeprowadziło wstępne rozmowy z Jastrzębską Spółką Węglową (JSW) o współpracy. Według informacji opublikowanych wcześniej przez "DGP", JSW mogła być zainteresowana odkupieniem od Prairie projektu kopalni węgla koksującego Dębieńsko. JSW potwierdziła wtedy, że odbyło się spotkanie w sprawie współpracy.

Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza realizująca dwie inwestycje w Polsce - Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Jest notowana na GPW od 2015 r.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

Źródło (ISBnews) #JSW #PDZ

Ostatnie wiadomości