DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na Wall Street w górę; wyniki spółek lepsze od oczekiwań | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 lip 2019, 15:56

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy na Wall Street w górę; wyniki spółek lepsze od oczekiwań

Indeksy w USA idą w górę, notowania w Europie też są na plusie. Na pozytywny sentyment wpływ mają wyniki spółek w USA i w Europie. Funt osłabia się po tym, jak Boris Johnson został nominowany na nowego premiera Wielkiej Brytanii.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,3 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,38 proc., a Nasdaq rośnie o 0,28 proc.

Akcje Coca-Coli rosną o 3,5 proc. - spółka podała, że porównywalny zysk na akcję w II kw. wyniósł 63 centy. Oczekiwano 61 centów.

Notowania United Technologies idą w górę o 1,5 proc., ponieważ w raporcie finansowym za II kw. podano, że skorygowany zysk na akcję wyniósł 2,20 USD vs konsensus rynkowy 2,05 USD.

Walory Biogen zwyżkują o 5 proc. po tym, jak skorygowany zysk na akcję w II kw. wyniósł 9,15 USD, podczas gdy analitycy prognozowali 7,53 USD.

Producent zabawek Hasbro idzie w górę o 10 proc., ponieważ skorygowany zysk na akcję wyniósł w II kw. 78 centów vs konsensus 50 centów.

Travelers idzie w dół o 1 proc. - bazowy zysk na akcję w II kw. wyniósł 2,02 USD wobec oczekiwanych 2,28 USD.

Akcje koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin zwyżkują o 0,2 proc. - zysk na akcję wyniósł w II kw. 5 USD, o 23 centy powyżej konsensusu.

Harley-Davidson spada o 1,5 proc. - koncern podał w raporcie, że prognoza dostaw motocykli na ten rok została obniżona.

Akcje Intela rosną o ponad 1 proc. po tym, jak dziennik "Wall Street Journal" podał, powołując się na źródła, że Apple prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie kupna oddziału Intela zajmującego się modemowymi czipami dla smartfonów.

Po sesji swoje wyniki przedstawia m.in. Visa i Snap.

W tym tygodniu ponad jedna czwarta spółek z indeksu S&P 500 opublikuje dane za II kw., w tym firmy z grupy FANG - Facebook, Alphabet i Amazon, a także McDonald's i Boeing.

„Analitycy notorycznie nie doceniają tego, jak dobre te firmy będą miały wyniki, a po części firmy celowo zaniżają te szacunki, aby mogły pobić oczekiwania” - powiedział Randy Frederick, wiceprezes ds. handlu i instrumentów pochodnych w Charles Schwab.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,23 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,6 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,97 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,91 proc.

Producent półprzewodników AMS idzie w górę o 6 proc., ponieważ przychody firmy w II kwartale były lepsze od oczekiwań.

Notowania UBS rosną o 2,5 proc. - przychody netto spółki w II kw. wyniosły 1,39 mld USD wobec oczekiwanych 957 mln USD.

Akcje Santander spadają o 2 proc., chociaż przychody netto w II kw. przebiły oczekiwania analityków.

Producent części komputerowych Logitech rośnie o 6,5 proc., dzięki lepszym niż oczekiwano wynikom za ostatni kwartał.

Akcje BMW rosną o 4,5 proc. po tym, jak Morgan Stanley podniósł rekomendację dla akcji spółki do "przeważaj" z "równoważ".

Dolar umacnia się o 0,38 proc. wobec koszyka walut do 97,63 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,5 proc. do 1,1163.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,3 proc. do 108,19.

Kurs funta zniżkuje o 0,36 proc. wobec dolara do 1,236.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb do 2,06 proc.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,35 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,2 proc. do 56,35 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,1 proc. do 63,3 USD/b.

BORIS JOHNSON BĘDZIE NOWYM PREMIEREM WIELKIEJ BRYTANII

Były minister spraw zagranicznych Boris Johnson został ogłoszony we wtorek nowym liderem Partii Konserwatywnej, pokonując w wyborach obecnego szefa dyplomacji Jeremy'ego Hunta. W środę polityk obejmie także urząd premiera w miejsce ustępującej Theresy May.

Johnson od początku rywalizacji o urząd prezesa rady ministrów był typowany przez ekspertów jako faworyt do objęcia stanowiska.

Eurosceptyczny polityk obejmie stanowisko w środę, po audiencji u królowej Elżbiety II, która powierzy mu misję tworzenia rządu.

Pierwsze nominacje na czołowe stanowiska - ministrów finansów, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, obrony i ds. brexitu - spodziewane są jeszcze w środę wieczorem.

Boris Johnson to były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu. Był jednym z architektów planu, który w czerwcu 2016 roku skłonił Brytyjczyków do głosowania za wyjściem z Unii Europejskiej. Teraz Johnson obiecuje, że doprowadzi brexit do końca, bez względu na to, czy uda się wynegocjować z UE umowę rozwodową.

Dla nowego szefa rządu pierwszym wyzwaniem będzie szybkie wznowienie rozmów z Unią Europejską i wypracowanie kompromisu dotyczącego warunków opuszczenia Wspólnoty przed ustalonym na 31 października terminem brexitu.

DECYZJA EBC W CZWARTEK

W nadchodzącym tygodniu w centrum uwagi rynków będą banki centralne. W czwartek decyzję ws. stóp procentowych ogłosi Europejski Bank Centralny. Rynki wyceniają prawdopodobieństwo obniżki stopy depozytowej EBC o 10 pb do -0,50 proc. na 33 proc.

Analitycy spodziewają się, że retoryka prezesa EBC Mario Draghiego będzie wskazywać na obniżkę o 10 pb na kolejnym posiedzeniu.

W przyszłym tygodniu w środę swoją decyzję ws. stóp procentowych ogłosi Fed. Rynki spodziewają się obniżki stóp procentowych o 25 pb.

DROGA DO UMOWY HANDLOWEJ USA-CHINY

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump odbył konsultacje z CEO największych amerykańskich spółek technologicznych (m.in. Alphabet, Intel, Qualcomm, Broadcom), w celu ustalenia dalszych działań ws. złagodzenia restrykcji nałożonych na chiński koncern Huawei oraz wznowienia możliwości sprzedaży produktów z USA chińskiej firmie.

Według rzecznika Białego Domu Judda Deerego, "prezesi spółek wnosili o przyznanie terminowych decyzji licencyjnych ws. Huawei od Departamentu Handlu, na co prezydent się zgodził".

W czwartek przedstawiciele USA i Chin odbyli rozmowę telefoniczną ws. relacji handlowych. Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin zapowiedział, że w przyszłości "spotkanie twarzą w twarz jest możliwe", ponieważ "rozmowy są zaawansowane".

Chiny stanowczo sprzeciwiają się nałożeniu przez USA sankcji na chińską firmę energetyczną, oskarżoną o łamanie amerykańskich restrykcji wymierzonych w irański sektor naftowy – oświadczyła we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying.

Władze USA nałożyły sankcje na spółkę Zhuhai Zhenrong, ponieważ "świadomie zaangażowała się w znaczącą transakcję zakupu lub nabycia ropy naftowej z Iranu" - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

POROZUMIENIE WS. BUDŻETU W USA

Prezydent USA Donald Trump poinformował w poniedziałek o zawarciu z Kongresem porozumienia w sprawie budżetu państwa na najbliższe dwa lata. Dzięki umowie w tym okresie nie dojdzie do ponownego zawieszenia prac rządu, czyli shutdownu, jak to miało miejsce pod koniec 2018 roku.

Według Trumpa umowa obejmuje podniesienie limitu zadłużenia USA tak, aby uniknąć niewypłacalności, jeśli kraj nie mógłby zaciągnąć kredytu. Przewiduje także zwiększenie wydatków publicznych poprzez podniesienie limitu budżetowego na obronę i inwestycje krajowe. (PAP Biznes)

kkr/ ana/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości