VIGO System publikuje wyniki za III kw. 2018 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 lis 2018, 09:38

VIGO System publikuje wyniki za III kw. 2018 r.

Producent najbardziej zaawansowanych detektorów średniej podczerwieni ma za sobą najlepszy w historii spółki trzeci kwartał. VIGO System w minionym okresie zaksięgowało 9,3 mln zł przychodów, o 38% więcej niż rok wcześniej, wypracowując 3,6 mln EBIT i 3,4 mln zł zysku netto. Dzięki udanemu trzeciemu kwartałowi giełdowa spółka już z końcem września uczyniła 2018 rokiem rekordowych wyników finansowych. 9 miesięcy 2018 r. VIGO System zamknęło z 28,2 mln zł przychodów, 10,4 mln zł EBIT i 10,6 mln zł zysku netto, na każdym z poziomów przebijając wyniki za cały 2017 r.

„Konsekwentna realizacja strategii rozwoju „VIGO System 2020” przynosi zakładane rezultaty. Z powodzeniem zacieśniamy relacje biznesowe z dotychczasowymi klientami, nie tylko dostarczając im coraz to doskonalsze detektory, ale również zwiększając wartość dodaną naszej oferty, przejmując na siebie ich integrację i kalibrację ze wspomagającą elektroniką. Równolegle poszerzamy grono naszych odbiorców, zabiegając tak o producentów dojrzałych, ugruntowanych na rynku produktów, jak i wspierając rozwój nowych, innowacyjnych urządzeń opartych o technologię VIGO System. Rozwijamy sprzedaż na perspektywicznych rynkach azjatyckich, z powodzeniem wykorzystując nasze przewagi technologiczne i elastyczność biznesową do pozyskiwania nowych klientów. Wszystko to sprawia, że możemy pochwalić się coraz atrakcyjniejszymi wynikami finansowymi"

mówi Adam Piotrowski, prezes VIGO System.

Prezes giełdowej spółki podkreśla, że równolegle do rozwoju bieżącego biznesu Spółka przygotowuje się do kolejnego skoku rozwojowego, jakim będzie zwielokrotnienie, dzięki budowanej hali produkcyjnej, mocy wytwórczych VIGO System. Realizowana w Ożarowie Mazowieckim inwestycja ma zakończyć się w I połowie 2019 r., co umożliwi jeszcze w 2019 r. zaoferowanie klientom wystandaryzowanych, jednostkowo tańszych, ale dostępnych wyłącznie w wysokowolumenowych zamówieniach detektorów.

„Budowa zakładu przebiega zgodnie z planem, podobnie jak prowadzona już reorganizacja procesów produkcyjnych, budowa efektywnej logistyki i kontroli produkcji. Uruchomienie produkcji w nowym zakładzie otworzy przez nami nowe możliwości biznesowe. Utrzymując pozycję dostawcy najbardziej zaawansowanych, wysublimowanych detektorów średniej podczerwieni, potrafiącego jak nikt na rynku sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów, staniemy się też pożądanym partnerem dla producentów zaawansowanych urządzeń elektronicznych wytwarzanych nie w setkach, a nawet dziesiątkach tysięcy sztuk rocznie"

dodaje Piotrowski.

Za połowę wypracowanych w III kw. 2018 r. przychodów odpowiadała sprzedaż detektorów dla odbiorców z szeroko pojętego sektora przemysłowego. Detektory VIGO System wykorzystywane są m.in. do produkcji urządzeń do kontroli jakości powietrza i detekcji gazów, przy kontroli pracy laserów czy w przemyśle półprzewodnikowym.

Na drugim miejscu sprzedażowego podium zajęły detektory sprzedawane firmom z branży zbrojeniowej, odpowiadające za 28% przychodów Spółki w III kwartale br. Sprzedaż w tym segmencie ten w minionym kwartale zwiększyła się o 284%, o czym przesądziła realizacja zamówień dla francuskiej firmy Zodiac Aerotechnics, największego kontrahenta VIGO System. Prezes giełdowej spółki podkreśla, że perspektywy dla dalszej współpracy VIGO z Zodiac Aerotechnics są obiecujące.

„W październiku br. otrzymaliśmy z Zodiac zamówienie, do realizacji od lutego do lipca 2019 r., o wartości 1,6 mln EUR. To największe w historii naszej współpracy zamówienie, wartościowo o 25% większe od tegorocznych, również rekordowych obrotów między naszymi firmami. Liczymy, że kontrakt ten nie będzie jedynym realizowanym przez nas w 2018 r. dla naszego francuskiego partnera"

dodaje Piotrowski

Prezes giełdowej spółki liczy również na intensyfikację współpracy z innym strategicznym partnerem VIGO System – koncernem Caterpillar, dla którego giełdowa spółka dostarcza detektory wykorzystywane w systemach bezpieczeństwa transportu kolejowego. W III kwartale br. sprzedaż detektorów do producentów rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa transportu, z Caterpillar na czele, odpowiadała za blisko 9% całkowitych obrotów Spółki w III kwartale. We wrześniu br. VIGO System podpisało z amerykańskim potentatem nową umowę na dostawę detektorów. Jej wartość, wynosząca 2,1 mln EUR, jest o ponad połowę większa niż poprzedni kontrakt między stronami.

„Mamy podstawy by sądzić, że segment kolejowy będzie mocnym filarem naszego biznesu w kolejnych okresach"

kończy Adam Piotrowski.

O spółce

VIGO System jest firmą technologiczną, założoną przez grupę naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Spółka działa od 30 lat i zajmuje obecnie czołową pozycję na światowym rynku niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni produkowanych w technologii MOCVD. Produkty VIGO System znajdują zastosowanie m.in. w sektorze obronnym, przemyśle, ochronie środowiska czy medycynie. Są także wykorzystywane w badaniach naukowych w dziedzinie spektroskopii, techniki laserowej i kontrolowanej syntezy termojądrowej. Zaawansowane technologicznie produkty VIGO System z powodzeniem sprawdziły się już na Czerwonej Planecie. Detektory z Ożarowa Mazowieckiego pracują na pokładzie łazika Curiosity ramach misji Mars Science Laboratory, urządzenia VIGO System znajdowały się również na lądowniku Schiaparelli EDM, który w ramach europejskiej misji ExoMars dotarł na Marsa w 2016 r.

Źródło: spółka, #VGO

Ostatnie wiadomości