Mercor po 1Q roku 2019/20: rosnąca sprzedaż, stabilna rentowność | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 sie 2019, 09:06

Mercor po 1Q roku 2019/20: rosnąca sprzedaż, stabilna rentowność

Grupa „MERCOR” S.A. (dalej: „Grupa” lub „Grupa MERCOR”), jeden z liderów europejskiego rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, rozpoczęła nowy rok obrotowy 2019/20 wzrostem przychodów i zysku netto. W I kwartale (1.04 - 30.06.2019) przychody ze sprzedaży Grupy wzrosły o 6% r/r (do 87,3 mln zł), a zysk netto o 3% r/r (do 5,2 mln zł). W okresie tym wartość zamówień Grupy wzrosła o 17%, do 111,2 mln zł.

Dynamika wzrostu zysków EBITDA i EBIT wyniosła odpowiednio +7% i +4% r/r. Grupa wraz ze wzrostem skali działania odnotowała stabilną rentowność - marże brutto, EBIT i netto były zbliżone do ubiegłorocznych poziomów. Ich nieznaczny spadek (o 1,11 p.p., 0,17 p.p. i 0,19 p.p.) wynika z wysokiej ubiegłorocznej bazy, na którą wpłynął wyjątkowo korzystny marżowo mix produktowy. Kwotowo marże na wszystkich poziomach wzrosły r/r.

Rozpoczęty w sierpniu 2018 r. i zakończony w maju 2019 roku proces przeglądu opcji strategicznych wskazał Grupie możliwość wsparcia rozwoju poprzez pozyskanie inwestora finansowego oraz przeprowadzenie kierowanej do niego emisji akcji. Zarząd jest w trakcie negocjacji.

Grupa w I kwartale roku obrotowego 2019/20 przeznaczyła na inwestycje ok. 4,4 mln zł, głównie na badania i rozwój nowych produktów oraz kolejne prace związane z rozwojem produkcji innowacyjnej płyty mcr Silboard (pion ogniochronnych zabezpieczeń konstrukcji).

Grupa w tym okresie zwiększyła skalę działania w kraju (+15% do 47,6 mln zł). Sprzedaż zagraniczna była zbliżona do ubiegłorocznego poziomu (-3% do 39,7 mln zł). Sprzedaż w Polsce stanowi 54% przychodów Grupy, a sprzedaż zagraniczna 46%.

- Kolejny rok obrotowy rozpoczęliśmy wzrostem skali działania i zyskowności. Wykorzystujemy w pełni koniunkturę w Polsce i Europie. Realizujemy wiele inwestycji, głównie w szeroko pojętym obszarze budownictwa kubaturowego. Umacniamy dywersyfikację produktową i geograficzną. Rozwijamy sprzedaż nowych produktów i opracowujemy nowe rozwiązania. Otoczenie rynkowe sprzyja naszej Grupie i widzimy wiele możliwości rozwoju, stawiając głównie na ekspansję geograficzną i nowości w ofercie. Jedną z nich jest innowacyjna płyta ogniochronna mcr Silboard. By uruchomić produkcję na dużą skalę, w kilku wariantach rozmiarowych, przenieśliśmy w ostatnich miesiącach zakupioną w maju linię technologiczną do zakładu koło Płocka. Jesteśmy w trakcie procesu montażowego i adaptacyjnego, który chcemy zakończyć w I połowie przyszłego roku. Zdobywamy kolejne, ciekawe kontrakty,
III kwartał roku 2019/20 rozpoczęliśmy bardzo dobrze – w samym lipcu odnotowaliśmy 23-procentowy wzrost wartości zamówień rok do roku, do 39 mln zł - mówi Krzysztof Krempeć, Prezes Zarządu „MERCOR” S.A.

O Spółce:

MERCOR” S.A. z siedzibą w Gdańsku jest obecny na rynku od 30 lat. Tworzy grupę kapitałową, która na europejskim rynku należy do grona liderów. W Polsce jest wiodącym podmiotem działającym w tej branży. Grupa MERCOR posiada 8 spółek zależnych na europejskich rynkach (Polska, Rosja, Ukraina, Hiszpania, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia) i 8 zakładów produkcyjnych. Ponad połowę sprzedaży realizuje za granicą, a jej produkty znajdują zastosowanie w ponad 40 krajach na świecie, głównie w Europie, Azji czy na Bliskim Wschodzie.

Imponującą listę realizacji Grupy „MERCOR” tworzą m.in. obiekty takie jak: porty lotnicze m.in. w Moskwie, Pradze, Madrycie i Barcelonie, w Paryżu, nowoczesna stacja kolejowa Afragola (Włochy), Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy w Luksemburgu, Rosyjski Kosmodrom Wostocznyj; oczyszczalnia ścieków w Henriksdal (Szwecja); elektrownia węglowa RWE w Holandii; hale produkcyjne m.in. dla Rolls Royce Deutschland, Stadion Olimpijski w Londynie, Stadion VTB Arena w Moskwie (Rosja). Sieci sklepów: Hypernova, Kaufland, Tesco, IKEA; koncerny m.in.: Peugeot, Opel, Michelin, Volkswagen, Volvo i Renault, Suzuki. Tunele: tunel szybkiego pociągu AVE w Maladze i Alicante, tunel Smestad w Oslo (Norwegia), tunel Al Ras Al Akhadar (ZEA), tunel w Doha (Katar); największa inwestycja drogowa w Singapurze Marina Coastal Expressway. W Polsce Grupa zabezpieczała np. Metro Warszawskie, Hotele Hilton w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Narodowy Bank Polski w Warszawie, Bibliotekę Narodową, porty lotnicze w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi; rafinerie, m.in.: Lotos, Nafty Gorlice, PKN Orlen Płock, Kopalnia LMG, platforma Lotos Petrobaltic; elektrownię Kozienice; Polin Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Apartamenty Złota 44 w Warszawie, Amber Expo Gdańsk, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, parki logistyczne m.in. Panattoni, centrum dystrybucyjne Lidl (Wyszków).

Od lipca 2007 roku akcje „MERCOR” S.A. są notowane na GPW.

Źródło: Spółka, #MCR

Zobacz także: Mercor SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości