Stelmet publikuje wstępne wyniki za pierwsze półrocze roku obrotowego 2017/18 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 cze 2018, 17:00

Stelmet publikuje wstępne wyniki za pierwsze półrocze roku obrotowego 2017/18

Grupa Stelmet, europejski lider w produkcji i dystrybucji drewnianej architektury ogrodowej (DAO), zaprezentowała wstępne wyniki po pierwszym półroczu roku obrotowego 2017/18. Skonsolidowane przychody wyniosły blisko 213 mln zł, wynik operacyjny był na poziomie 2,3 mln zł, a zysk netto sięgnął 4,1 mln zł. Pierwsze półrocze roku obrotowego 2017/18 w Grupie Stelmet zakończyło się 31 marca 2018 roku.

W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, w pierwszym półroczu roku obrotowego 2017/2018 przychody Grupy Stelmet spadły o około 7% do 212,8 mln zł z 228,4 mln zł. Wpływ na przychody wyrażone w złotych miało przede wszystkim umocnienie polskiej waluty wobec funta brytyjskiego i euro, co jest istotnym czynnikiem, biorąc pod uwagę, że ponad 80% przychodów stanowiła sprzedaż eksportowa, a głównymi rynkami, na których prowadzona jest sprzedaż Grupy Stelmet są Wielka Brytania, Francja oraz Niemcy. Zarząd szacuje, że negatywny wpływ zmian kursów walutowych obniżył przychody ze sprzedaży w pierwszym półroczu o ok. 6,8 mln zł. Grupa odnotowała również wolumenowy spadek sprzedaży drewnianej architektury ogrodowej – o blisko 9% w ujęciu rocznym. To głównie efekt niekorzystnych warunków atmosferycznych na początku roku, które opóźniły zakupy na wszystkich głównych rynkach Grupy. Pozytywnie na przychody wpłynął natomiast wolumenowy wzrost sprzedaży pelletu – o blisko 12% w ujęciu rocznym, ale nie był on w stanie zrekompensować niższej sprzedaży DAO w tym okresie.

Umocnienie złotego wobec funta i euro niekorzystnie wpłynęło również na osiągnięty w pierwszym półroczu roku obrotowego 2017/18 zysk operacyjny. Wyniósł on 2,3 mln zł, co w porównaniu z pierwszym półroczem roku ubiegłego, kiedy osiągnął poziom 5,9 mln zł, oznacza spadek o blisko 3,6 mln zł, gdzie sam negatywny wpływ zmiany kursów walutowych w tej pozycji szacowany jest na około 4,3 mln zł.

Lepszy niż przed rokiem był natomiast wynik EBITDA, który w pierwszym półroczu roku obrotowego 2017/19 wzrósł o ponad 1,5% do poziomu 22,9 mln zł z 22,6 mln zł. Na jego poprawę wpłynęła między innymi poprawa efektywności realizowanej produkcji zakładu MrGarden w Grudziądzu.

Wynik netto wyniósł w pierwszym półroczu 4,1 mln zł, co oznacza, że był niższy wobec ubiegłorocznego rezultatu o 6,4 mln zł. Negatywna zmiana wyniku na działalności finansowej (na którą główny wpływ miał niższy w tym okresie zysk na transakcjach pochodnych) szacowana jest przez Zarząd na około 4,9 mln zł. „

„W pierwszym półroczu w naszych wynikach widać wpływ dłuższej niż zwykle zimy i efekty kursów walutowych. Wyniki Grupy Stelmet obarczone są sezonowością, pierwszy kwartał jest w Stelmecie okresem przygotowania do nadchodzącego sezonu i budowaniem zapasów. Drugi kwartał historycznie stanowi ok. 25% w przychodach całego roku, jednak w ostatnim półroczu widzieliśmy przesunięcie sezonu sprzedażowego. Zwyczajowo rozpoczyna się on w marcu, ale przedłużająca się zima, niskie temperatury w Europie kontynentalnej oraz opady śniegu, opóźniły rozpoczęcie sezonu sprzedażowego, a co za tym idzie drugi kwartał okazał się dla nas gorszy niż przed rokiem. Z drugiej jednak strony przedłużająca się zima wpłynęła pozytywnie na sprzedaż pelletu, którego sprzedaż wzrosła w dwucyfrowym tempie, ale nie była w stanie zrekompensować spadku sprzedaży drewnianej architektury ogrodowej"

powiedział Andrzej Trybuś, wiceprezes zarządu Stelmet.

Ostateczne wyniki finansowe i operacyjne za pierwsze półrocze roku obrotowego 2017/18 zostaną opublikowane 28 czerwca br.

O Grupie Stelmet

Grupa Stelmet zajmuje się produkcją i dystrybucją tzw. drewnianej architektury ogrodowej. Wytwarza wyroby z drewna sosnowego i świerkowego, obejmujące m.in. różnego rodzaju płoty, kratki, deski, podesty, pergole, kwietniki, altany czy domki narzędziowe. Produkty te przeznaczone są do grodzenia, wyposażania, upiększania oraz dekoracji ogrodów, działek, parków, tarasów i wszelkiego rodzaju przestrzeni o charakterze rekreacyjnym.

W ocenie Zarządu, pod względem wolumenu produkcji w m3, Grupa Stelmet jest największym w Polsce i Europie pionowo zintegrowanym producentem i dystrybutorem drewnianej architektury ogrodowej. Grupa wykonuje samodzielnie wszystkie procesy technologiczne ‑ od zakupu surowca drzewnego, poprzez produkcję aż po pakowanie gotowych wyrobów. Grupa także zarządza w pełni logistyką dostaw do większości swoich klientów.

Znacząca większość produktów Grupy Stelmet sprzedawana jest poza granicami Polski. Trafiają one do odbiorców w ponad 25 krajach, głównie do czołowych europejskich sieci sklepów DIY („Zrób To Sam”) i specjalistycznych marketów budowlanych.

W roku obrotowym 2016/17 (tj. w okresie od 1 października 2016 r. do 30 września 2017 r.) przychody Grupy Stelmet wyniosły 538 mln zł. Wypracowany w tym okresie wynik EBITDA sięgnął blisko 58 mln zł, a zysk netto ponad 19 mln zł.

Źródło: spółka, #STL

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości