Pure Biologics chce komercjalizować projekty już w fazie przedklinicznej | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 sty 2019, 08:56

Pure Biologics chce komercjalizować projekty już w fazie przedklinicznej

Pure Biologics ocenia, że ma szanse komercjalizować swoje projekty już w fazie przedklinicznej,  gdyż na rynku nie brakuje wielomilionowych transakcji dokonywanych na tym etapie projektu, poinformował ISBnews współzałożyciel, główny akcjonariusz i prezes Pure Biologics Filip Jeleń. 

"Wyjściowo chcemy komercjalizować nasze projekty po wejściu do kliniki, ale to nie oznacza, że nie będziemy szukali dla nich partnerów już na obecnym etapie. W ostatnich latach miało miejsce wiele multimilionowych transakcji partneringowych już na etapie badań w modelu zwierzęcym" - powiedział ISBnews Jeleń. 

"Dane rynkowe pokazują, że w ostatnich latach 2/3 umów partneringowych w przypadku leków biologicznych zawieranych było na etapie przedklinicznym. Równocześnie trendy wskazują na wzrost średniej wartości kontraktu oraz wzrost liczby samych kontraktów" - podkreślił. 

Prezes wskazał, że duże firmy dostrzegają potencjał polskiego rynku - zwracają uwagę przede wszystkim na dostęp do wysokiej klasy kadr i infrastruktury, a także - co ma szczególne znaczenie biznesowe - do grantów, dzięki którym są w stanie istotnie obniżyć koszty rozwoju projektów oraz ryzyko operacyjne. 

"Biorąc jednocześnie pod uwagę statystyki wskazujące na to, że na etapie przedklinicznym leki biologiczne mają nawet dwu-, trzykrotnie wyższe szanse na dojście do rynku niż małe cząsteczki, nasze projekty są dla branżowych graczy bardzo ciekawym obiektem inwestycyjnym" - powiedział także. 

Jeleń podkreślił, że projekty Pure Biologics są bardzo ciekawym przedmiotem inwestycyjnym, bo rozwijane są w dwóch bardzo "gorących" na rynku biotech obszarach: leków biologicznych oraz immunoonkologii. 

"Nasza platforma technologiczna jest jedną z kilkunastu tego typu generatorów aktywnych cząsteczek na świecie, co determinuje bardzo ograniczoną podaż podobnych projektów na rynku. Uczestniczymy regularnie w największych na świecie wydarzeniach branżowych i prezentujemy tam naszą platformę biologiczną oraz poszczególne projekty. Widzimy zainteresowanie większych firm naszymi dokonaniami. Nie wykluczamy modelu współpracy, w którym już na obecnym etapie zaprosilibyśmy jedną z tego typu firm do rozwoju naszych projektów" - zaznaczył. 

Pure Biologics dysponuje jedną z kilkunastu na świecie platform do generowania innowacyjnych projektów biologicznych. Obecnie w swoim portfelu projektów posiada trzy własne projekty w obszarze immunoonkologii - potencjalne leki na raka jelita grubego i odbytu (etap przedkliniczny), raka płuc (screening kandydatów) oraz nowotwory piersi (faza koncepcyjna). Te trzy typy nowotworów znajdują się w pierwszej piątce biorąc pod uwagę zarówno liczbę nowych diagnoz, jak i liczbę zgonów.

"W 2017 r. wśród dziesięciu leków o najwyższej globalnej sprzedaży, aż siedem stanowiły leki biologiczne, a zaledwie trzy leki chemiczne. Łączna wartość sprzedaży tych pierwszych wyniosła 64,7 mld USD, podczas gdy w przypadku drugiej kategorii było to 22,1 mld USD. Również trendy związane z uzyskiwanymi w transakcjach na rynku biotechnologicznym wycenami projektów wskazują na rosnącą wartość projektów biologicznych" - podkreśliła spółka. 

W ramach segmentu usługowego Pure Biologics realizuje badania kontraktowe na zlecenie firm zewnętrznych, selekcjonując przeciwciała, w oparciu o które poszukiwane są nowe leki biologiczne. Ta część biznesu już od kilku lat jest rentowna i przyciąga coraz więcej coraz bardziej rozpoznawalnych partnerów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. We wrześniu 2018 r. wrocławska firma rozpoczęła realizację zlecenia dla notowanej na głównym rynku GPW Celon Pharmy.

Pure Biologics zatrudnia obecnie ponad 60 specjalistów, z których ok. 40%  posiada stopień naukowy doktora. Firma korzysta z 1000 m2 laboratoriów najwyższej klasy wynajmowanych we Wrocławskim Parku Technologicznym, co gwarantuje elastyczność kosztową oraz dostęp do najwyższej klasy sprzętu laboratoryjnego bez ponoszenia istotnych nakładów finansowych.

Od grudnia 2018 r. Pure Biologics jest notowana na rynku NewConnect.

Agnieszka Morawiecka 

(ISBnews) #PUR

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości