Biomed-Lublin chce mieć zapewnione finansowanie wkładu własnego CBR do końca XI | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 paź 2018, 13:41

Biomed-Lublin chce mieć zapewnione finansowanie wkładu własnego CBR do końca XI

Biomed-Lublin pracuje obecnie nad finansowaniem wkładu własnego budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR) i do końca listopada chce poinformować, w jaki sposób pozyska środki na ten cel, poinformowali przedstawiciele spółki. Realizacja inwestycji, na którą spółka otrzymała 14,9 mln zł dotacji ma rozpocząć się w grudniu br.

"Nie ma możliwości, by spółka zrealizowała budowę Centrum Badawczo Rrozwojowego ze środków własnych. Obecnie pracujemy nad sposobem finansowania naszego wkładu"

powiedział członek zarządu Włodzimierz Parzydło podczas konferencji prasowej. 

"Chcemy mieć gwarancję pozyskania środków na koniec listopada"

dodał prezes Marcin Piróg. 

Kilka dni temu Biomed-Lublin poinformował, że otrzymał z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dotację wysokości 14,98 mln zł na utworzenie CBR. Wymagany wkład własny to 9,98 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w zakładzie produkcyjnym spółki w Lublinie w latach 2018-2020. 

"Priorytetem tego CBR jest realizacja agendy badawczej w zakresie produktów Onko BCG i Szczepionki BCG. Jednocześnie z badaniami uzyskujemy przychody ze sprzedaży produktów BCG. Największe inwestycje poniesiemy w I i III kwartale przyszłego roku"

dodał prezes. 

Efektem realizacji projektu CBR będzie wzbogacenie portfolio o nowe, innowacyjne produkty, zaś w wymiarze finansowym wzrost wartości EBITDA o ok. 13 mln zł rocznie. 

Biomed planuje także ekspansję geograficzną na wybrane rynki EU, Azji południowo-wschodniej w Bliskiego Wschodu, z partnerami zapewniającymi rentowny, szybki wzrost sprzedaży. 

W I półroczu na wydziale BCG spółka zwiększyła zdolności produkcyjne Onko BCG z 12 tys. opakowań do 36 tys. opakowań rocznie. Biomed zwiększył także zdolności produkcyjne na nowym wydziale Distreptazy - z ok. 600 tys. do 1,6 mln sztuk opakowań rocznie. W obu przypadkach obecnie trwają procedury walidacji i rejestracji zmian w procesie wytwarzania, których efektem będzie wprowadzenie produktów do sprzedaży w listopadzie br. 

"W I półroczu zrealizowaliśmy inwestycje, które nie były znaczące kwotowo - wyniosły ok. 3,5 mln zł, ale bardzo mocno wpłynęły na wzrost mocy produkcyjnych. W trzecim  kwartale nasze zdolności produkcyjne są takie, jak były w I półroczu. W czwartym kwartale wejdą do produkcji serie walidacyjne, więc przychody będą większe, ale znaczący wzrost będzie widoczny w przyszłym roku"

powiedział Parzydło. 

W IV kwartale oczekujemy efektów głównie inwestycji na wydziale BCG, dodał. 

Biomed podał, że efektem działań zrealizowanych w 2018 roku będzie w szczególności rozbudowa mocy produkcyjnych i wzrost wartości EBITDA o ok. 6 mln zł w 2019 r. 

Na 2019 roku spółka planuje dalsze zwiększenie zdolności produkcyjnych i docelowo w 2021 chce produkować 72 tys. opakowań rocznie  Onko BCG (wobec 12 tys. w I poł. 2018 r.)  oraz 240 tys. opakowań rocznie Szczepionki BCG (wobec 50 tys. w I poł. 2018 r.). Są to w ocenie spółki produkty strategiczne - o najwyższej marży i największym potencjale wzrostu. 

Jak poinformował prezes, Biomed-Lublin chce dla produktu Onko BCG stworzyć markę, pod jaką będzie on sprzedawany na polskim i zagranicznych rynkach. 

"Jest kilka firm, które mają produkt Onco BCG. Chcemy mieć własną markę tego produktu, przeprowadzić całą kampanię marketingową i na nowe rynki chcemy wchodzić z czymś, co już jest rozpoznawalne"

powiedział Piróg. 

Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek jest polską firmą farmaceutyczną działającą od 1944 roku. Firma zajmuje się produkcją preparatów leczniczych (leki na receptę, wyroby medyczne oraz odczynniki laboratoryjne, stosowane w laboratoriach biochemicznych i medycznych). Spółka jest notowana na głównym rynku GPW od 2015 r. Jej przychody ze sprzedaży sięgnęły 31,4 mln zł w 2017 r. 

(ISBnews), #BML

Ostatnie wiadomości