ZM Henryk Kania zakończyła proces optymalizacji źródeł finansowania | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 lip 2018, 09:51

ZM Henryk Kania zakończyła proces optymalizacji źródeł finansowania

Zakłady Mięsne „Henryk Kania” S.A. – wiodący producent wyrobów wędliniarskich oraz mięsa konfekcjonowanego w Polsce – poinformowała o spłacie zapadających w lipcu 2018 r. obligacji serii D. Łączna wartość nominalna spłaconych obligacji wynosi 7 mln zł, natomiast wartość wszystkich obligacji wykupionych przez spółkę w tym roku wynosi 18 mln zł. Spłata obligacji serii D oznacza realizację ostatniego etapu rekonstrukcji zewnętrznych źródeł finansowania spółki.

„Spłata emisji obligacji serii D jest ostatnim etapem trwającego od początku roku procesu optymalizacji długu, w ramach którego spłaciliśmy wszystkie obligacje zapadające w tym roku. Nasza sytuacja finansowa jest na tyle korzystna, że pozwoliła nam spłacić część obligacji z wygenerowanego zysku operacyjnego. Planujemy w 100 proc. wykorzystać ten okres na rozwój naszej działalności operacyjnej przy jednoczesnym połączeniu tradycyjnych receptur z nowoczesną i efektywną formą logistyki produkcji"

komentuje Ewa Łuczyk, członek zarządu Zakładów Mięsnych Henryk Kania S.A.

Spłata ostatnich obligacji zapadających w tym roku oznacza również koniec procesu reorganizacji spółki w obszarze finansów, oraz formalno-prawnej (przejęcie w grudniu 2017 r. „Staropolskich Specjałów” sp. z o.o.) Przez ostatnich kilka lat spółka koncentrowała się na inwestowaniu w nowoczesne zakłady wytwórcze, w celu zwiększenia produkcji nowych produktów.

„Po przeprowadzonym z sukcesem długotrwałym procesie zwiększania naszych mocy produkcyjnych mamy możliwość w 100 proc. skoncentrować się na działalności operacyjnej. Przy obecnych mocach produkcyjnych Spółka ma możliwość zwiększyć sprzedaż aż o ok. 30 proc. Obecnie chcemy skupić się na pełnym wykorzystaniu wytworzonych mocy i zwiększeniu przychodów, dlatego bardzo istotne jest zwiększenie oferowanego przez nas asortymentu oraz grona odbiorców naszych produktów. Priorytetem jest dla nas praca nad efektywnością. Za cel stawiamy sobie, aby produkty marki Henryk Kania były najpowszechniejsze na rynku"

dodaje Ewa Łuczyk.

Łączna wartość obligacji, które zapadały w 2018 r. wyniosła 120 mln zł, z czego 102 mln zł zostały spłacone ze środków pozyskanych w ramach emisji obligacji serii H oraz I, a 18 mln zł zostało spłaconych przez Spółkę. Oznacza to, że spółka spłaciła wszystkie obligacje zapadające w 2018 r. Najszybciej zapadającą serią obligacji są obligacje serii F, które będą zapadały 24 czerwca 2019 r. Kolejne serie obligacji tj. seria H oraz I będą zapadały dopiero w marcu 2021 r.

W maju tego roku spółka opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2018 r. Przychody spółki wyniosły 269 mln zł, zysk EBITDA – 26 mln zł, a zysk netto – 10 mln zł. W 2017 r. Spółka odnotowała przychody na poziomie 1 415 mln zł, zysk EBITDA sięgnął 103 mln zł, a zysk netto wyniósł 53,7 mln zł.

O spółce

Zakłady Mięsne „Henryk Kania” S.A. to wiodący producent wyrobów wędliniarskich oraz mięsa konfekcjonowanego w Polsce.

Firma została założona w 1990 r. w regionie o XIX-wiecznej tradycji rzemiosła masarskiego, gdzie od lat skupiał się przemysł mięsny. Zakłady Henryk Kania oferują szeroki wachlarz produktów z obszarów marek własnych i prywatnych. Głównymi odbiorcami jej produktów są sieci handlowe w kraju i za granicą, m.in. Auchan, Biedronka, Carrefour, Delikatesy Centrum, E-Leclerc, Intermarché, Kaufland, Lidl, Makro, Netto oraz Żabka.

Od marca 2012 r. akcje ZM Henryk Kania są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Źródło: spółka, #KAN

Ostatnie wiadomości