UOKiK nałożył karę na PDM ws.sprzedaży obligacji GetBack | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 lut 2019, 12:59

UOKiK nałożył karę na PDM ws.sprzedaży obligacji GetBack

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na Polski Dom Maklerski (PDM) 2 074 483 zł kary pieniężnej za stosowanie klauzuli niedozwolonej w związku ze sprzedażą obligacji korporacyjnej spółki GetBack, poinformowali przedstawiciele UOKiK.

"Ta pierwsza decyzja dotycząca PDM spowoduje, że klienci w trakcie sporów sądowych uzyskają lepszą sytuację jako poszkodowani" - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał podczas konferencji prasowej. 

Dodał, że kara na PDM, a także wszystkie inne nakładane przez Urząd od 1 stycznia trafią na Fundusz Edukacji Finansowej, której celem jest zwiększenie świadomości finansowej Polaków. Kara od PDM wpłynie do funduszu po uprawomocnieniu decyzji. 

Urząd wszczął też postępowanie przeciw spółce GetBack w restrukturyzacji, jak informowała wczoraj spółka. Urząd zarzuca jej wprowadzenie konsumentów w błąd przy sprzedaży swoich obligacji korporacyjnych. Jeżeli zarzuty się potwierdzą to spółce grozi kara finansowa - do 10% jej obrotu za każde naruszenie.  

"Idea Bank przekazywał dane klienta zainteresowanego zakupem obligacji do PDM-u i wtedy dokonywał on odpowiedniego zapisu i przekazywał konsumentowi. Zapis na obligacje odbywał się drogą elektroniczną, a wystarczyło m.in. wypełnić formularz i zazwyczaj robił to pracownik, a nie konsument" - wyjaśniał Krzysztof Lehmann z delegatury UOKiK z Bydgoszczy. 

Dodał, że na wysokość kary wpływ miała m.in. jej szkodliwość, która jest duża, znaczenie miało także długość stosowania tej praktyki, bo trwało to dwa lata, jak i grupa poszkodowanych, gdyż spora grupa pokrzywdzonych to osoby starsze. 

UOKiK podał, że o rozstrzygnięciu prezesa Urzędu, PDM musi zawiadomić listem poleconym wszystkich konsumentów, którzy nabyli obligacje GetBack za jego pośrednictwem. Decyzja jest nieprawomocna i przedsiębiorca może się od niej odwołać w ciągu miesiąca od jej doręczenia.  

Urząd przypomniał, że od października ub.r.toczy się także postępowanie przeciw Idea Bankowi. Tu oprócz rozpowszechniania nieprawdziwych informacji przy oferowania obligacji GetBack, UOKiK zarzuca bankowi stosowanie misselingu, czyli oferowanie produktów niedopasowanych do potrzeb klientów. Prezes UOKiK ma wydać odpowiednie postanowienie w tym postępowaniu w najbliższych kilku miesiącach.   

UOKiK w sumie prowadzi obecnie 8 postępowań w sprawie możliwych nieprawidłowości przy oferowaniu produktów finansowych związanych z GetBackiem. 2 postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przeciw spółkom oferujące obligacje: GetBack i Idea Bank (postępowanie trwające od października ub.r.). 5 postępowań wyjaśniających ws.oferowania obligacji GetBack, a ich celem jest wsępne ustalenie, czy spółki przekazywały konsumentom rzetelne, prawdziwe i pełne informacje oraz czy przy sprzedaży nie dochodziło do missellingu i dotyczą: GetBack, Idea Banku i PDM, Mercurius Financial Advisors, Getin Noble Banku oraz Noble Securities. 1 postępowanie wyjaśniające pośrednio związane z GeBackiem toczy się ws. Idea Banku, a dotyczy oferowania ubezpieczeń na życie z ufk. Istnieje możliwość, że pieniądze klientów mogły być inwestowane w fundusze inwestycyjne powiązane z GetBackiem. 

(ISBnews), #GBK

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości