PGE ma umowę z konsorcjum banków na 4,1 mld zł kredytu odnawialnego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 wrz 2018, 12:42

PGE ma umowę z konsorcjum banków na 4,1 mld zł kredytu odnawialnego

Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisała z międzynarodowym konsorcjum czterech banków umowę czteroletniego kredytu odnawialnego na kwotę 4,1 mld zł.

W skład konsorcjum banków wchodzą: Santander Bank Polska, PKO Bank Polski, Intesa Paolo oraz MUFG Bank (Europe).

Środki z kredytu zostaną przeznaczone m.in. na realizację programu inwestycyjnego na lata 2016-2020, obejmującego rozwój i modernizację aktywów wytwórczych, ciepłowniczych i dystrybucyjnych.

Kredyt zostanie udostępniony do wykorzystania od 90 dnia od daty podpisania umowy. Umowa przewiduje okresy odsetkowe nie dłuższe niż 6 miesięcy. Ostateczny dzień spłaty kredytu przypada na dzień 16 grudnia 2022 r. Oprocentowanie kredytu oparte będzie na zmiennej stopie procentowej opartej na odpowiedniej stopie WIBOR (stawka referencyjna) powiększonej o marżę

podano w komunikacie.

Zgodnie z warunkami umowy, PGE zobowiązała się też do utrzymania wskaźnika skonsolidowanego zadłużenia netto do skonsolidowanego zysku EBITDA na poziomie nie wyższym niż 4:1 w przypadku posiadania przez PGE oceny ratingowej na poziomie inwestycyjnym (tzn. na poziomie BBB- lub wyższym przyznanej przez S&P lub Fitch bądź Baa3 lub wyższym przyznanej przez Moody's) lub nie wyższym niż 3,5:1 w przypadku, gdy PGE nie będzie posiadało oceny ratingowej na poziomie inwestycyjnym.

Grupę PGE nadal stać na finansowanie swoich wydatków w istotnej części z działalności bieżącej, czyli przychodów ze sprzedaży o relatywnie stabilnej strukturze. Aktualnie realizowany program inwestycyjny na lata 2016-2020 o wartości 34 mld zł wymagał jednak również zewnętrznego finansowania. Dzisiejsza umowa kredytowa z międzynarodowym konsorcjum banków, a także szereg innych projektów zainicjowanych na polskim rynku finansowym pokazują, że grupa PGE postrzegana jest jako wiarygodny i solidny partner

powiedział prezes Henryk Baranowski, cytowany w komunikacie.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews), #PGE

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości