Ciech Soda Romania przygotowuje się na wypadek konieczności wstrzymania produkcji | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 sie 2019, 08:35

Ciech Soda Romania przygotowuje się na wypadek konieczności wstrzymania produkcji

Spółka zależna Ciechu - Ciech Soda Romania (CSR) - zdecydowała o rozpoczęciu przygotowań na wypadek konieczności wstrzymania produkcji w sytuacji zaprzestania dostaw pary technologicznej przez jedynego dostawcę pary - elektrociepłownię CET Govora - poinformował Ciech w komunikacie. Ewentualna hibernacja zakładu nie powinna zagrozić osiągnięciu przez Ciech celu ponad 900 mln zł EBITDA w 2021 r.

"(...) prowadzimy obecnie szczegółowe analizy dotyczące dostępnych opcji. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że ewentualna hibernacja zakładu nie powinna zagrozić osiągnięciu celu EBITDA znormalizowana dla Grupy Ciech w wysokości ponad 900 mln zł w 2021 roku, określonego w aktualnej strategii grupy" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Ciechu Dawid Jakubowicz.

Bezpośrednią przyczyną decyzji o przygotowaniu do zatrzymania produkcji ma być wypowiedzenie dotychczasowej umowy na dostawy. Przewiduje ona, że zaprzestanie dostaw może nastąpić po upływie okresu wypowiedzenia, 18 września.

"Zaproponowana przez dostawcę nowa, wyższa o ok. 135 proc. niż w 2018 roku cena, uniemożliwia CIECH Soda Romania prowadzenie rentownej działalności biznesowej (...) Ciech Soda Romania jest nadal otwarta na dalsze negocjacje z CET, ale nie może zaakceptować kolejnej podwyżki cen tego surowca, bo to oznaczałoby trwałą utratę rentowności produkcji" - napisano w komunikacie prasowym.

Jak podano, Ciech prowadzi analizy dotyczące różnych opcji wyjścia z tej sytuacji, łącznie z hibernacją zakładu. Jedną z opcji jest także pozyskanie nowego, efektywnego kosztowo źródła pary we współpracy z zewnętrznymi partnerami. Decyzje mają być podjęte do końca roku.

"W związku z możliwością zatrzymania produkcji, Ciech przygotowuje optymalny pakiet osłonowy dla pracowników, uwzględniający program dobrowolnych odejść, działania z zakresu outplacementu i możliwą relokację części pracowników do innych fabryk Grupy" - dodano.

W czerwcu spółka informowała o wypowiedzeniu przez CET Govora umowy na dostawy pary technologicznej dla Ciech Soda Romania.

Podano wówczas, że przyczyną wypowiedzenia umowy jest brak możliwości dostarczania przez CET pary na warunkach określonych w umowie, co w ocenie Ciech Soda Romania ma związek z wypadkiem, który miał miejsce w kopalni węgla CET.

Rumuńskie zakłady sodowe są jedną z czterech fabryk sodowych w Grupie Ciech (trzy pozostałe zlokalizowane są w Inowrocławiu, Janikowie oraz niemieckim Stassfurcie). Poza Rumunią, wszystkie zakłady posiadają własne źródła pary technologicznej. Ciech Soda Romania jest najmniejszą spółką sodową w grupie.

(PAP Biznes), #CIE

doa/ osz/

Zobacz także: Ciech SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości