Ergis miał wstępnie 8,6 mln zł zysku netto, 15,1 mln zł EBITDA w II kw. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 lip 2018, 09:49

Ergis miał wstępnie 8,6 mln zł zysku netto, 15,1 mln zł EBITDA w II kw.

Skonsolidowany zysk netto Ergisu wzrósł o 20,6% r/r do 8,6 mln zł w II kw. 2018 r., przy wzroście przychodów o 10,7% r/r do 207,3 mln zł, podała spółka, powołując się na wstępne dane. Zysk operacyjny grupy spadł w tym okresie o 15,2% r/r do 9,1 mln zł, a wynik EBITDA obniżył się o 8,7% do 15,1 mln zł. 

"W II kwartale 2018 r. zanotowaliśmy wzrost sprzedaży przy jednoczesnym spowolnieniu spadku zyskowności na poziomie operacyjnym i przy wzroście zysku netto. Cieszy nas dynamika wzrostu przychodów, wskazująca na umacniającą się pozycję firmy na rynku. Z kolei za spadek zysku operacyjnego rok do roku odpowiada wzrost kosztów pracy i utrzymująca się niekorzystna sytuacja na rynku surowcowym, w szczególności wzrost ceny PET o ponad 20% oraz utrzymywanie się wysokiej ceny PVC. Przedstawione wyniki dają nadzieję na powrót do rentowności obserwowanej w ubiegłych latach, o ile ustabilizuje się sytuacja na rynku pracy w Polsce. To przyniosłoby interesariuszom pełnię korzyści z wypracowanego wzrostu sprzedaży" 

powiedział prezes Tadeusz Nowicki, cytowany w materiale. 

EBITDA Grupy w II kwartale 2018 r. był niższy w stosunku do II kwartału 2017 r. o 1,4 mln zł, mimo że koszt wynagrodzeń wzrósł w tym okresie (rok do roku) o 3,6 mln zł. Oznacza to poprawę w innych obszarach wpływających na rentowność. Dodatkowo ceny wielu surowców wzrosły (PET) lub utrzymywały się na wysokim poziomie (PVC). Dobre wyniki osiągnięto w sprzedaży folii stretch i taśm PET. Poprawiły się wyniki w sprzedaży opakowań drukowanych oraz folii miękkich PVC. Niesatysfakcjonujące są natomiast wyniki sprzedaży twardych folii PET. Nowa linia do produkcji tych folii w Berlinie przekroczyła o blisko 30% wydajność zatrzymanej linii, niemniej Grupa nadal nie zdecydowała się na dokonanie formalnego odbioru tej inwestycji ze względu na oczekiwane dalsze modyfikacje, podano również.

Grupa Ergis jest liderem przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Specjalizuje się w produkcji opakowań do żywności (folie i laminaty barierowe na bazie PVC i PET, drukowane laminaty wielowarstwowe) oraz opakowań przemysłowych (folie stretch z LLDPE oraz taśmy spinające z PET). Oprócz tego Ergis jest m.in. producentem folii do pakowania leków, folii hydroizolacyjnych oraz granulatów z PVC. 

(ISBnews), #EGS

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości