DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w Europie w większości na minusach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 lip 2019, 08:46

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w Europie w większości na minusach

Kontrakty w Europie znajdują się w większości pod kreską. Rynki z uwagą obserwują sygnały z największych banków centralnych, ciąg dalszy napięć w Zatoce Perskiej i wybór następcy Theresy May w Wielkiej Brytanii.

Kontrakty na Euro Stoxx 50 spadają o 0,09 proc., na FTSE 100 zwyżkują o 0,07 proc., na DAX idą w dół o 0,10 proc., a na CAC 40 spadają o 0,09 proc.

W Azji, Nikkei spadł o 0,23 proc., a w Chinach SCI idzie w dół o 0,89 proc.

Z kolei kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,1 proc. do +0,2 proc.

Piątkową sesję amerykańskie indeksy zakończyły pod kreską. S&P 500 i Nasdaq Composite straciły w perspektywie tygodnia ponad 1 proc. i był to najgorszy wynik od przełomu maja i czerwca.

Z kolei europejskie giełdy zakończyły ubiegły tydzień w mieszanych nastrojach. Najlepiej poradziły sobie akcje spółek surowcowych - indeks branżowy zyskał 1,1 proc. Najgorzej wypadły banki, które straciły 0,9 proc. Notowania pociągnęły w dół kursy włoskich instytucji finansowych, ze względu na napięcia w rządzącej krajem koalicji.

W poniedziałek rano na rynku walutowym eurodolar idzie w dół o 0,1 proc. do 1,1213. Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,27 proc. do 108,00. Z kolei kurs funta zniżkuje o 0,1 proc. wobec dolara do 1,2495.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,9 proc. do 56,15 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 1,4 proc. do 63,35 USD/b.

BANKI CENTRALNE W CENTRUM UWAGI

W nadchodzącym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znajdą się wyniki spółek i sygnały płynące z największych banków centralnych.

W czwartek swoją decyzję w sprawie stóp procentowych ogłosi Europejski Bank Centralny. Rynek oczekuje, że stopa depozytowa nie ulegnie zmianie. Analitycy spodziewają się jednak, że retoryka prezesa EBC Mario Draghiego będzie wskazywać na obniżkę o 10 pb na kolejnym posiedzeniu.

Amerykańska Rezerwa Federalna ogłosi swoją decyzję dopiero w przyszłym tygodniu, jednak rynek będzie czekał na sygnały płynące od przedstawicieli Fed po tym, jak w ubiegłym tygodniu dwóch bankierów - wiceprezes Fed Richard Clarida i prezes Fed z Nowego Jorku John Williams - podkreśliło, że Rezerwa powinna działać szybko, by zapewnić podtrzymanie ekspansji gospodarczej.

Wypowiedzi członków Fed podbiły oczekiwania na obniżkę stóp proc. przed Fed o 50 pb.

Niemniej jednak, rzeczniczka nowojorskiego Fedu dodała później, że wypowiedzi Williamsa nie dotyczyły przyszłych działań FOMC, tylko odnosiły się do badań naukowych.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Wall Street Journal, na najbliższym posiedzeniu Fed może zdecydować się na obniżkę stóp procentowych tylko o 25 pb. Jak zaznacza WSJ, większa obniżka wydaje się obecnie mało prawdopodobna - w ocenie bankierów z Fed, ostatnie wydarzenia gospodarcze nie zasygnalizowały szybkiego pogorszenia się koniunktury.

KTO ZASTĄPI THERESĘ MAY?

W poniedziałek kończy się korespondencyjne głosowanie członków brytyjskiej Partii Konserwatywnej w sprawie następcy Theresy May na stanowiskach lidera partii i premiera Wielkiej Brytanii. Wynik powinien być ogłoszony we wtorek, nowy premier najprawdopodobniej obejmie stanowisko 24 lipca, po cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi, która będzie dla ustępującej szefowej rządu okazją do pożegnania się z urzędem.

Wszystko wskazuje na to, że nowym premierem zostanie Boris Johnson, były minister spraw zagranicznych i jeden z architektów planu, który w czerwcu 2016 roku skłonił Brytyjczyków do głosowania za wyjście z Unii Europejskiej. Teraz Johnson obiecuje, że doprowadzi Brexit do końca, bez względu na to czy uda się wynegocjować z UE umowę rozwodową. Zgodnie z ustaleniami z UE Brexit został odroczony najpóźniej do 31 października.

CIĄG DALSZY NAPIĘĆ W ZATOCE PERSKIEJ

W piątek irańskie i brytyjskie media podały, że w cieśninie Ormuz irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła kontrolę nad brytyjskim tankowcem Stena Impero.

Zdaniem strony irańskiej w piątek doszło do kolizji między brytyjskim tankowcem Stena Impero a łodzią rybacką, po której łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował. Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła jednostkę ze względu na "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza". Jednak według właściciela tankowca statek "ściśle przestrzegał zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

Wielka Brytania złożyła w niedzielę skargę do ONZ w związku z piątkowym przejęciem w cieśninie Ormuz brytyjskiego tankowca przez Iran. W oficjalnym liście do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego Londyn zaprzeczył wersji incydentu przedstawianej przez Teheran.

Incydent stanowi kolejny przypadek eskalacji w konflikcie w Zatoce Perskiej. W czwartek prezydent USA Donald Trump ogłosił, że amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił irańskiego drona, który zbliżył się na odległość ok. 900 metrów do statku w cieśninie Ormuz. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości