Sieć TXM w najbliższym czasie zostanie zredukowana o 20 placówek | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 lis 2018, 12:41

Sieć TXM w najbliższym czasie zostanie zredukowana o 20 placówek

Zgodnie z nową strategią dotyczącą TXM, część nierentownych sklepów zostanie zamknięta, a zarząd będzie poszukiwał dalszych oszczędności także w logistyce i centrali, wynika ze słów p.o. prezesa Bogusza Kruszyńskiego.

"W TXM udało nam się wiele rzeczy przeprowadzić, jednak nie wystarczyło to do zmiany trendu w spadającej sprzedaży. Nastąpił m.in. spadek kosztów w ostatnich 3 kwartałach, w uproszczeniu o ok. 1 mln zł kosztów miesięcznie"

powiedział Kruszyński podczas konferencji prasowej.

Dodał, że spółce udało się w tym okresie także podnieść marże, ale spadek sprzedaży był zbyt duży, aby mogło to zbilansować wyniki. 

"Zarząd musiał w związku z tym zmodyfikować plan działania i obecnie celem jest m.in. osiągnięcie break-even w TXM przy aktualnych poziomach sprzedaży. Na blisko 390 sklepów, 66 z nich przyniosło stratę w ciągu 12 miesięcy. Część z nich są to stosunkowo młode sklepy, otwierane w drugiej połowie 2016 r. Część z nich będziemy zamykać, a w przypadku niektórych będziemy starali się doprowadzić do obniżenia czynszów lub znaleźć lepszą lokalizację"

dodał p.o. prezesa.

Poinformował też, że blisko porozumień dotyczące wypowiedzeń najmu dotyczy obecnie około 20 sklepów. 

"Oczywiście, nie będziemy zamykać tych sklepów w tym roku. Zakładamy, że pierwsze zamknięcia nastąpią na początku przyszłego roku. Dotyczy to zarówno sklepów w Polsce, jak i za granicą"

powiedział dziennikarzom Kruszyński. 

Sieć TXM na koniec października składała się z 387 sklepów własnych o łącznej powierzchni 104,6 tys. m2. W tym na Słowacji i w Rumuni jest  było 46 placówek.

Według Kruszyńskiego, obecny miesięczny poziom kosztów w TXM to ok. 14 mln zł, z czego 9 mln zł to koszty związane z utrzymaniem sklepów.  

"Będziemy dalej szukać redukcji kosztów, widzimy na przykład przestrzeń po stronie logistyki. W sklepach czeka nas przegląd etatyzacji, jak i innych kosztów związanych z centralą. Zakładamy, że ten przegląd potrwa około 2 miesięcy, ale na bieżąco będziemy rzeczy zmieniać"

powiedział także p.o. prezesa. 

Grupa TXM jest właścicielem sieci TXM textilmarket - drugiej największej na polskim rynku sieci odzieżowych sklepów dyskontowych. Jego większościowym akcjonariuszem jest Redan. Spółka jest notowana na GPW od grudnia 2016 r.

(ISBnews), #TXM

Ostatnie wiadomości