DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na światowych giełdach spadają | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 lip 2019, 15:49

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na światowych giełdach spadają

Indeksy w USA i w Europie idą w dół, a inwestorzy analizują kwartalne wyniki finansowe spółek. Obligacje rynków bazowych umacniają się, a ceny ropy idą w górę.

Indeks S&P 500 spada o 0,04 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,11 proc., a Nasdaq spada o 0,03 proc.

Akcje Bank of America rosną o ok. 0,5 proc. - zysk na akcję banku w II kw. wyniósł 74 centy.

Notowania Amazona idą w dół o 0,2 proc. po tym, jak Komisja Europejska poinformowała w środę o wszczęciu formalnego dochodzenia antymonopolowego, by ocenić, czy wykorzystanie przez Amazon poufnych danych od niezależnych sprzedawców detalicznych handlujących na tej platformie narusza reguły konkurencji UE.

Walory Qualcomm idą w górę o 4,5 proc., ponieważ Departament Sprawiedliwości USA zwrócił się do federalnego sądu apelacyjnego o wstrzymanie egzekucji orzeczenia antymonopolowego wobec producenta półprzewodników.

W środę po sesji wyniki finansowe za II kw. przedstawią IBM, eBay i Netflix.

W czwartek raporty kwartalne zaprezentują Morgan Stanley, Microsoft, Philip Morris, UnitedHealth, a w piątek: American Express i BlackRock.

„Rynek jest nadmiernie rozbudowany. (...) Jeśli będzie rozczarowanie zyskami na akcję, spowoduje to większą konsolidację na rynku” - powiedział Francois Savary, dyrektor ds. inwestycji w Prime Partners.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,01 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,17 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,18 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,17 proc.

Notowania Ericssona spadają o 8 proc. - firma podała, że skorygowany zysk operacyjny w II kw. wyniósł 3,9 mld koron, wobec oczekiwanych 4,4 mld koron.

Swedbank zniżkuje o 5 proc. - szwedzki pożyczkodawca obniżył dywidendę w obliczu niepewności związanych ze skandalem dotyczącym prania brudnych pieniędzy w bałtyckich i nordyckich bankach.

Akcje Orphan Biovitrum idą w górę o 12 proc. - firma opublikowała prognozę wzrostu całorocznego zysku i wzrostu sprzedaży.

Walory Swatch Group rosną o 6 proc. po tym, jak firma podała, że zysk operacyjny w I połowie roku wyniósł 547 mln franków vs konsensus 534 mln franków.

Notowania producenta półprzewodników ASML idą w górę o ok. 5,5 proc. - sprzedaż netto wyniosła w II kw. 2,62 mld euro wobec oczekiwanych 2,57 mld USD.

Dolar osłabia się o 0,07 proc. wobec koszyka walut do 97,32 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,03 proc. do 1,1217.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,03 proc. do 108,3.

Kurs funta zniżkuje o 0,02 proc. wobec dolara do 1,2414, najniżej od kwietnia 2017 r.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 2,09 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 24 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -6 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 5 pb do: -0,29 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 1,2 proc. do 58,3 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 1,35 proc. do 65,24 USD/b.

POWELL: FED PODEJMIE ODPOWIEDNIE DZIAŁANIA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział we wtorek, że Fed "cierpliwie monitoruje" ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w USA i "podejmie odpowiednie działania, by podtrzymać ekspansję gospodarczą".

"Biorąc pod uwagę tylko inflację, czułbym się pewnie, argumentując za kilkoma obniżkami stóp procentowych przez końcem roku" - powiedział w wywiadzie dla CNBC szef chicagowskiego oddziału Fed, Charles Evans.

Te wystąpienia potwierdzają oczekiwania inwestorów, że na najbliższym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku pod koniec lipca, dojdzie od obniżki stóp procentowych przynajmniej o 25 pb.

"Fed obawia się ryzyka związanego z globalnym wzrostem i słabych inwestycji przemysłowych i biznesowych, dlatego uważa, że obniżka stóp jest odpowiednia" - powiedziała Michelle Girard, główna ekonomistka ds. USA w NatWest Markets.

TRUMP: NADAL MOGĘ NAŁOŻYĆ CŁA

Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek, że nadal może nałożyć dodatkowe cła na chińskie towary o wartości 325 mld USD, jeśli tylko zechce. Trump dodał, że Chiny powinny kupić amerykańskie produkty rolne.

"Handel to bardzo ważna kwestia. (...) Mamy na rynku wiele niewiadomych, które zaprzątają obecnie głowy inwestorów" - powiedział Dave Campbell, dyrektor BOS z San Francisco.

Premier Chin Li Keqiang powiedział we wtorek, że rząd może rozważyć zastosowanie środków stymulacji gospodarczej, ponieważ krajowa gospodarka znajduje się pod oddziaływaniem wielu trudności i wyzwań", wraz ze spadkiem dynamiki wzrostu światowego PKB, napięciami w handlu i wzrostem protekcjonizmu.

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin poinformował w poniedziałek, że może się wybrać wraz z przedstawicielem handlowym USA Robertem Lighthizerem w podróż do Pekinu, jeśli konsultacje telefoniczne w tym tygodniu będą produktywne.

CPI W STREFIE EURO POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 1,3 proc. w VI w ujęciu rdr - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu.

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w VI w ujęciu rdr wzrosły o 2,0 proc. - podał w komunikacie urząd statystyczny. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami analityków. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Ostatnie wiadomości