R22 liderem rynku hostingu i domen w Rumunii | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 wrz 2018, 12:11

R22 liderem rynku hostingu i domen w Rumunii

R22, notowany na GPW holding spółek technologicznych, zawarł umowy nabycia dwóch kolejnych spółek rumuńskich i osiągnął pozycję lidera w tym kraju. Przejęte spółki, działające pod markami mxHost i xServers, należą do pięciu największych podmiotów w branży na lokalnym rynku. Dzięki realizacji trzech akwizycji o łącznej wartości 5,3 mln EUR, Grupa posiada 15 proc. udziałów w rynku. Jednocześnie R22 planuje kolejne akwizycje, które pozwolą na umocnienie pozycji lidera w Rumunii i wzrost udziału do poziomu 20 proc. do końca roku, a docelowo do ponad 30 proc.

Łącznie mxHost, xServers i Gazduire Web obsługują obecnie około 30 tys. klientów i ponad 50 tys. domen. W swojej ofercie posiadają m.in. usługi hostingowe, domeny, certyfikaty SSL i serwisy dedykowane. Przejęte podmioty są w dobrej kondycji finansowej i generują zyski na poziomie netto.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami właśnie finalizujemy zakup dwóch kolejnych spółek rumuńskich. Dzięki realizacji tych transakcji zdobyliśmy pozycję lidera w branży. Patrzymy jednak na kolejne firmy, które dobrze pasują do naszego modelu rozwoju i wpisują się w przyjętą strategię. Przejmujemy wyłącznie rosnące, dobrze funkcjonujące podmioty, dzięki temu możemy uzyskać obustronne synergie.

mówi Jakub Dwernicki, prezes R22.

Działalność hostingowa Grupy na rynku rumuńskim będzie prowadzona przez spółkę celową H88 Hosting S.R.L., która posiada 100% udziałów w Gazduire Web S.R.L. i S.C. Web Class S.R.L. (xServers) oraz 60% udziałów w S.C. NET DESIGN S.R.L. (mxHost). Działalnością operacyjną H88 w Rumunii będą zarządzać lokalni menedżerowie. Akwizycje zostaną sfinansowane z środków własnych oraz finansowania dłużnego. Obecnie Grupa finalizuje proces pozyskania finansowania zewnętrznego, zgodnie z podpisanymi umowami, płatność za przejmowane spółki ma nastąpić do 15 października.

Rynek rumuński można porównać do polskiego sprzed 5 lat, gdzie w branży było jeszcze wiele miejsca do zagospodarowania. W Rumunii z roku na rok oczekiwany jest wzrost organiczny na poziomie 20 proc., a tamtejszy rynek jest bardzo rozdrobniony, co dodatkowo uzasadnia realizację procesów akwizycyjnych. Z perspektywy R22 to naturalny krok w procesie rozwoju Grupy, czyli rozpoczęcie ekspansji zagranicznej w obszarze hostingu poprzez powtórzenie udanego modelu rozwoju z rodzimego rynku.

komentuje Jakub Dwernicki, prezes R22.

Wielkość rynku rumuńskiego określana jest na ¼ rynku polskiego. Ze względu na niskie nasycenie, oczekuje się, że w najbliższych latach utrzyma się dynamika wzrostu na poziomie 20 proc. rocznie. Dodatkowo od 2018 r. domeny w Rumunii są sprzedawane w znanym w Polsce modelu rocznych odnowień, zamiast w modelu wieczystym. Z tego tytułu oczekiwany jest skokowy wzrost wartość rynku domen o ok. 30 proc. Rumunia to nie jedyny kraj, w którym Grupa chciałaby rozwijać swoją działalność.

Patrzymy również na inne rynki z naszego regionu. Celujemy w rozwijające się gospodarki, gdzie mamy szansę zarówno na wzrost organiczny, jak i konsolidację. Niektóre kraje, ze względu na wielkość są często poza zainteresowaniem globalnych liderów, a ich rozdrobnienie sprawia, że możemy powielić sprawdzone metody rozwoju, poprzez integrację kilku spółek i generowanie synergii przychodowych i kosztowych.

dodaje Jakub Dwernicki.

Grupa posiada dedykowany zespół ds. akwizycji oraz specjalny, przeznaczony do integracji podmiotów. Pomyślność zrealizowanych przejęć wynika z odpowiedniego podejścia do ludzi, czerpania wiedzy z ich doświadczenia i dobrego zarządzania tym kapitałem. Każda z przejmowanych spółek posiada dużą, zdywersyfikowaną bazę klientów.

Projekt konsolidacji rynku rumuńskiego stanowi powtórzenie działań i dokonań Grupy na rynku polskim, gdzie silna pozycja w TOP3 największych graczy została zdobyta dzięki akwizycji i połączeniu w jeden organizm kilku mniejszych podmiotów. Grupa R22 planuje dalsze projekty na pozostałych rynkach CEE zarówno w obszarze hostingu jak i omnichannel communication.

O Spółce:

Grupa R22 to dynamicznie rosnący holding spółek technologicznych, w której skład wchodzą firmy oferujące: usługi hostingowe i sprzedaż domen (Grupa H88), usługi omnichannel communication automatyzujące komunikację elektroniczną z odbiorcami (Grupa Vercom) oraz usługi telekomunikacyjne realizowane przez Grupę Oxylion. Grupa koncentruje się na skalowalnych usługach oferowanych w modelu abonamentowym oraz SaaS (ang. Software as a Service), prowadząc działalność w ramach całego łańcucha wartości – od tworzenia własnych rozwiązań, przez ich utrzymanie od strony technologicznej, po kompleksową sprzedaż i obsługę klienta.

Źródło: Spółka, #R22

Ostatnie wiadomości