Skrót wiadomości - środa 17 lipca, 17.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 lip 2019, 17:31

Skrót wiadomości - środa 17 lipca, 17.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2019 roku wyniosło 5.104,46 zł, co oznacza wzrost rdr o 5,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,8 proc.

Zarówno bieżące, jak i przyszłe nastroje konsumentów były w lipcu niższe niż miesiąc wcześniej - podał w środę GUS.

Ceny liczone według HICP w Polsce w czerwcu 2019 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 2,3 proc. wobec wzrostu o 2,2 proc. miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w czerwcu w Polsce wyniosła 45.050, tj. spadła o 2,3 proc. rdr - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w VI w ujęciu rdr wzrosły o 2,0 proc. - podał w komunikacie urząd statystyczny.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 1,3 proc. w VI w ujęciu rdr - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował o 1,1 proc. w tygodniu zakończonym 12 lipca - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w czerwcu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,220 mln wobec 1,299 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,294 mln - podał Departament Handlu. Oczekiwano 1,3 mln.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w czerwcu wyniosła 1,253 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). W maju wskaźnik ten wyniósł 1,265 mln, po korekcie z 1,269 mln - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje serii OC0521 i OD0521 o wartości 458 mln zł, przeznaczone dla jednostek publicznej radiofonii i telewizji, jako rekompensata z tytułu utraconych opłat abonamentowych - podał resort finansów w komunikacie.

GIEŁDA

W środę główne indeksy warszawskiej giełdy zniżkowały. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół Play, Tauron i PGNiG.

Zamknięcie: WIG20 2.306,67 pkt. (-0,64 proc.), WIG 59.975,08 pkt.(-0,66 proc.).

SPÓŁKI

Budowa nowego bloku energetycznego o mocy 910 megawatów w Elektrowni Jaworzno jest zaawansowana w 93 proc.; rozpoczął się rozruch „na gorąco”, czyli pierwsze rozpalenie palników kotła olejem lekkim - poinformowała w środę grupa Tauron.

Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny zmniejszył zaangażowanie w akcje Play Communications do 4,98 proc. - podała spółka w komunikacie.

UPC Polska rozpoczął oferowanie usług telefonii komórkowej - podał operator w komunikacie prasowym. Usługi świadczone są w oparciu o sieć Play Communications, na podstawie umowy z września 2017 roku.

LC Corp zawarł umowę przenoszącą prawo użytkowania wieczystego zabudowanej nieruchomości w Warszawie o powierzchni 0,72 ha za 21 mln zł brutto - podał deweloper w komunikacie. Spółka zamierza zrealizować projekt inwestycyjny z szacowaną liczbą ok. 180 lokali mieszkalnych.

Bloober Team zawarł z Circle Entertainment umowę na wydanie, marketing i dystrybucję gry "Observer" w wersji na platformę Nintendo Switch na rynku azjatyckim - poinformowała spółka w komunikacie.

Zysk na akcję Bank of America w II kw. 2019 r. wyniósł 74 centy - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2644 - poinformował NBP.

Złoty ustabilizuje się wobec euro w przedziale 4,25-4,26 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW w najbliższym czasie będą zniżkować, a w długim terminie asset swapy zawężą się o 15 pb na długim końcu krzywej.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1215 USD i 121,42 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA lekko rosną, odrabiając straty po największych od dwóch tygodni spadkach we wtorek wieczorem. Analitycy wskazują, że na popyt na surowiec mogą wpływać napięcia handlowe USA-Chiny.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 3,12 mln baryłek, czyli o 0,7 proc. do 455,876 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Cena miedzi na giełdzie metali LME spadają, po tym jak Trump wznowił groźby podniesienia ceł na chińskie towary. We wtorek miedź przekroczyła barierę 6 tys. USD za tonę. Miedź na LME w Londynie w transakcjach 3-miesięcznych tanieje o 0,9 proc. do 5.961 USD za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Niższy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw analitycy przypisują mniejszej liczbie dni roboczych oraz możliwemu przesunięciu wypłat premii i bonusów w górnictwie. Różnica w dniach roboczych spadła z +1 do -2 rdr co mogło wpłynąć na skrócenie łącznego czasu pracy i okrojenie ruchomych składników wynagrodzeń.

Struktura i dynamika ostatnich wzrostów na Wall Street oraz jednoczesny sceptycyzm inwestorów pozwalają sądzić, że tegoroczna hossa nie jest tylko złudzeniem - uważa Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji Investors TFI. Jednocześnie jego zdaniem Stany Zjednoczone znajdują się od ponad pół roku w fazie spowolnienia obejmującego w głównej mierze przemysł.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Rynek handlowy w drugiej połowie 2019 roku może urosnąć się o około 278 tys. m kw. - szacują analitycy firmy doradczej JLL. W pierwszym półroczu deweloperzy oddali do użytku 215 tys. m kw. nowej powierzchni handlowej.

Prezydent podpisał nowelę o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.

Fundusze inwestycyjne sprzedały w czerwcu akcje na GPW za około 92 mln zł - wynika z szacunków Trigon DM.

Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 4.428.500 uprawnień do emisji CO2 po cenie 27,97 euro/EUA - poinformowała EEX na swojej stronie internetowej.

Komisja Europejska poinformowała w środę o wszczęciu formalnego dochodzenia antymonopolowego, by ocenić, czy wykorzystanie przez Amazon poufnych danych od niezależnych sprzedawców detalicznych handlujących na tej platformie narusza reguły konkurencji UE.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Polska zabiega o stanowisko ważnego komisarza w nowej KE, może to być komisarz ds. energii - powiedział w środę w TVN24 wicepremier Jacek Sasin. Powiedział też, że rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli dotyczyły również obsady stanowisk w UE.

Ponad 100 tys. miejsc jest zabezpieczonych dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych - podkreślił w środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Obniżanie podatków jest wpisane w program Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk odnosząc się do przyjętej przez rząd ustawy obniżającej PIT z 18 do 17 proc.

30 sierpnia odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu; Izba tego dnia uczci m.in. pamięć ofiar II wojny światowej, w przededniu 80. rocznicy jej wybuchu - poinformował w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Wystartujemy w wyborach pod szyldem PSL-Koalicja Polska; wierzę głęboko, że wejdziemy do parlamentu; w wyborach będziemy walczyć o wynik około 8-10 proc. - mówił w środę szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Będzie lista wyborcza na lewo od PO; lewicowi wyborcy nie będą skazani na wybór między Grzegorzem Schetyną a Jarosławem Kaczyńskim, to nasz odpowiedzialność - mówi PAP lider Lewicy Razem Adrian Zandberg. Naszą odpowiedzialnością jest też, by być mądrym, porozumieć się i zbudować jedną listę - dodał.

Sąd Okręgowy w Warszawie zajmie się pozwem z powództwa b. rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza przeciwko twórcom i dystrybutorom filmu "Polityka" Patryka Vegi. SO w Poznaniu zdecydował o przekazaniu sprawy do sądu "właściwego do jej rozpoznania rzeczowo i miejscowo".

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenbeg ogłosił w środę, że jego zastępcą będzie były szef MSZ Rumunii Mircea Geoana. Tym samym wiceszefem Sojuszu nie został ubiegający się o to stanowisko szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Cykliczny przegląd stanu praworządności w państwach UE, coroczny raport na ten temat oraz strategiczne podejście do procedury w sprawach naruszania prawa UE - to ogłoszone w środę przez KE nowe plany, które mają wspierać rządy prawa w krajach członkowskich.

Chcemy ustanowić zrównoważony i efektywny mechanizm, który powiąże fundusze unijne z przestrzeganiem praworządności – powiedział w środę w PE w Strasburgu premier Finlandii Antti Rinne. który bierze udział w debacie poświęconej planom fińskiej prezydencji.

Komisja Europejska przeszła w środę do drugiego etapu postępowania o naruszenie prawa unijnego wobec Polski w sprawie nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów. To krok w kierunku skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Socjalistyczny gabinet Antonia Costy podjął decyzję o zaprzestaniu wydawania portugalskich wiz dla obywateli Iranu. Decyzja została podjęta, według deklaracji Ministerstwa Spraw Zagranicznych Portugalii, ze “względów bezpieczeństwa”.

Izba Reprezentantów potępiła we wtorek rasistowskie ataki prezydenta Donalda Trumpa wobec kilku kobiet będących deputowanymi do Kongresu, jakie opublikował on w niedzielę na Twitterze. Za przyjęciem rezolucji głosowało, oprócz Demokratów, także 4 Republikanów.

Departament Stanu ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na głównodowodzącego birmańskich sił zbrojnych Mina Aunga Hlainga i jego zastępcę Soego Wina w związku z pozasądowymi zabójstwami w ramach czystek etnicznych wobec muzułmańskiej grupy etnicznej Rohingja.(PAP Biznes)

osz/ gor/

Ostatnie wiadomości