Skrót wiadomości - czwartek 18 lipca, 17.40 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 lip 2019, 17:44

Skrót wiadomości - czwartek 18 lipca, 17.40

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w czerwcu 2019 r. spadła o 2,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w czerwcu 2019 r. wzrosły rdr o 0,6 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w czerwcu spadała rdr w 20 spośród 34 branż - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w lipcu wzrośnie o ok. 5 proc. - oceniają analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu do danych GUS.

Wzrost gospodarczy jest wysoki, ale zrównoważony, a sektor bankowy pozostaje stabilny - powiedział w czwartek w Sejmie prezes NBP Adam Glapiński.

W polskiej gospodarce nie ma nierównowag makroekonomicznych, a akcja kredytowa nie zagraża stabilności systemu finansowego - powiedział w czwartek w Sejmie prezes NBP Adam Glapiński.

Członkowie Europejskiego Banku Centralnego rozpoczęli analizy potencjalnej zmiany celu inflacyjnego - podała w czwartek agencja Bloomberga, powołując się na anonimowe źródła.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w czerwcu wzrosła o 1,0 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,6 proc., po korekcie z -0,5 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed w lipcu wzrósł do 21,8 pkt. z 0,3 pkt. miesiąc wcześniej - podał Fed z Philadelphii w czwartek w komunikacie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 8 tys. do 216 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 216 tys.

GIEŁDA

WIG20 i WIG zakończyły czwartkową sesję wzrostami, zaś pozostałe główne indeksy zniżkami. Obroty na całym rynku wyniosły 1.170 mln zł. W gronie blue chipów najsilniej poszły w górę LPP, PKO BP i Pekao.

Na czwartkowym zamknięciu WIG20 wzrósł 0,6 proc. do 2.321,41 pkt., WIG zwyżkował 0,4 proc. do 60.192,60 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,5 proc. do 4.016,05 pkt., a sWIG80 stracił 0,1 proc. do 11.866,81 pkt.

SPÓŁKI

Kurs akcji spółki HM Inwest na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku głównym GPW spadł o 0,87 proc. do 22,8 zł. Spółka przeniosła się z rynku NewConnect.

Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie nadzór PGNiG w latach 2011-2018 (do listopada) nad spółką EuRoPol GAZ. Zauważa jednak częste rotacje członków zarządu i rady nadzorczej spółki oraz brak regulacji dotyczących zasad przyznawania nagród - podała NIK w komunikacie.

Zarząd Ursus Bus, kluczowej spółki zależnej Ursusa. złożył ponowy wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego (PPU) - poinformował Ursus w komunikacie. O odrzuceniu przez sąd pierwszego wniosku Ursus Bus o otwarcie PPU Ursus informował na początku lipca.

OFE PZU złożył oświadczenie o cofnięciu pozwu w sprawie uchylenia lub stwierdzenia nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółki Tarczyński z dnia 15 stycznia - podała spółka w komunikacie. OFE PZU zrzekł się roszczeń i wniósł o umorzenie postępowania w sprawie oraz zwrot nadpłaconej części zaliczki na rzecz spółki.

Robyg, działający dotąd w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu, rozpoczyna działalność w Poznaniu. W pierwszej inwestycji powstać ma około 1.400 lokali mieszkalnych oraz lokale usługowe - poinformował deweloper w komunikacie.

Netflix poinformował, że w II kwartale zdobył po za Stanami Zjednoczonymi 2,83 mln subskrybentów, wobec oczekiwanego przyrostu o 4,81 mln. W handlu pozasesyjnym akcje tanieją o 11 proc.

W II kwartale skorygowany zysk na akcję IBM wyniósł 3,17 USD - podała spółka w komunikacie. Analitycy oczekiwali zysku w wysokości 3,07 USD na akcję. Kurs akcji początku wzrósł o 4 proc. w handlu pozasesyjnym, ale później spadł w okolice zamknięcia środowych notowań.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek o nałożeniu na amerykańskiego producenta procesorów Qualcomm 242 mln euro kary za stosowanie drapieżnych cen i nadużywanie dominującej pozycji w dziedzinie urządzeń działających w sieciach 3G.

Zysk na akcję Morgan Stanley w II kw. 2019 r. wyniósł 1,23 USD - podano w komunikacie. Rynek oczekiwał 1,14 USD.

WALUTY

Złoty ustabilizuje się wobec euro w okolicy 4,26 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW pozostaną również stabilne – rentowność 10-letniego długu będzie wahać się w najbliższym czasie w przedziale 2,20-2,25 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2635 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1216 USD i 120,89 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA lekko spadają, do najniższego poziomu od dwóch tygodni. Według analityków dane nt. ropy w USA wzmocniły obawy o popyt w globalnej gospodarce. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,64 USD, po zniżce ceny o 0,08 proc. W tym tygodniu ceny ropy spadły o ok. 5 proc.

Ceny miedzi na giełdzie metali LME spadają z najwyższych poziomów od dwóch tygodni. Analitycy wskazują, że spadek wynika z niższych od oczekiwań danych z rynku nieruchomości USA oraz napięć na linii Waszyngton-Pekin.

OPINIE, PROGNOZY

Czerwcowe dane o produkcji przemysłowej były znacznie niższe od oczekiwań analityków. Ekonomiści oceniają, że wpływ na wyniki sektora mogła mieć liczba dni roboczych i najprawdopodobniej dynamika produkcji powróci do solidnego wzrostu. Część z nich dodaje jednak, że może to być też pierwszy sygnał, iż spowolnienie z zagranicy zaczyna mocniej wpływać na polską gospodarkę.

Ostatnie podwyżki cen usług telekomunikacyjnych zostały zbyt entuzjastycznie przyjęte przez inwestorów, a podnoszenie opłat dla klientów prawdopodobnie nie stanie się nowym trendem - oceniają rozmówcy PAP Biznes.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) oraz Towarowa Giełda Energii (TGE) zdecydowały o przedłużeniu programu „Maker-Taker” na okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. i tym samym utrzymaniu obniżki opłat na rynku terminowym towarowym (RTT) w zakresie energii elektrycznej - podała IRGiT w komunikacie prasowym.

Produkcja energii elektrycznej w Polsce w czerwcu wyniosła 12.436 GWh, co oznacza spadek o 2,49 proc. rdr - wynika z danych PSE.

Itaka w 2018 roku była największym touroperatorem w Polsce pod względem przychodów ze sprzedaży i liczby klientów. Drugie miejsce zajęło TUI, a trzecie Rainbow Tours - wynika z raportu "Touroperatorzy 2019".

Zapisy ustawy o funduszu autobusowym zostały sprecyzowane tak, żeby brakujące połączenia autobusowe ruszyły we wrześniu - podkreślił w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Według premiera nowe prawo wyzwoli nową falę przedsiębiorczości w Polsce lokalnej.

Sejmowa komisja ds. energii i Skarbu Państwa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Do wyborów parlamentarnych idziemy jako Koalicja Obywatelska - nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd i pomysł na Polskę; chcemy koalicji demokratów i patriotów - poinformował w czwartek lider PO Grzegorz Schetyna.

26 lipca Koalicja Obywatelska przedstawi listy kandydatów na wybory parlamentarne - poinformował w czwartek lider PO Grzegorz Schetyna. Jak podkreślił, podstawą programową Koalicji będzie zaprezentowany przez niego "sześciopak", który zostanie "uszczegółowiony".

Podjęliśmy decyzję o stworzeniu nowego wspólnego bloku lewicy, które pójdzie do wyborów - mówił w czwartek lider Wiosny Robert Biedroń. Najprawdopodobniej w skład tego bloku wejdą m.in. SLD i Lewica Razem - dodał. Poinformował, że w czwartek wieczorem odbędzie się spotkanie przedstawicieli lewicy.

Szef PO Grzegorz Schetyna zrobił wielki krok w kierunku zwycięstwa PiS - ocenił lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Zaznaczył, że SLD jako ostatni opuszcza Koalicję Europejską i że wieczorem spotka się z Adrianem Zandbergiem i Robertem Biedroniem, by stworzyć wspólny blok lewicowy.

Połączone sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz spraw zagranicznych jednogłośnie poparły rządowy projekt ustawy o ratyfikacji umowy ws. współpracy z USA dot. zwalczania przestępczości. Umowa jest jednym z warunków włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego USA.

Projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu przygotowany przez resort finansów trafił w czwartek do Sejmu.

Sejm w środowym głosowaniu odrzucił wniosek klubu PO-KO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Henryka Kowalczyka.

Komisja śledcza ds. VAT zdecydowała o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez b. ministra finansów Jaska Rostowskiego oraz b. wiceministrów finansów: Andrzeja Parafianowicza, Macieja Grabowskiego i Jacka Kapicę.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Francja i Niemcy zawnioskowały na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych o zorganizowanie po wakacjach kolejnego wysłuchania dotyczącego praworządności w Polsce. Wiceszef MSZ Konrad Szymański mówi, że Polska jest gotowa dostarczyć informacji, ale nie widzi potrzeby nowego wysłuchania.

Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova została wybrana na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE. W głosowaniu otrzymała poparcie 38 europosłów, 14 było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Izba Reprezentantów USA odrzuciła rezolucję wzywającą do rozpoczęcia procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa. Wniosek trafił pod głosowanie po niedawnych atakach prezydenta na grupę kongresmenek z Partii Demokratycznej.

Turcja skrytykowała decyzję rządu USA o wyłączeniu jej z programu F-35. MSZ w Ankarze oświadczyło w środę późnym wieczorem, że decyzja ta nie ma uzasadnienia i jest błędem, który może negatywnie wpłynąć na relacje między oboma krajami.

Siły irańskich Strażników Rewolucji przejęły w cieśninie Ormuz podejrzany o przemyt ropy zagraniczny tankowiec z 12-osobową załogą - poinformowała w czwartek irańska telewizja państwowa.

Zaproponowany przez Komisję Europejską roczny przegląd praworządności we wszystkich państwach UE nie jest alternatywą dla istniejących rozwiązań - oświadczył w czwartek w Brukseli wiceszef KE Frans Timmermans. Zapewnił, że nie ma zmiany kursu w tej sprawie.

Brytyjscy posłowie poparli w czwartek poprawkę do ustawy o Irlandii Północnej utrudniającą przyszłemu premierowi Wielkiej Brytanii próbę czasowego zawieszenia parlamentu w celu wymuszenia wyjścia kraju z Unii Europejskiej bez porozumienia.

Waluty cyfrowe (kryptowaluty), takie jak Libra planowana przez Facebooka, wywołują poważne obawy i trzeba je regulować tak ściśle, jak to tylko możliwe, by zapewnić, że nie zachwieją globalnym systemem finansowym - podkreślili w czwartek ministrowie finansów G7.

Prace nad budową niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 przebiegają zgodnie z planem - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow niemieckiemu dziennikowi "Rheinische Post" (wydanie czwartkowe).

Nasila się konflikt we włoskiej koalicji rządowej Ligi i Ruch Pięciu Gwiazd. Do eskalacji doszło w wyniku rozłamu podczas głosowania w Parlamencie Europejskim nad kandydaturą Ursuli von der Leyen na szefową KE. Eurodeputowani Ruchu byli za, Ligi - przeciw.

Matteo Bruni został mianowany w czwartek przez papieża Franciszka nowym dyrektorem biura prasowego Watykanu - podano w oficjalnym komunikacie. Na stanowisku rzecznika zastąpi Alessandro Gisottiego, który pełnił tymczasowo te obowiązki od końca 2018 roku.

Władze Korei Płd. mogą rozważyć nieprzedłużanie umowy o dzieleniu się informacjami wywiadowczymi z Japonią – powiedziała w czwartek agencji Yonhap jedna z południowokoreańskich posłanek, cytując szefa biura bezpieczeństwa narodowego Czung Uj Jonga.

Do 33 wzrosła liczba osób, które zginęły w pożarze, wywołanym w czwartek w studiu animacji na przedmieściach japońskiego miasta Kioto przez 41-letniego mężczyznę. Wcześniej informowano o 24 ofiarach śmiertelnych. Podpalacz przyznał się do winy.(PAP Biznes)

ana/ osz/

Ostatnie wiadomości