Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA rosną; rynki czekają na decyzję Fedu

Kontrakty w USA rosną, podobnie jak większość indeksów w Europie. Inwestorzy analizują napływające wyniki spółek oraz informacje po zakończeniu spotkania delegacji USA i Chin. Kurs dolara jest stabilny w związku z oczekiwanym przez rynki ogłoszeniem decyzji ws. stóp proc. przez Rezerwę Federalną USA.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,2 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,27 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,4 proc.

Notowania Apple idą w górę o 4 proc. przed sesją po tym, jak koncern podał w raporcie za II kw., że zysk na akcję wyniósł 2,18 USD wobec oczekiwań rynku na poziomie 2,10 USD na akcję.

Akcje GE rosną o 3 proc. w handlu przedsesyjnym - skorygowany zysk na akcję General Electric wyniósł w II kw. 2019 r. 17 centów vs konsensus rynkowy na poziomie 12 centów.

Eletronic Arts rośnie o ponad 6 proc. przed sesją po tym, jak producent gier zaraportował w II kw. zysk na akcje w wysokości 19 centów, podczas gdy analitycy prognozowali 1 cent.

Notowania producenta półprzewodników AMD idą w dół o 4 proc. w handlu przedsesyjnym - spółka podała, że przychody w III kw. mogą być niższe od oczekiwań.

Walory Spotify zniżkują o ponad 3 proc. przed rozpoczęciem handlu, ponieważ spółka zanotowała większą od oczekiwań stratę w II kw.

Akcje przedsiębiorstwa elektronicznego Garmin rosną o 6 proc. w handlu przedsesyjnym - firma podała, że zysk na akcję w II kw. o 15 centów przebił oczekiwania.

Analitycy Goldman Sachs podnieśli o 3 proc. prognozy dla indeksu S&P 500 na koniec 2019 roku. Obecnie spodziewają się, że na koniec grudnia indeks znajdzie się na poziomie 3.100 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,07 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,28 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,16 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,6 proc.

Fiat Chrysler rośnie o 4 proc. - skorygowany EBIT w II kw. wyniósł 1,53 mld euro wobec oczekiwanych 1,52 mld euro.

Akcje spółki Puma na giełdzie we Frankfurcie zwyżkują o 8,5 proc. Firma podwyższyła swoje prognozy EBIT i sprzedaży w 2019 r.

Geox traci 4 proc. strata netto spółki okazała się większa od prognoz analityków.

Akcje firmy Intu tanieją o 17 proc. po spadku zysku firmy.

Next zwyżkuje o 8,5 proc. po tym, gdy spółka podwyższyła swój roczny guidance sprzedaży.

Dolar umacnia się o 0,06 proc. wobec koszyka walut do 98,1 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,06 proc. do 1,1146.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,01 proc. do 108,62.

Kurs funta zwyżkuje o 0,05 proc. wobec dolara do 1,2172.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 2,06 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 22 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -3 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 2 pb do: -0,41 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,86 proc. do 58,57 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 0,77 proc. do 65,23 USD/b.

OCZEKIWANIE NA FED

W środę o godz. 20.00 amerykańska Rezerwa Federalna ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Uzasadnienie decyzji przedstawi prezes Fedu Jerome Powell na konferencji prasowej ok. 20.30. To główne wydarzenia tego tygodnia na rynkach.

Inwestorzy w pełni wyceniają obniżkę stóp procentowych o 25 proc., a wyceniane przez kontrakty na stopę Fed implikowane prawdopodobieństwo cięcia fed funds o 50 pb wynosi 18 proc.

„Chociaż Fed nie dał żadnego sygnału, który sugerowałby obniżkę o 50 pb, warto zauważyć, że kiedy Fed ostatnio rozpoczął serię obniżek stóp procentowych, we wrześniu 2007 r., zaczął od obniżki o 50 pb.. Podobne rozpoczęcie cyklu obniżek miało miejsce w styczniu 2001 r." - powiedział Jim Reid, analityk Deutsche Banku.

"Kluczowa będzie jednak retoryka wypowiedzi prezesa J. Powella na temat prawdopodobieństwa kolejnych cięć, a także możliwość powrotu do zwiększania bilansu banku. Zakładamy, iż Fed wykaże się ostrożnością w obu kwestiach uzależniając działanie od napływających danych makro" – napisano w raporcie Banku Millennium.

Deflator PCE w USA w czerwcu wyniósł 1,4 proc. rdr, wobec 1,4 proc. rdr miesiąc wcześniej, po korekcie z 1,5 proc. i konsensusu 1,5 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

NEGOCJACJE USA-CHINY

W Szanghaju zakończyło się pierwsze od trzech miesięcy bezpośrednie spotkanie przedstawicieli USA i CHin. Delegacja z przedstawicielem USA Robertem Lighthizerem i sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem spotkała się z zespołem chińskim, któremu przewodniczą wicepremier Liu He oraz – po raz pierwszy – minister handlu ChRL Zhong Shan.

Środowe spotkanie zakończyło się po południu 40 minut przed planowanym czasem, po czym amerykańska delegacja udała się na lotnisko.

„Obie strony, zgodnie z konsensusem osiągniętym przez dwóch przywódców w Osace, odbyły szczerą, wysoce konstruktywną i głęboką rozmowę na temat głównych kwestii handlowych i gospodarczych, będących przedmiotem wspólnego zainteresowania” - oświadczyło chińskie Ministerstwo Handlu po zakończeniu środowego spotkania.

W komunikacie napisano, że negocjatorzy rozmawiali o większych zakupach amerykańskich produktów rolnych przez Chiny.

Prezydent USA oskarżył we wtorek Chiny o brak zakupów amerykańskich produktów rolnych, które miały być jednym z ustaleń spotkania prezydentów USA i Chin przy okazji szczytu G20.

Trump dodał, że Chiny czekają na wynik wyborów prezydenckich w USA w 2020 r., licząc na złagodzenie kursu. Prezydent USA sugerował również, że brak umowy także będzie korzystnym wyjściem dla USA.

„Mój zespół negocjuje z nimi teraz, ale oni zawsze zmieniają umowę na swoją korzyść na koniec negocjacji” – napisał Trump.

W reakcji na tweety Trumpa rzeczniczka chińskiego MSZ oceniła, że to działania USA odpowiadają za nagłe zmiany w czasie trwających od roku dwustronnych negocjacji.

"Oczywistym jest, że antagonizujące wpisy prezydenta USA przed rozpoczęciem spotkań nie pomogły" - powiedział Justin Onuekwusi, zarządzający funduszem w Legal & General Investment Management.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w VII 49,7 pkt. wobec 49,4 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki.

Analitycy szacowali PMI na 49,6 pkt.

(PAP Biznes)

kkr/ asa/

udostępnij: