PZU analizuje możliwości akwizycyjne, podtrzymuje cel zwiększania dywidendy r/r  | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 maj 2018, 11:35

PZU analizuje możliwości akwizycyjne, podtrzymuje cel zwiększania dywidendy r/r 

Grupa PZU analizuje możliwości akwizycyjne w takich obszarach, jak zdrowie i zarządzanie aktywami. PZU chce zachować bufor kapitałowy, który pozwoli na sfinansowania tych transakcji przy jednoczesnym dynamicznym rozwoju organicznym oraz zachowaniu zdolności do wypłaty dywidendy wyższej r/r w kolejnym roku, wynika ze słów prezesa Pawła Surówki. 

"Grupa cały czas analizuje możliwości akwizycyjne, które byłyby zgodne z jej strategią. Na razie nie mamy żadnej pojedynczej transakcji, którą moglibyśmy zakomunikować, ale w tych obszarach strategicznych, jak zarządzanie aktywami, zdrowie cały czas patrzymy na możliwości i one są na tyle poważne, że jeśli miałyby się one zmaterializować w tym roku (przy progu 200%, który chcemy utrzymać) wówczas potrzebny nam będzie bufor bezpieczeństwa i to jest to 5%, który zatrzymaliśmy, by sfinansować te transakcje"

powiedział Surówka podczas konferencji prasowej. 

"Te 5% odnosimy do naszej polityki dywidendowej, w której zapisaliśmy, że wobec braku projektów M&A dywidenda będzie wynosić 80% naszego wyniku. W tym momencie to, co proponujemy to niespełna 75% dywidendy - ona odnosi się do wyniku podmiotu dominujcego" 

powiedział także. 

Dodał, że dzięki temu grupa będzie miała dość kapitału, by sfinansować wzrost w działalności biznesowej i innowacjach i zaproponować inwestorom wyższą dywidendę na akcję, licząc r/r. 

"Po skali zatrzymanego wyniku widać, że to nie są gigantyczne transakcje. Ale gdyby wszystko się zmaterializowało, [...] to wówczas ten bufor kapitałowy jest wskazany"

powiedział prezes. 

Surówka podkreślił, że PZU pamięta o zobowiązaniu wobec inwestorów dotyczącym zwiększania kwoty dywidendy na akcję rok do roku. 

"Staramy się, by kwota na dywidendę w kolejnym roku była wyższa niż w roku poprzednim. W tym roku dotrzymaliśmy słowa - dywidenda wzrosła z 2,4 zł do 2,5 zł i chcemy to zachować w kolejnych latach"

wskazał prezes. 

Surówka powiedział, że w zakresie zarządzania aktywami grupa stawia zarówno na rozwój organiczny, ale też przejęcia. 

"Nasz plan jest taki, by rosnąć poprzez działania M&A, ale i organicznie. Mniej więcej w połowie tego roku będziemy gotowi, by ogłosić zupełnie nowe otwarcie w tym segmencie. Chcemy dać odpowiedź na inwestycje pasywne i liczymy, że to się przełoży na wyższą sprzedaż. Patrzymy też na wszelkie możliwości, które daje rynek jeśli chodzi o konsolidację - także poza Polską"

podkreślił. 

Wskazał, że wyniki sprzedażowe TFI są poniżej oczekiwań grupy, ale co jakiś czas spółka pozyskuje nowych zarządzających, przygotowuje także nowości ofertowe. 

Jak poinformował prezes PZU Życie Roman Pałac, w segmencie zdrowie w tym grupa planuje kolejne działania konsolidacyjne. 

"Przekroczyliśmy 60 placówek własnych. W ten biznes mocno inwestujemy. Zakładamy, że na aktywną akwizycję M&A będziemy nadal stawiać w rozwoju tego kawałka biznesu"

powiedział prezes PZU Życie.  

"Czeka nas nie jedna akwizycja w tym roku. W I kw. zakończyliśmy zakup kolejnej placówki w Częstochowie, będziemy nadal budowali fizyczną obecność w kolejnych miastach" 

dodał. 

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.

(ISBnews), #PZU

Ostatnie wiadomości