PBKM zanotował dwucyfrową dynamikę wzrostu nowych próbek w 4Q 2018 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 sty 2019, 09:18

PBKM zanotował dwucyfrową dynamikę wzrostu nowych próbek w 4Q 2018

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) – przewodzący międzynarodowej Grupie FamiCord, największy bank komórek macierzystych w Europie – pozyskał w czwartym kwartale 2018 roku 5 878 nowych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w segmencie B2C, co oznacza wzrost o 16,8% w porównaniu rok do roku. W 4Q 2017 roku Grupa pozyskała 5 032 w nowych próbek.

Liczba pozyskanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w czwartym kwartale 2018 roku w segmencie B2C, bez uwzględnienia Grupy Stemlab, wyniosła 5 309, co oznacza wzrost o 5,5%.

W całym 2018 roku Grupa FamiCord pozyskała 21 700 nowych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w segmencie B2C, przyrost nowych próbek w porównaniu do 2017 roku wynosi 5,8%. W 2017 Grupa pozyskała 20 519 nowych próbek.

Na koniec 2018 roku razem w segmencie B2B i B2C Grupa FamiCord przechowywała (z uwzględnieniem Grupy Stemlab) 286 952 próbek krwi pępowinowej lub tkanek – wzrost o 80,1%. Natomiast w segmencie B2C Grupa FamiCord przechowywała 231 968 próbek na koniec ubiegłego roku – wzrost o 57,8%.

Ubiegły rok pod względem pozyskiwania nowych próbek był bardzo udany. W pierwszym kwartale utrzymaliśmy tempo pozyskiwania nowych próbek pomimo wstrzymania na początku 2018 roku działalności w Turcji.


Z początkiem kwietnia wznowiliśmy działalność w zakresie preparatyki nowych próbek w Turcji i dynamika pozyskiwania nowych próbek na tym rynku powróciła na ścieżkę wzrostu. Zgodnie z naszymi zapowiedziami przyspieszyliśmy z pozyskiwaniem nowych próbek w trzecim i czwartym kwartale. Solidny wzrost wypracowaliśmy zarówno organicznie oraz uwzględniając wyniki portugalskiej Grupy Stemlab. Liczba przechowywanych w laboratoriach Grupy FamiCord próbek krwi pępowinowej i tkanek zbliża się do 300 tysięcy. Jesteśmy największym bankiem komórek w Europie i zajmujemy 5 miejsce wśród 10 największych banków krwi pępowinowej na świecie. Liczę, że w tym roku Grupa FamiCord również powiększy skalę biznesu aktywnie pozyskując nowe próbki na wszystkich rynkach, gdzie obecnie działamy oraz poprzez kolejne akwizycje - mówi Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu PBKM S.A.

O PBKM:

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie FamiCord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek w kanałach B2C i B2B Grupa jest zdecydowanie największym bankiem w Europie z ponad 28% udziałem w rynku uwzględniając ostatnią transakcję M&A w Portugalii. Na koniec 2018 roku Grupa przechowywała prawie 290 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek (w segmencie B2C i B2B) i ponad 372 tys. wszystkich próbek biologicznych (po uwzględnieniu danych Stemlab). Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Grupa FamiCord jest obecna na kilkunastu rynkach europejskich. Bezpośrednio oferuje usługi dla klientów w Polsce, Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Węgrzech, Rumunii, Szwajcarii, Włoszech i na Łotwie. Niemal wszędzie jest numerem 1 na rynku. Ponadto, świadczy usługi dla Partnerów, którzy pozyskują klientów w Szwecji, Danii, Serbii i krajach bałkańskich Włoszech oraz na Ukrainie. Usługi Grupy realizowane są poprzez sieć własnych banków oraz przez banki współpracujące zlokalizowane m.in. w Niemczech, USA i UK.

Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny. Grupa PBKM jest również zaangażowana obecnie w 5 prób klinicznych fazy II i/lub II/III (docelowo będzie 8 prób klinicznych) w ramach których są/będą prowadzone terapie różnych chorób z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Od maja 2016 r. PBKM notowany jest na głównym rynku warszawskiej giełdy.

Źródło: Spółka, #BKM

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości