PKO BP oczekuje pozytywnego wpływu nowych wag ryzyka na współczynniki kapitał. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 lip 2018, 14:54

PKO BP oczekuje pozytywnego wpływu nowych wag ryzyka na współczynniki kapitał.

PKO Bank Polski ocenia, że możliwość zastosowania 35-proc. wagi ryzyka dla kredytów udzielanych w złotych całkowicie zabezpieczonych hipoteką, wpłynie pozytywnie na skonsolidowane współczynniki kapitałowe w III i IV kwartale 2018 r. w łącznej wysokości 0,5-1,0 pkt proc., podał PKO BP. 

Bank poinformował dziś, że otrzymał od Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego odpowiedź w sprawie możliwości zastosowania 35% wagi ryzyka dla kredytów udzielanych w złotych w pełni i całkowicie zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości mieszkalnej. UKNF wskazał, że wiążące w tym zakresie są przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 575/2013 (CRR). 

"Bank traktuje to stanowisko jako możliwość szerszego stosowania preferencyjnej wagi ryzyka, w tym również przy wykorzystaniu rozbudowanego katalogu źródeł danych o nieruchomościach na potrzeby oszacowania wartości zabezpieczenia. Bank przewiduje, iż takie podejście wpłynie pozytywnie na skonsolidowane współczynniki kapitałowe w 3 i 4 kwartale 2018 r. w łącznej wysokości 0,5-1,0 p.p."

czytamy w komunikacie. 

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 296,91 mld zł na koniec 2017 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

(ISBnews), #PKO

Ostatnie wiadomości