Herkules planuje przejąć Trinac Polska | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 wrz 2018, 14:56

Herkules planuje przejąć Trinac Polska

Herkules S.A., notowana na GPW spółka będąca liderem usług sprzętowych w zakresie wynajmu urządzeń dźwigowych, złożyła wiążącą ofertę nabycia 100 proc. udziałów
Trinac Polska Sp. z o.o. za kwotę 10 mln euro. Akwizycja może zwiększyć zasoby sprzętowe żurawi wieżowych Grupy Herkules o blisko 50 proc. Finansowanie transakcji będą stanowić środki własne oraz dług bankowy. Spółka prowadzi negocjacje, których termin ma minąć jeszcze w tym miesiącu.

W dniu 13 września 2018 r. Herkules S.A. złożyła wiążącą ofertę dotyczącą akwizycji spółki Trinac Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Firma jest spółką - córką niemieckiej firmy Trinac GmbH, której właścicielem jest globalne przedsiębiorstwo budowlane HOCHTIEF Solutions. Wartość transakcji może wynieść w przeliczeniu na PLN około 43 mln zł, a jej finansowanie opiera się w 30 proc. na środkach własnych, w pozostałej części na długu bankowym.

„Pozostajemy dobrej myśli w zakresie pomyślnego zakończenia rozmów ze sprzedającym, które toczą się już kilka miesięcy. W wyniku akwizycji Herkules może umocnić swoją pozycję rynkową w sektorze żurawi wieżowych dzięki poszerzeniu parku maszynowego i pozyskaniu dużej liczby żurawi w wysokich grupach udźwigu, które najbardziej nas interesują. Liczymy także na pozyskanie nowych odbiorców"

powiedział Grzegorz Żółcik, prezes zarządu Herkules S.A.

„Jednocześnie, jeśli transakcja dojdzie do skutku, nie wykluczamy rozpoczęcia rozmów nad pozyskaniem drugiej spółki działającej na rynku żurawi wieżowych w Niemczech - Trinac GmbH, czyli podmiotu faktycznie sprzedającego nam w chwili obecnej polską część biznesu"

dodał prezes.

Trinac Polska dysponuje istotnym zapleczem sprzętowym. To około 120 żurawi wieżowych własnych od 30 do 630 tm takich producentów, jak Liebherr, Wolff i Potain oraz podnajmowanych w ilości około 30 szt. Dzięki oczekiwanej akwizycji, Herkules może w przyszłości łącznie dysponować około 430 żurawiami, co stanowi wzrost o blisko 50 proc. w stosunku do obecnie posiadanego parku maszynowego. Jednocześnie szacuje się, że udział rynkowy Herkulesa w tej branży może wzrosnąć do 25 proc., a spółka wzmocnić może swoją pozycję szczególnie w takich sektorach jak budownictwo infrastrukturalne, mieszkaniowe i biurowe.

Trinac Polska jest obecna na polskim rynku od 18 lat, a jej sprzęt w tym okresie brał udział w realizacji wielu inwestycji budowlanych, takich jak centra handlowe, logistyczne, obiekty mieszkaniowe czy lotniska, współpracując także w wielu wypadkach z Herkules S.A. Przedsiębiorstwo posiada bazy terenowe w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. W 2017 r. Trinac Polska wypracował 62,8 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 8,9 mln zł zysku EBITDA.

„Oceniamy, że stabilne wyniki finansowe oraz szacowane przyszłe przepływy operacyjne Trinaca pozwolą nam na w miarę szybki zwrot z inwestycji. Podobny efekt przejęcia osiągnęliśmy w przypadku PGMB Budopol, gdzie efektywna restrukturyzacja i atrakcyjne aktywa pozwoliły wygenerować wyniki i przepływy pokrywające szybko cenę nabycia"

dodał prezes zarządu Herkules S.A.

Planowane przez Herkulesa przejęcie może być kolejnym krokiem w stronę istotnego zwiększenia przychodów i rozmiarów działalności, po pozyskaniu kontraktu dla PKP PLK na budowę infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R, który w latach 2019 - 2022 zwiększy roczne przychody Spółki o około 70 mln złotych rocznie.

O spółce

Herkules S.A. to wiodący dostawca usług sprzętowych w zakresie wynajmu urządzeń dźwigowych. Głównym atutem spółki jest największa w Polsce flota żurawi wieżowych i szeroka gama żurawi samojezdnych przeznaczonych głównie dla budownictwa. Przedsiębiorstwo realizuje również obiekty telekomunikacyjne
i energetyczne. Poprzez spółki zależne jest także producentem prefabrykatów strunobetonowych oraz kontenerów żelbetowych. Herkules posiada blisko 20-letnie doświadczenie w sektorze budowlanym, zdobywane zarówno w kraju jak i zagranicą.

Źródło: spółka, #HRS

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości