Pharmena otrzymała 6,5 mln zł pożyczki | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 lut 2019, 15:02

Pharmena otrzymała 6,5 mln zł pożyczki

Pharmena S.A. – notowana na NewConnect spółka biotechnologiczna, otrzymała pożyczkę w kwocie 6,5 mln zł od głównych akcjonariuszy. Środki finansowe mają zostać przeznaczone na rozwój sprzedaży suplementów diety w Polsce i wybranych krajach Unii Europejskiej, a także na rozpoczęcie badań nad lekiem 1-MNA w nowych wskazaniach.

Celem pożyczki jest udzielenie Spółce finansowania pomostowego do czasu pozyskania środków z planowanej emisji akcji serii E. Umowy pożyczek, o stałym oprocentowaniu, zostały zawarte z większościowymi akcjonariuszami Spółki. Pelion S.A. (wiodący akcjonariusz) dofinansował Pharmenę w kwocie 5,3 mln zł. Pozostali akcjonariusze tj. Konrad Palka (Prezes Zarządu) i Jerzy Gębicki (Przewodniczący Rady Nadzorczej) udzielili jej finansowania na kwotę odpowiednio 0,5 i 0,7 mln zł.

Dzięki pozyskanym środkom Spółka będzie mogła sfinansować rozwój sprzedaży suplementów diety menaVitin w Polsce, a także rozpocząć sprzedaż na pierwszych rynkach: Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Część kwoty zostanie przeznaczona na rozpoczęcie badań nad lekiem 1-MNA na modelach zwierzęcych
w nowych wskazaniach: niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniu wątroby oraz tętniczym nadciśnieniu płucnym.

- Jednym z kluczowych motorów wzrostu naszej firmy jest jak najszybsze wprowadzenie suplementów diety na rynek. Dzięki otrzymanym środkom możemy właściwie od zaraz rozpocząć ich sprzedaż na większą skalę. Im wcześniej wprowadzimy do sprzedaży nowe produkty, tym szybciej umocnimy pozycję rynkową i zwiększymy nasz potencjał biznesowy. Ta sama sytuacja dotyczy naszego leku 1-MNA. Chcemy wkrótce rozpocząć badania w nowych wskazaniach, by móc sprawniej przystąpić do procesu komercjalizacji - mówi Konrad Palka, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu Pharmena S.A.

W połowie grudnia 2018 r. Pharmena oficjalnie uruchomiła w Polsce sprzedaż suplementów diety menaVitin, opartych na unikalnej, chronionej prawem patentowym cząsteczce 1-MNA. Pierwszy wprowadzony produkt menaVitin CARDIO to preparat polecany jako uzupełnienie diety osobom dorosłym, chcącym wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie serca i układu krążenia. Produkt firmy można kupić w aptekach oraz na stronie internetowej www.menavitin.pl. W 2019 r. Spółka planuje rozwinąć ofertę produktową, wprowadzając do sprzedaży kolejne innowacyjne suplementy diety
w ramach nowej marki.

Pierwsze suplementy diety mają wkrótce trafić też na rynek Niemiec, Austrii i Szwajcarii. W tym celu została w lipcu 2018 r. zawiązana na terenie Niemiec spółka celowa o nazwie Menavitin GmbH. Dystrybucja na europejskim rynku będzie realizowana pod marka własną oraz pod marką partnera handlowego (white label). W kolejnych latach Pharmena chce uruchomić następne odziały za granicą – przynajmniej trzy spółki zależne odpowiedzialne za sprzedaż w danym kraju lub części Europy. Rozpatrywane są takie kraje jak: Włochy, Francja, Belgia, Wielka Brytania czy Irlandia.

Na realizację strategii wprowadzenia nowych produktów do sprzedaży na terenie Polski i Europy, Spółka planuje pozyskać środki z zapowiadanej emisji akcji serii E z zachowaniem prawa poboru. W październiku 2018 r. firma złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego. Cena emisyjna akcji została ustalona na 6 zł. Dniem ustalenia prawa poboru do akcji nowej emisji był 20 grudnia 2018 r. Pharmena planuje wyemitować w drodze emisji publicznej w ramach subskrypcji zamkniętej do 2,6 mln akcji. Spółka chce wcześniej przenieść notowania na rynek regulowany GPW.

Pharmena kontynuuje również dalsze prace badawczo-rozwojowe w obszarze leku 1-MNA. Przeprowadzone dotychczas badania kliniczne dot. leku 1-MNA wykazały skuteczność i bezpieczeństwo stosowania w obszarze przeciwzapalnym, a dodatkowo potwierdziły też możliwości potencjalnych zastosowań terapeutycznych w dwóch nowych wskazaniach: niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniu wątroby oraz tętniczym nadciśnieniu płucnym. W tym celu będą wkrótce prowadzone badania na modelach zwierzęcych. Badania potrwają 6-9 miesięcy, a koszty z nimi związane zostały oszacowane na ok. 1 mln zł.

O Pharmena S.A.

Publiczna spółka biotechnologiczna, głównym obszarem działalności której jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów powstałych na bazie opatentowanej fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA. Realizuje projekty w obszarach dotyczących prowadzenia badań klinicznych nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym, produkcji innowacyjnych dermokosmetyków i wdrożeniu na rynek innowacyjnego suplementu diety stosowanego do zaspokajania szczególnych potrzeb żywieniowych w profilaktyce miażdżycy.

Spółka od 2008 r. notowana jest na rynku NewConnect.

Źródło: Spółka, #PHR

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości