Boryszew miał w I kw. 90 mln zł EBITDA, zwiększy moce produkcyjne i rozbuduje portfel | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 maj 2019, 09:01

Boryszew miał w I kw. 90 mln zł EBITDA, zwiększy moce produkcyjne i rozbuduje portfel

Grupa Boryszew zanotowała w pierwszym kwartale 2019 roku 24 mln zł zysku netto, 90 mln zł wyniku EBITDA oraz 1,5 mld zł przychodów - poinformowała spółka w komunikacie. Z dostępnych prognoz analityków wynika, że spodziewali się oni 26,5 mln zł zysku netto, 91,9 mln zł EBITDA i 1,5 mld zł przychodów.

W komentarzu do wyników Boryszew podał, że grupa planuje zwiększenie mocy produkcyjnych i rozbudowę portfela produktowego w segmencie metale, dalszy rozwój segmentu motoryzacyjnego oraz poprawę efektywności finansowej wszystkich posiadanych spółek.

Na początku 2019 roku spółki grupy z segmentu motoryzacja pozyskały nominacje na nowe projekty o wartości 22 mln euro, z czego ponad 15 mln euro przypada na Grupę Boryszew Automotive Plastics (BAP), produkującą komponenty z tworzyw sztucznych.

"Nowe projekty, w części związane z perspektywicznym dla nas rynkiem aut elektrycznych, pozwalają optymistycznie patrzeć na kolejne okresy. Udział części do samochodów elektrycznych i hybrydowych w naszym portfelu nominacji wynosi obecnie ponad 15 proc. Pierwsze nominacje na części do tego typu aut pozyskaliśmy dużo wcześniej, ale już w 2019 będziemy mogli zaobserwować wpływ rynku aut elektrycznych na nasze wyniki, ponieważ ich produkcja rusza w połowie tego roku" – powiedział prezes Boryszewa Piotr Lisiecki.

W pierwszym kwartale segment motoryzacja wygenerował 449 mln zł przychodów oraz EBITDA na poziomie 20 mln zł. Grupa nadal odczuwała znaczący wpływ implementacji norm środowiskowych WLTP oraz Euro 6 na przychody oraz wynik operacyjny grupy (około 13 mln zł).

Na koniec pierwszego kwartału 2019 roku przychody w segmencie metale, stanowiącym około 60 proc. struktury przychodów grupy Boryszew, wyniosły 907 mln zł, natomiast EBITDA 58 mln zł.

Niższy wynik tego segmentu w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku to następstwo znaczącego wzrostu cen energii, wyższych kosztów wynagrodzeń oraz niższych jednostkowych marż przerobowych.

Efekt wzrostu cen energii na wyniku EBITDA grupy Boryszew w pierwszym kwartale to blisko 6 mln zł.

"W dłuższej perspektywie, utrzymanie cen energii na obecnym poziomie i widoczne, możliwe kolejne wzrosty cen zdecydowanie osłabią konkurencyjność polskiego przemysłu na świecie. Szczególnie mocno odczują to eksporterzy. Zwróćmy uwagę, że cena energii elektrycznej dla przedsiębiorstw energochłonnych u naszych niemieckich sąsiadów wynosi już dziś ok. 65 zł za MWh mniej niż w Polsce" – powiedział Piotr Lisiecki.

W pierwszym kwartale 2019 przychody segmentu chemia wzrosły o ponad 4 proc. i wyniosły 73 mln zł. EBITDA wyniosła 3,5 mln zł - jej niższy poziom w stosunku do roku poprzedniego wynikał z niższych marż handlowych w grupie plastyfikatorów.

Grupa Boryszew jest grupą przemysłową specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz stali, a także chemii przemysłowej. Grupa zatrudnia ponad 12 tys. pracowników w blisko 40 zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w 14 krajach na 4 kontynentach.

(PAP Biznes), #BRS

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości