LUG S.A. wrócił na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Pierwszy raz w historii Grupy przychody z eksportu przekroczyły 66 proc. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 maj 2019, 10:05

LUG S.A. wrócił na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Pierwszy raz w historii Grupy przychody z eksportu przekroczyły 66 proc.

  • 42,05 mln zł wynoszą skonsolidowane przychody ze sprzedaży w I kw. 2019 (wzrost o 20,1 proc. r/r);
  • 3,46 mln zł wyniku EBITDA (wzrost o 49,1 proc. r/r) oraz 1,30 mln zł zysku netto dla akcjonariuszy jednostki dominującej (wzrost o 14,0 proc. r/r);
  • Marża brutto na sprzedaży wyniosła w I kw. 2019 r. 41,0 proc. (wzrost o 0,4pp r/r), a marża EBITDA 8,2 proc. i była wyższa o 1,6pp niż przed rokiem.

Grupa Kapitałowa LUG S.A. opublikowała skonsolidowane wyniki za I kwartał 2019 roku. Przychody wyniosły 42,05 mln zł, co stanowi wzrost o 20,1 proc. w stosunku do wyników osiągniętych w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł w analizowanym okresie 17,25 mln zł i był wyższy o 21,2 proc. niż przed rokiem. Marża brutto na sprzedaży wyniosła 41,0 proc. realizując cel strategiczny spółki, jakim jest utrzymanie poziomu 40 proc. marży na sprzedaży.

Pierwszy kwartał bieżącego roku podkreślił dobrą kondycję Grupy LUG S.A. Spółka raportuje kolejne dobre wyniki i rekordowe poziomy sprzedaży eksportowej. W ujęciu czterech ostatnich kwartałów, przychody ze sprzedaży wyniosły 176,82 mln. zł co oznacza wzrost o 20,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

- W branży budowlanej i oświetleniowej pierwsze miesiące roku są zazwyczaj okresem kontraktowania i zamykania inwestycji, których nie udało się dokończyć wraz z zakończeniem roku kalendarzowego. Pomimo tego I kwartał 2019 roku mogę zaliczyć do udanych. Nasze przychody wzrosły o 20,1 proc. w stosunku do i tak wysokich wartości wypracowanych w I kwartale minionego roku. Nastąpił też znaczący wzrost sprzedaży eksportowej, przekroczyliśmy próg 66 proc. osiągając 28,05 mln zł przychodów z transakcji zagranicznych. Tym samym nieznacznie spadła sprzedaż krajowa (-4,2 proc. w ujęciu r/r).To pokazuje postępującą internacjonalizację naszego biznesu, która w coraz większym stopniu uniezależnia nas od wahań koniunkturalnych na pojedynczych rynkach. - komentuje wyniki Ryszard Wtorkowski, Prezes Zarządu LUG S.A.

Wynik EBITDA wyniósł w I kw. 2019 r. 3,46 mln zł, o 49,1 proc. więcej niż przed rokiem. Główny wpływ na wzrost indeksu miała poprawa marży brutto i utrzymanie niskiego tempa wzrostu kosztów sprzedaży, a także wzrost amortyzacji związany z zakończeniem inwestycji w Argentynie. Marża EBITDA w analizowanym okresie wyniosła 8,2 proc. i była wyższa o 1,6 pp. w porównaniu z I kwartałem 2018 r. W ujęciu czterech kolejnych kwartałów wynik EBITDA wyniósł 14,94 mln zł i wzrósł rok do roku o 17,8 proc. Zysk operacyjny w pierwszym okresie sprawozdawczym roku wyniósł 1,48 mln zł. i był niemal dwukrotnie wyższy niż przed rokiem (wzrost o 82,7 proc. r/r).

Bilans wyników w pierwszym kwartale potwierdza silną pozycję spółki na rynkach międzynarodowych. Przychody z zagranicy wzrosły w ciągu roku o 37,6 proc. do wartości 28,05 mln zł, podczas gdy przychody realizowane w Polsce okresowo spadły o 4,2 proc. r/r do wartości 14,00 mln zł.

Satysfakcjonujące wyniki finansowe dodatkowo podkreślają przyznane spółce nagrody i wyróżnienia. W styczniu LUG dołączyła do grona prestiżowego grona członków Światowego Forum Ekonomicznego. Spółka znalazł się też w prestiżowym rankingu Gazel Biznesu przygotowanym przez redakcję Pulsu Biznesu oraz w gronie firm wyróżnionych Brylantem Polskiej Gospodarki 2018. Dostrzeżono także działania firmy na arenie międzynarodowej przyznając Grupie Kapitałowej LUG medal "Zasłużony dla Eksportu RP".

O spółce LUG:

LUG S.A. to spółka holdingowa Grupy Kapitałowej LUG S.A. – jednego z czołowych europejskich producentów profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych. Grupa sprzedaje swoje produkty w Polsce oraz w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Posiadająca 30 lat doświadczenia firma z siedzibą w Zielonej Górze, od 2008 roku funkcjonuje jako Grupa Kapitałowa. W jej skład wchodzą spółki: LUG S.A., LUG Light Factory Sp. z o.o., LUG GmbH, LUG do Brasil Ltda, LUG Lighting UK Ltd., TOW LUG Ukraina, BIOT Sp. z o.o., LUG Argentina SA oraz LUG Turkey. LUG S.A. od listopada 2007 roku jest notowana na rynku NewConnect zarządzanym przez warszawską GPW. W połowie 2017 r. spółka rozpoczęła przygotowania do przeniesienia notowań na rynek regulowany GPW.

Źródło: Spółka, #LUG

Ostatnie wiadomości