Scope Fluidics pozyskał strategicznego doradcę do transakcji M&A | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 lip 2018, 09:40

Scope Fluidics pozyskał strategicznego doradcę do transakcji M&A

Scope Fluidics – notowana na NewConnect spółka biotechnologiczna będąca właścicielem innowacyjnych projektów z zakresu diagnostyki medycznej, wraz z Clairfield International LLC ("Clairfield") – amerykańską firmą doradczą w zakresie fuzji i przejęć – podpisały umowę o rozpoczęciu współpracy, której celem jest pozyskanie nabywcy systemu PCR|ONE. Clairfield znalazł się w pierwszej dziesiątce doradców finansowych w Europie wg. listy Thomson Reuters EMEA Mid-Market League Tabels 2018. Wartość transakcji, w których doradzał Clairfield wyniosła w ciągu ostatnich pięciu lat ok. 23 mld USD.

Zawarcie umowy z doradcą związane jest z planowaną przez Spółkę komercjalizacją systemu PCR|ONE. System diagnostyczny PCR|ONE, który oferuje najszybsze wykrywanie bakterii i wirusów na świecie, tworzony jest w spółce celowej Curiosity Diagnostics. Komercjalizacja projektu będzie polegała na sprzedaniu całej spółki wraz z kompletnym pakietem własności intelektualnej, rozwoju produktu i rejestracji urządzenia. Ewentualna transakcja będzie miała wpływ na potencjał dywidendowy. Model biznesowy Scope Fluidics zakłada wypłatę dywidendy o wartości co najmniej połowy zysku wygenerowanego ze sprzedaży projektów.

„Cieszymy się z rozpoczęcia współpracy z tak renomowanym i doświadczonym doradcą jakim jest Clairfield. Clairfield posiada ogromne doświadczenie i kompetencje w zakresie globalnych transakcji M&A w sektorze med-tech. Clairfiled dostrzegł potencjał systemu PCR|ONE i odegra kluczową rolę w realizacji naszego modelu biznesowego tj. sprzedaży systemu na rzecz globalnego producenta urządzeń medycznych. Obecność tak doświadczonego i uznanego partnera to silne wsparcie naszej drogi do komercyjnego sukcesu"

komentuje Szymon Ruta, członek zarządu Scope Fluidics S.A.

Clairfield International LLC to międzynarodowa firma świadcząca usługi corporate finance, głównie w zakresie fuzji i przejęć, dla międzynarodowych korporacji oraz inwestorów finansowych. Firma koncentruje się na segmencie rynku średnich spółek tzw. mid-market, realizując transakcje o wartości do 500 mln EUR (enterprise value). Clairfield znalazł się w pierwszej dziesiątce doradców finansowych w Europie wg listy Thomson Reuters EMEA Mid-Market League Tabels 2018. W roku 2017 firma uczestniczyła w 110 procesach. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat łączna wartość przeprowadzonych z udziałem Clairfield transakcji wyniosła ok. 23 mld USD.

Umowa z doradcą została podpisana na zasadzie wyłączności. Zaangażowanie amerykańskiego doradcy będzie zmierzało do jak najefektywniejszego przeprowadzenia procesu wyboru nabywcy systemu PCR|ONE. Usługi w ramach umowy będą obejmować m.in.: sporządzenie niezbędnych opracowań i nawiązywanie kontaktów z globalnymi firmami z sektora healthcare, wsparcie w organizacji procesu due diligence, kształtowanie strategii negocjacyjnej oraz przeprowadzenie finalnych rozmów związanych z kształtowaniem kontraktu. Wynagrodzenie doradcy ma przede wszystkim charakter wynagrodzenia od sukcesu.

W ramach transakcji w sektorze healthcare, Clairfield posiada szerokie kompetencje w obszarach biotechnologii, farmacji, urządzeń medycznych i zaopatrzenia, szpitali i klinik oraz usług i sprzętu laboratoryjnego. W zakresie projektów biotechnologicznych i urządzeń medycznych firma posiada szczególne doświadczenie w sektorze diagnostyki i terapeutyki molekularnej. Dzięki swoim relacjom jest w stanie na bieżąco monitorować ten rynek oraz wykorzystywać informacje o kluczowych wydarzeniach.

Potencjał komercyjny wynalazku Scope Fluidics można odnieść do benchmarków rynkowych – podobnych transakcji jakie miały miejsce w ostatnich latach. Wartość transakcji w branży diagnostyki molekularnej (w przypadku sprzedaży technologii) sięga często kilkuset mln USD.

System PCR|ONE ma zostać dopuszczony do komercyjnego obrotu na terenie UE do połowy 2020 r. Jednocześnie w tym samym czasie ma być zakończona unijna certyfikacja urządzenia. System PCR|ONE przeprowadza w pełni automatyczną analizę materiału genetycznego patogenów bakteryjnych i wirusowych. Produkt jest bezkonkurencyjny pod kątem szybkości i kompleksowości analiz – może rozpoznać do kilkudziesięciu patogenów w ciągu kilkunastu minut od pobrania próbki.

O Scope Fluidics

Scope Fluidics jest inkubatorem start-upów technologicznych. Zajmuje się rozwojem innowacyjnych projektów w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia.

Firma Scope Fluidics powstała w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych. Spółka współpracuje ze środowiskiem akademickim, łącząc punkt widzenia medycyny i przemysłu, tworząc oryginalne rozwiązania z wysokim potencjałem komercyjnym.

W ramach grupy kapitałowej, Scope Fluidics posiada własne kompetencje z zakresu finansów, administracji oraz zagadnień prawnych, które są wykorzystywane przez spółki grupy. Scope Fluidics zapewnia źródło finansowania, transferując do spółek celowych środki niezbędne do pokrywania kosztów prowadzonych prac badawczo-rozwojowych oraz zapewniając tzw. wkład własny do dofinansowań unijnych.

Model działania spółki przewiduje opracowanie i zweryfikowanie biznesowe danego projektu, a w dalszej kolejności założenie spółki celowej, w ramach której rozwijany jest cały projekt.

Komercjalizacja niezależnych podmiotów może polegać na odsprzedaniu całej spółki, dysponującej kompletnym pakietem własności intelektualnej, rozwoju produktu, rejestracji kontraktów z dostawcami oraz grantami.

W skład grupy Scope Fluidics wchodzą dwie spółki celowe: Curiosity Diagnostics Sp. z o.o. i Bacteromic Sp. z o.o., powołane w celu rozwoju danego projektu.

Curiosity Diagnostics w latach 2012-2015 prowadziła prace nad technologią szybkiej analizy materiału genetycznego patogenów bakteryjnych i wirusowych. Efekty tych prac są obecnie wykorzystywane w ramach realizacji systemu PCR ONE. Z kolei spółka Bacteromic opracowała system o tej samej nazwie. Projekt ten ma wykorzystywać klasyczne mikrobiologiczne metody wykonywania testów antybiotykowrażliwości, łącząc je z innowacyjną technologią mikroprzepływową, w celu pozyskania informacji o lekowrażliwości patogenu i dobrania optymalnej z indywidualnego punktu widzenia terapii.

Od 2017 r. Scope Fluidics S.A. jest spółką notowaną na rynku NewConnect.

Źródło: spółka, #SCP

Ostatnie wiadomości